Putyin az élen
Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap közölte, hogy kész a kormány élére állni, amennyiben Dmitrij Medvegyev jelenlegi első miniszterelnök-helyettest megválasztják államfővé. Putyin az Egységes Oroszország párt kongresszusán egészen formálisan is javasolta Medvegyev jelölését az elnöki tisztségre.
Putyin egyben jelezte: nem szándékszik változtatni a hatalom megosztásán az elnök és a kormányfő között. (Oroszországban az alkotmány erős kormányt ír elő, de a hatalom a Kremlben összpontosult, noha az alkotmányt nem módosították.) A kongresszus 478 szavazattal, egyetlen ellenszavazattal megszavazta Medvegyev jelölését. Medvegyev a maga részéről hangsúlyozta, hogy erősíteni kell Oroszországnak a világban betöltött különleges vezető szerepét. Hozzátette: e terveket csakis szerzőjükkel, Putyinnal együtt lehet megvalósítani.
Visszavonulás
Visszavonulásként értékeli a brit sajtó nagy része, hogy az Irakban állomásozó brit haderők átadták az irakiaknak Bászra tartomány ellenőrzését. A balközép-irányzatú Guardian szerint kínos dolog beismerni, hogy a brit csapatok nem tettek mást, mint kihúzták magukat abból a törzsi zűrzavarból, amit nem is értettek meg egészen. A The Times úgy látja, hogy a brit egységek ,,pozitív szerepet játszottak" Irak déli részén, ahol sokkal jobb lett a biztonság, és megindultak a beruházások, de azért ,,törékeny békéről" van szó, és a lap figyelmeztet: mindig is nagy naivitás volt azt hinni, hogy Irak olyan nyugati típusú demokráciává válik, amely példaként szolgálhat az egész Közel-Kelet számára. A The Independent viszont úgy vélekedik, hogy a brit kivonulást sem a britek, sem az irakiak nem könyvelhetik el győzelemként.
Megsegítik a palesztin területeket
Együttvéve több száz millió dollár azonnali pénzügyi segélyre tettek felajánlást a palesztin területek megsegítésére szervezett adományozói konferencia résztvevői tegnap Párizsban. Szalám Fajjád palesztin kormányfő 5,6 milliárd dollárt kér a mintegy kilencven meghívott küldöttségtől egy hároméves fejlesztési terv megvalósítására, a palesztin állam létrejöttének, az annapolisi konferencián született megállapodások pénzügyi támogatására. A nemzetközi értekezlet résztvevői szorgalmazták, hogy a palesztin területek gazdaságának talpra állása érdekében Izrael enyhítse a Gázai övezetre és a palesztin területekre alkalmazott utazási és szállítmányozási korlátozásokat. Az Európai Unió, a palesztin területek legnagyobb pénzügyi támogatója 650 millió dollár támogatást ajánl fel a jövő évre a palesztinoknak. Az Egyesült Államok 555 millió dollár értékű felajánlást tett a 2008-as évre. Nagy-Britannia, Franciaország és Németország együtt három évre 748 millió eurót ajánlott fel. Magyarország 200 000 eurót ajánl fel 2008-ra.
Nemzetközi haderő kellene
Nemzetközi haderő létrehozását javasolta Nicolas Sarkozy a palesztin biztonsági szervek támogatására a párizsi adományozói konferencia megnyitóján. A francia államfő úgy vélekedett, hogy miután a Palesztin Hatóság elkötelezte magát a törvényesség és a rend mellett, a palesztin biztonsági szolgálatoknak újra kell alakulniuk, ,,profikká kell válniuk", miközben ezzel párhuzamosan Izraelnek ki kell vonulnia Ciszjordániából. Ezért van szükség ,,megfelelő időben, megfelelő feltételek között" a nemzetek közösségének segítségére.