A tavaly decemberi parlamenti választások során újból fontossá váltak a gazdák. A képviselői, szenátori tisztségekre pályázó pártok kivétel nélkül bőséges ígéretözönnel környékezték meg a mezőgazdasági termelőket, tágabb értelemben a vidéki lakosságot. A választási kampányban elhangzott ígéretekből válogattunk – azért is, hogy választottjaink ne feledjék: adósai a gazda- és vidéki társadalomnak.
A Szociál-Liberális Szövetség (SZLSZ) pénzt ígér, egyrészt a támogatások szintjét szeretnék a nyugati gazdák által kapott összegekhez igazítani, másrészt finanszíroznák a mezőgazdasági kutatást. Begyűjtő központokat építenének a termények raktározására, a zöldség- és gyümölcstermesztők számára negyven darab, egyenként 500 tonna kapacitású raktár építését támogatnák szakmai szervezetek bevonásával. Fejlesztenék a meglévő öntözőrendszereket. Letarolt erdőket telepítenének újra, 2016-ig a falusi kanalizálási rendszereket 90 százalékos lefedésűre bővítenék. Illetékmentessé tennék a mezőgazdasági hasznosítású területek telekkönyveztetését. Nem utolsósorban kedvezményes hitelcsomagokkal segítenék a kezdő gazdákat, a rendelkezésre álló pénz 60 százalékát új farmok indítására, a megmaradó részt tőkealapként juttatnák kezdő gazdáknak.
Az Igaz Romániáért Szövetség (DLP-többségű választási szövetség) az ökomezőgazdaságot támogatná. Az SZLSZ-hez hasonlóan szintén újjáépítenék az öntözőrendszereket, a gazdák számára kedvezményes hitelcsomagokat állítanának össze. Támogatnák szövetkezetek létrehozását, a helyben megtermett termények piacra jutását, akár exportálását. Adókedvezményt adnának a mezőgazdasági területek után. Folytatnák a vidéki infrastruktúra kiépítését, főként csatornázás, gáz- és vízhálózatok terén, ugyanakkor az ipar vidéki megtelepedését szorgalmazzák.
A Dan Diaconescu Néppárt segítené a társulások létrejöttét, fejlesztené az agroturizmust, állattenyésztést, öntözőrendszerek bővítését, agrárkutatást; erdőt ültetnének, falusi infrastruktúrába fektetnének be. Nem utolsósorban népszerűsítenék a román hagyományos termékeket.
Az RMDSZ, a legkisebb parlamenti szereplőként egyszerűbb agrárpályázati rendszert ígért, a falugazdász-hálózat és agrárkamara-rendszer kiépítését szorgalmazná. Támogatnák a termények exportját, védenék a termelőket a nagykereskedelmi hálózatokkal szemben. Megreformálnák a kataszteri rendszert, kisebb hús- és tejfeldolgozók létesítését szorgalmaznák, fejlesztenék az infrastruktúrát. És végül: szerkezetileg az unió agrárpolitikája szerint alakítanák a vidéki társadalmat.
Mint látható, sok esetben a célok azonosak, így elvileg valószínűsíthető, hogy ezek az ígéretek nem válnak politikai viták áldozatává. Hogy végül is mit könyvelhetünk el betartott ígéretként, az még a jövő titka…