A magyar felsőoktatás átalakításaLegalább 55 ezer ingyenes férőhely, tovább tiltakoznak a diákok

2012. december 20., csütörtök, Világfigyelő

A felsőfokú oktatásban az állam által finanszírozott felvehető hallgatók száma 2013-ban nem lehet kevesebb a tavalyinál, azaz 55 ezernél – jelentette be Giró-Szász András kormányszóvivő tegnap Budapesten, közölve: a pontszámokat a szaktárca karácsonyig nyilvánosságra hozza. Arról is döntött a kabinet: jövőre legalább 24 milliárd forinttal több jut a felsőoktatásra.
 

A kormányszóvivő megerősítette, az állam mindenkinek, aki eléri a minőségi küszöböt, elvégzi meghatározott időn belül felsőoktatási tanulmányait, diplomát szerez, és Magyarországon kíván elhelyezkedni, kifizeti a tanulmányai költségét. Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a kormány határozott álláspontja, hogy a diplomák minőségén és a lemorzsolódások arányán egya­ránt javítani kell. Magyarország közpénzből nem jóléti államok orvosait és értelmiségijeit akarja képezni – jelentette ki. Hozzátette: a diákhitellel, illetve a hallgatói szerződéssel kapcsolatos rendelkezéseket és a további paramétereket a szaktárca dolgozza ki. Azt kérte, a diákok várják meg, milyen konstrukció születik majd, felesleges előre kalkulálni. A diákok megmozdulásairól, illetve a HÖOK-elnökének tegnap kezdett ülősztrájkjáról azt mondta: minden ilyen típusú véleménynyilvánítás a demokrácia sajátja. Ha a diákok úgy érzik, a kormány mást mond, mint amit helyesnek tartanak, akkor mondják el a véleményüket. Azt mondta, a Parlament előtt ülősztrájkot folytató Nagy Dávid HÖOK-elnököt Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere tájékoztatta a kormányülésen született határozatról. Giró-Szász András jelezte: a kormány szándéka az elmúlt napokhoz hasonlóan, hogy bevonja a hallgatói önkormányzatot a megbeszélésekbe. A tárca vezetője a rektori konferenciával eddig is tárgyalt, és ezután is nyitott az egyeztetésekre – tette hozzá.

