Brit kutatók azt készülnek vizsgálni, vajon a számítógépek képesek lesznek-e a jövőben okosabbá válni az embereknél, és átvenni a hatalmat a világ felett – vagy mindez csupán a tudományos fantasztikum világának az agyszüleménye. Az angliai Cambridge-i Egyetem filozófusai és tudósai szerint a kérdés alapos és komoly tanulmányozást érdemel.
A tervezett Létezési Kockázatot Vizsgáló Központba tömörülő szakemberek azt fogják vizsgálni, hogy a szuperintelligens technológiák milyen helyzetekben „jelentenének fenyegetést az emberiség létére”.
„A mesterséges intelligencia esetében ésszerű jövendölésnek tűnhet, hogy valamikor ebben az évszázadban vagy a következőben az intelligencia kiszabadul a biológia szorításából” – húzta alá Huw Price, az egyetem filozófiaprofesszora. Mint hozzátette, amikor ez megtörténik, már „nem mi leszünk a legokosabbak, és olyan gépek kegyelmére leszünk bízva, amelyek bár nem gonoszak, de érdeklődési körükbe nem tartozunk bele”.
A gépek hatalomátvételétől való félelem már jó ideje a tudományos fantasztikum világának egyik kedvelt témája: a 2001 – Űrodüsszeia című mozi űrhajóját irányító HAL számítógép például – amely programozási hiba miatt végez a legénységgel – a filmtörténelem egyik legismertebb „komputeres veszedelme”. Price elismeri, sokan talán túlzónak tartják aggodalmait. Szerinte a kockázat pontos természetét nehéz lenne megjósolni, mégis ahhoz hasonlítható, ahogy az emberek veszélyeztetik az állatok túlélését azáltal, hogy folyamatosan terjeszkednek a bolygón, és felhasználják azokat a természetes erőforrásokat, amelyek a többi élőlény túlélését biztosítják.