A doni tragédiára emlékeztek
Emlékeznünk muszáj, hogy történelmünket meg tudjuk tartani – hangoztatta a honvédelmi miniszter szombaton a budai Várban, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum udvarán a doni katasztrófa 70. évfordulóján tartott megemlékezésen.
Hende Csaba elmondta: a Magyar Királyi Honvédséget arra tervezték, hogy egy regionális konfliktus esetén a siker reményében tudjon szembeszállni közel hasonló erejű ellenfeleivel, de nem arra, hogy két világhatalom konfliktusában, a kor legmodernebb fegyverei ellen vegye fel a küzdelmet rendkívül szélsőséges időjárási viszonyok között. „Ők megtették a kötelességüket, amit a haza nevében megköveteltek tőlük, és annál sokkal többet is: mindazt, amit lehetett” – mondta Hende Csaba. Boross Péter volt miniszterelnök, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke beszédében azt hangoztatta, hogy a doni katasztrófával kapcsolatban le kell számolni a téveszmékkel: valós számok és valós ítélkezés kell a témában. A doni veszteségekről pontos adatok még ma sem állnak rendelkezésre. A 2. magyar hadsereg mintegy 93 500, más források szerint 120 ezer, illetve 148 ezer embert vesztett el, az elesettek és a fogságba kerültek pontos számát megállapítani nem lehet. A doni katasztrófa a magyar hadtörténet legnagyobb veresége. Magyar katonaság a keresztes háborúk óta nem harcolt olyan messze a hazájától, mint akkor.
Zeman és Schwarzenberg a második fordulóban
Milos Zeman és Karel Schwarzenberg jutott a cseh elnökválasztás második fordulójába. A pénteken és szombaton megtartott első fordulóban leadott összes voks összeszámlálása alapján Milos Zeman volt miniszterelnök 24,2 százalékot, Karel Schwarzenberg külügyminiszter 23,4 százalékot kapott. A harmadik és a negyedik helyen a korábban legnagyobb esélyesnek tartott Jan Fischer volt miniszterelnök, illetve Jirí Dienstbier szenátor végzett 16,4 és 16,1 százalékkal. A második fordulóra két hét múlva, január 25-én és 26-án kerül sor. A továbbjutók mindjárt az első nyilatkozataikban támadták egymást. Schwarzenberg sajtóértekezletén gratulált Zemannak az első fordulóbeli győzelemhez, de mindjárt utána kijelentette, Zeman a múlt embere, felelős a cseh politikai kultúra hanyatlásáért. Igaz, hogy a múlt embere vagyok, mert az utóbbi tíz évben a nagypolitikán kívül álltam – reagált Zeman a külügyminiszter nyilatkozatára. Hozzátette: tőle eltérően Schwarzenberg valóban a ma embere, s mint a rendszerváltás utáni legnépszerűtlenebb kormány egyik oszlopos tagja felelős az adóemelésekért, a nyugdíjreformért és az egyházi kárpótlásért. „A stabilizációs, de népszerűtlen intézkedésekre szükség volt. A felelősséget vállalom. Ezek következtében Csehország ma stabil állam” – válaszolta mindezekre Schwarzenberg.
Ünnepelt Marseille
Jean-Marc Ayrault francia miniszterelnök szombaton megnyitotta az Európa Kulturális Fővárosa programsorozatot Marseille-ben. A kormányfő Francois Hollande köztársasági elnök helyett érkezett a dél-franciaországi városba, ugyanis az államfő az utolsó pillanatban lemondta részvételét a megnyitóünnepségen, miután a mali és szomáliai francia katonai beavatkozások miatt védelmi tanácskozást hívott össze hivatalába. A miniszterelnök az Európa és a Földközi-tenger Civilizációinak Múzeumában mondta el ünnepi köszöntőjét. A megnyitón megjelent José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is.