Szavazott a sportvilág, szavaztak a Háromszék olvasói is 2012 legjobbjaira. Megszokták már, hogy minden esztendő végén kifejezésre juttatják tiszteletadásukat, köszönetüket, főhajtásukat, ha így jobb, szerény sportmozgalmunk legjobbjai előtt. A szavazás eredménye ismeretes. De ha valaki elfelejtette volna, még egyszer közöljük:
1. Kovászna megye legjobb felnőtt korosztályú sportolója 2012-ben: Estera Dobre (birkózó, Sepsiszentgyörgyi MSC)
2. Kovászna megye legjobb ifjúsági sportolója 2012-ben: Lukács Arnold (cselgáncsozó, Kézdivásárhelyi Nagy Mózes Sportklub
3. Kovászna megye legjobb edzője 2012-ben: Veres László (cselgáncs, Kézdivásárhelyi Nagy Mózes Sportklub)
4. Románia legjobb magyar ajkú sportolója 2012-ben: Novák Károly Eduárd (kerékpározó, Csíkszereda)
5. Az egyetemes magyar sport legjobbja 2012-ben: Gyurta Dániel (úszó, Magyarország).
A díjakat egy kivételével – s ez Estera – át is adtuk. A kivétel hátterében Estera amerikai útja áll (rokoni látogatás és felkészülés az amerikai birkózóközpontban). Itt még hadd mondjuk el: a legjobb magyar ajkú sportoló és az egyetemes magyar sport legjobbja nem kap serleget, oklevelet, díjuk olvasóink voksa, s e vokssal kifejezett elismerése, dicsérete.
Estera Dobre
Zsombolyáról került Sepsiszentgyörgyre. Rendkívüli tehetség. Minden korosztályban – ifjúsági II., I., felnőtt – bajnoki címet szerzett, ezüst- és bronzérmeket is. 2007-ben, miután az ifjúsági II-es korosztály Európa-bajnokságán bronzérmet nyert, bekerült az olimpiai válogatott keretbe, s még az évben átigazolt a Sepsiszentgyörgyi MSC-hez, beállt Mátéfi Árpád edző tanítványai sorába. 2008-ban svédországi kvalifikációs tornán szerezte meg részvételi jogát a pekingi olimpiára. Pekingben a 48 kg-osok mezőnyében az előkelő tizedik helyet szerezte meg. Az olimpiát követően részt vett a tokiói világbajnokságon, s itt a sokkal erősebb mezőnyben tizenhatodik lett. 2009-ben megszerezte első Európa-bajnoki ezüstérmét Vilniusban, 2010-ben megvédte Európa-bajnoki ezüstjét, a világbajnokságon pedig a hetedik helyen zárt, 2011-ben a dortmundi Európa-bajnokságról újabb ezüstéremmel tért haza. 2012-ben sajnos, nem tudott eljutni az olimpiára, na de kárpótolta magát egy újabb Európa-bajnoki ezüstéremmel. Azt már szinte mondani sem kell, hogy az országos bajnokságokon menetrendszerűen felállt a dobogó legmagasabb fokára. Tavaly is őt választották a megye legjobbjának, idén tehát megvédte büszke címét. Gratulálunk!
Lukács Arnold
1993. július 31-én született Kézdivásárhelyen. Hatéves múlt, amikor elkezdte a cselgáncsedzéseket Veres László irányításával. Szorgalma, kitartása és nem utolsósorban rátermettsége korán meghozta az eredményeket. Első országos bajnoki érmét, egy bronzérmet az U/13-as korosztályban szerezte. Aztán jött az arany is 2005-ben az U/13-asok csapatversenyén. A következő év a korosztályváltás jegyében telt el. 2007-ben mindjárt aranyéremmel kezdett, az U/15-ös korosztály egyéni és csapatbajnokságán is a dobogó tetejére állhatott, aztán „besegített” az U17-eseknek is, és csapatban bronzérmet nyert. 2008-ban az U/17-esek mezőnyében szerzett egy bronz- és egy ezüstérmet, majd részt vett a Balkán-bajnokságon, ahol ezüstérmesként zárt, majd az Európa-bajnokságon lépett tatamira, de sajnos, idő előtt búcsúznia kellett. 2009-ben két bajnoki aranyéremmel kezdett (U/17 – egyéni és csapat), következett a Balkán-bajnokság és a harmadik aranyérem, majd jött a szlovéniai Európa-bajnokság, s az igen előkelő hetedik helyezés. Ugyanezt az eredményt érte el a budapesti világbajnokságon is. 2011-es teljesítménye egy arany-, két ezüst- és egy bronzérem a különböző bajnokságokon (sportiskolák, U/19-es és U/20-as korosztály egyéni és csapat), az idei mérlege pedig három arany- és két bronzérem az országos bajnokságokon és egy ezüstérem a Balkán-bajnokságon. Na, szóval, nem tévedtek a Lukács Arnoldra szavazók. Az öt éve válogatott Arnold idén a felnőttek címeres mezét is magára ölthette.
Veres László
Évek óta kopogtatja a „megye legjobb edzője” ajtaját. Évek óta a legeredményesebb edzők közé tartozik, tanítványai évek óta állandó vendégei a bajnokságok dobogóinak, évek óta járja velük az ország különböző városainak kupa- és emlékversenyeit, kitűnő kapcsolatai révén nagyon sok nemzetközi versenyen szerepelnek sportolói, és nem csak szerepelnek, hanem főszerepet játszanak, érmeket gyűjtenek. Az országos bajnokságokon csak az idén 4 arany- és 5 bronzérem , a Balkán-bajnokságon pedig egy ezüstérem dicséri munkáját, kézdivásárhelyi és ozsdolai tanítványainak felkészültségét. Veres László szaktudásával, igényességével és következetességével, pedagógiai érzékével, szorgalmával, kitartásával minden kétséget kizáróan rászolgált a megye legjobb edzője címre.