A múlt évJó volt s szép lesz

2013. január 3., csütörtök, Közélet

Bár szokás szerint remélhetjük, hogy ez az új év rosszabb lesz, mint a múlt esztendő, és jobb, mint az ez után következő 2014-es, de elkeseredésre semmi ok. Egy kicsit ugyan rosszabbul fogunk élni 2013-ban, mint 2012-ben, de vegyük figyelembe, hogy politikai szempontból milyen gazdag esztendőt zártunk, és nem lehet mindenik a hét bő esztendők egyike.

Volt négy kormányunk, három miniszterelnökünk, két választás és egy népszavazás. És a parlamenti választások olyan képviselőbőséget hoztak, amilyent legmerészebb álmainkban sem láttunk előre. Decemberig kő kövön, kormány kormányon és miniszter bársonyszéken nem maradt. Aztán a decemberi parlamenti választások után jött egy új nagy-nagy kormány, amelyik most már nyugodtan elgardíroz. Ennek olyan a támogatottsága, hogy akár az idők végezetéig el tudná vinni az ország ügyeit. A Szociál-Liberális Szövetségnek most még kétharmados a többsége a parlamentben, de ha figyelembe vesszük a pártvándorlókat, az arány még javulni fog. Ha nem vigyáz Crin Antonescu, még az RMDSZ is kormánytárs lett volna, de aztán az általános tiltakozás miatt nem vették be. Viszont nem lehet tudni, mi történik, ha az ellenzékből mindenki átáll vagy átül a kormánypártokhoz. Akkor talán beveszik majd az RMDSZ-t is, és így új típusú egypártrendszer valósul meg: egyedül az államelnök maradna ellenzékben, de lehet, hogy még ő sem, mert meg nem támadási szerződést kötött Pontával, s megegyeztek, hogy nem szidják, hazugozzák, nem küldözgetik melegebb éghajlatra egymást, mint eddig.
De nemcsak politikai eseményekben volt gazdag az elmúlt esztendő. Volt egyéb is; például meleg. Senki nem panaszkodhat a múlt nyári fűtésre, és ráadásul ingyen kaptuk. Ezek után logikus, hogy annyi ingyenmeleg után most viszont energiaár-emelések következnek. Eső nem lett, de karácsonyra kaptunk havat. Egyebekben is gazdag volt 2012. Például áremelésekben. Az is vigasztaló, hogy nem éppen mindennek emelkedett az ára, inkább a mindennapi betevőé. Bár a szárazság miatt alaposan visszaesett a mezőgazdasági termelés, mégis jó, hogy élelmiszerből nem volt hiány, mert 75 százalékban importból származik. Ha ez így megy, akkor egyáltalán nem is kell mezőgazdasági termeléssel foglalkozni. Nem volt ugyan termelésnövekedés, viszont szépen nőtt az infláció, mégpedig 5,1 százalékra. És nem kell búsulni, mert úgy néz ki, hogy az áremel­kedések a következő fél évben folytatódnak, főleg a villanyáram miatt, ugyanis az energia értéke teszi ki az élelmiszerek árának 35 százalékát.
Megyénkben is szépek a kilátások. Év végére külön ajándékot kaptak a kézdivásárhelyiek, akiknek adóját 16 százalékkal emelték, pedig a kormány határozata szerint emelhették volna akár hússzal is. A szentgyörgyiek is több adót fizetnek, és a jogi személyek ingatlanadóját még látványosabban, ötven százalékkal emelik. Tele lesznek a városkasszák.
Lejártak a választások, s jön még kutyára… feketeleves!

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 729
szavazógép
2013-01-03: Sport - :

Kézdivásárhelyiek a válogatottban (Kosárlabda)

December 22–29. között edzőtáborozott az U15-ös női válogatott, amelybe behívót kapott két kézdivásárhelyi lány is: Demeter Nóra és Andrea Bogăţeanu. A ket kosaras tehetség ősz óta már nem a KSE-t erősíti, mert a felnőttcsapat A-osztályból való visszalépése után Nóra a pécsi Rátgéber Kosárlabda-akadémiában játszik, míg Andrea a brassói CSU csapatát erősíti.(lénárt)
2013-01-03: Belföld - :

Hírsaláta

VÁLASZTÁSI REFORMOT IS TERVEZ PONTA. A Szociáldemokrata Párt támogatja a visszatérést a pártlistás szavazáshoz és a választási rendszer olyan módosítását, hogy a képviselőháznak legfeljebb 300, a szenátusnak pedig megyénként két tagja legyen. A pártelnök úgy véli, a szenátus a régiókat és a helyi közigazgatást képviselné jóval kisebb létszámmal. A régiósítást mindenképp le szeretné tudni 2013-ban, mivel jövőre nem lesznek választások, kormánya viszont többséget élvez, és úgy véli, évekig húzódhat, ha nem történik meg most. Ponta elképzelése szerint a régióknak nem lesznek fővárosaik, csak úgynevezett döntéshozó központjaik. (Puterea)