Nincs nyugalom a megyei tanács tulajdonában levő Út és Híd Rt.-nél, a nyáron kirobbant konfliktusokat részben sikerült orvosolni, de több kérés, kérdés továbbra is megválaszolatlanul maradt, a szakszervezet folyamatosan akadályokba ütközik, nem engedik, hogy megfelelő módon éljen érdekvédelmi hatáskörével.
Hivatalosan igyekeztek eljárni, jelezték a vállalat igazgatótanácsának, hogy tíz taggal részt kívánnak venni a múlt hét közepén tartott országos szakszervezeti megmozdulás sepsiszentgyörgyi rendezvényén — mondta Máthé István szakszervezeti vezető. Az igazgatótanács azonban leszavazta a jóváhagyást, és megfenyegette a szakszervezeti tagokat, igazolatlan hiányzást kapnak, ha kivonulnak a tüntetésre. ,,Törvényes és alkotmányos jogainkat sértették meg, ezt nem hagyhatjuk annyiban" — nyilatkozta Máthé. Jelezték a történteket az országos szakszervezeti konföderációnak, de az utászok érdekvédelmi szervezetét is értesítették, az ügy várhatóan Bukarestben a kormányig jut.
A szakszervezet aggódik a vállalat privatizációja miatt is, a megyei tanács döntött már az eladásról, és versenytárgyaláson kiválasztották azt a céget, amely felértékeli a vagyont. — Valami nem tiszta az I. P. I. E. V. Consulting Kft. körül. A másfél millió euró értékűre becsült Út és Híd Rt. felértékelését alig 6800 lejért vállalták, pedig egy 100 000 lejes vagyont általában 2600 euróért értékelnek fel.
Gyanúsan nagy a különbség az elfogadott és a legnagyobb ajánlat között, volt olyan cég, amelyik 60 000 lejt kért az értékbecslésért — fejtegeti a szakszervezeti vezető. A vállalat eladását nem ellenzik, de szeretnék, ha átláthatóan, a kollektív munkaszerződésben szereplő kitételek betartásával történne. Hosszú folyamatról van szó, és addig haladni kellene, de a magánosításra hivatkozva semmiféle beruházást nem hajlandó jóváhagyni az igazgatótanács, pedig a 2006-os profitból származó 800 000 lejt e célra különítették el. A hatékonyabb munkáért nagy szükségük lenne néhány gépre, ám egyelőre halogatják ezek beszerzését. A cég idén nagyon jól teljesített, a tervezett 13 millió lej helyett 16 millió lej lesz a bevételük — tudtuk meg Máthé Istvántól.
A szakszervezet egyébként pert nyert a vállalattal szemben, bírósághoz fordultak, és kérték a részvényesi közgyűlés tavaly novemberi határozatának megsemmisítését. Ez volt az a határozat, amely kizárta a vállalat vezetőtanácsából a két belső szakembert, Vargha Ferencet és Virgil Brăescut. A szakszervezet várja, megfellebbezik-e az alapfokú döntést, ha nem, jövő év elején lépnek, hogy érvényesítsék a bíróság határozatát, mely egyben azt is jelenti, minden tavaly október óta hozott igazgatótanácsi döntés semmissé válik. A vállalat élén jelzett összeférhetetlenségek továbbra is fennállnak, Kicsi József vezérigazgató lemondott ugyan, de kifogásolják, hogy továbbra is ő az igazgatótanács elnöke. A megyei önkormányzat nyáron kivizsgálta a jelzett összeférhetetlenségeket, a kijelölt bizottság nem talált törvénytelenséget, ám a vizsgálat eredményeit és az indoklást a mai napig nem juttatták el a szakszervezetnek. Máthé István szerint ez is törvénytelen, és felelősségre vonhatóak azok, akik nem jártak el megfelelően.