Téli Rózsás Diákforradalom
Középiskolások demonstráltak a felsőoktatás tervezett átalakítása ellen tegnap Bu­dapesten, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) épülete előtt. A megmozduláson több mint ezren vettek részt, a felszólalók elsősorban az általuk kiszámíthatatlannak tartott felsőoktatás-átalakítás és a hallgatói szerződések ellen tiltakoztak. A Téli Rózsás Diákforrada­lom néven meghirdetett demonstráción középiskolások szólaltak fel, akik a kormány felsőoktatási elképzeléseit bírálták, mivel szerintük azok kiszámíthatatlanok, és tartalmuk naponta változik.
A diákok továbbra is elfogadhatatlannak tartják a hallgatói szerződést, mert álláspontjuk szerint nem a fiatalok „röghöz kötésére”, hanem kiszámítható és valódi munkahelyteremtésre lenne szükség. A felszólalók esélyegyenlőséget követeltek a hátrányos helyzetben élő, ám tehetséges fiatalok számára. A felszólaló diákok a 2011-es keretszámok visszaállítását, a forráskivonás leállítását, az elvonások kompenzálását, valamint stabil felsőoktatást követeltek. Álláspontjuk szerint a diákoknak legalább két évvel az érettségi előtt meg kell ismerniük az egyetemekre való bekerülés feltételeit. Hangsúlyozták: nem a tandíj, hanem annak ilyen „gyors, kapkodó és esztelen” bevezetése ellen tiltakoznak.
A diákok felháborítónak nevezték, hogy a felsőoktatási felvételire való jelentkezés határideje előtt két és fél hónappal senki nem tudja megmondani, hogy milyen rendszer vár a felvételizni kívánó fiatalokra. Kifogásolták és megalázónak nevezték, hogy egyes médiumok félrevezető tájékoztatást adtak korábbi demonstrációikról. Felháborítónak mondták, hogy miközben a kormány az adósság ellen harcol, addig a diákokat adósságba kényszeríti.
Azt hangoztatták, hogy a kormánynak olyan közoktatást kell létrehoznia, amely – külön ösztöndíjjal és szociális támogatással – kiemelten segíti a romák, a szegények felzárkóztatását. A kormányzat szerintük a diploma megszerzése után sem ad perspektívát a normális élethez. A felszólalók hiányolták az oktatási rendszer átalakítása előtti valós szakmai konzultációt, egyben arányos keretszámokról szóló törvényt követeltek.
A demonstráción felszólalt Tamás Ferenc, a Szilágyi Erzsébet Gimnázium tanára, a Magyartanárok Egyesületének alelnöke, aki felolvasta a tanári szervezet szolidaritási nyilatkozatát. Ebben elítélték és felháborítónak nevezték a diákok megosztásának és félrevezetésének kísérletét, a fiatalok lejáratására irányuló törekvéseket, a középiskolásoknak az adatvédelemmel össze nem egyeztethető listázását és megfélemlítését. Hozzátette, a szervezet elutasítja a felelőtlen, fedezet nélküli ígéreteket az ingyenes továbbtanulásról, valamint az egyetemek gazdasági ellehetetlenítését.
A demonstrálók, akik az ország több mint negyven gimnáziumából és középiskolájából érkeztek, nem sokkal délután öt óra után rendőri felvezetéssel elindultak a József Attila utcán és a Bajcsy-Zsilinszky úton át a Margit hídhoz, ahol rózsákat dobtak a Dunába. A több mint ezer demonstráló a beszédek alatt többször is azt skandálta: Együtt vagyunk!; Nem hagyjuk!; Hoffmann Rózsa, gyere ki a hóra!; Volt egy álmom, diploma, elvette a Rózsika.

Három fiatalt állítottak elő
Vadai Ágnes független országgyűlési képviselő, a Demokratikus Koalíció tagja a rendőrség tájékoztatása alapján azt mondta a tegnapi demonstráció szervezőinek, hogy három fiatalt állítottak elő, ellenük gyülekezési joggal való visszaélés miatt indítottak szabálysértési eljárást. A fővárosba szervezett Téli Rózsás Diákforradalom folytatásaként tegnap este a Lánchídon néhány száz diák gyűlt össze a felsőoktatás tervezett átalakítása miatti tiltakozásul. Az MTI helyszínen tartózkodó tudósítói szerint a Lánchídon összesereglett diáktüntetők közül a rendőrök félrehívták a demonstráció szervezőit, és felvették adataikat, illetve több fiatalt előállítottak. A helyszínre érkezett Török Zsolt, az MSZP szóvivője, akit a tüntetők távozásra kértek fel, majd azt skandálták: Függetlenek vagyunk. A szocialista politikus távozott a helyszínről.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 2
szavazógép
2012-12-20: Közélet - :

Adventi koszorú Kézdialmáson

A kézdialmási Kelemen Didák Cserkészcsapat idén is elkészítette a több mint négy méter átmérőjű adventi koszorút a római katolikus templom udvarán. A cserkészek a hívekkel együtt szombaton gyújtják meg rajta a negyedik gyertyát.                                (iochom)
2012-12-20: Világfigyelő - :

A beidézések felfüggesztését kérik (Szlovák állampolgársági törvény)

Közös nyilatkozatban kéri a szlovák állampolgársági törvény rendelkezéseinek és az azok alapján a felvidéki magyar állampolgárokkal szemben indított eljárásoknak a felfüggesztését a szlovák kormánytól az Emberi Méltóság Tanácsa (EMT) és a Magyar Közösség Pártja (MKP).