Bárki jelentkezhet Mars-lakónak, aki elmúlt 18 éves, nem muszáj vadászpilótának vagy tudósnak lennie – tudatta a hollandiai központú Mars One nonprofit szervezet, amely azt tervezi, hogy az amerikaiakat megelőzve, már 2023-ra telepet létesít a Marson.
Az elképzelések szerint az első kolónia mindössze négyfős lesz. A jelentkezők közül a kiválasztás legfontosabb feltétele az értelmi szint, a jó szellemi, lelki és testi egészség, illetve az elkötelezettség. A kiválasztottakra az űrút előtt nyolcéves képzés vár. „Elmúltak már azok az idők, amikor a hangsebességnél gyorsabban repült órák száma és a bátorság döntötte el, hogy kiből lehet űrhajós. Ma már az a fontos, hogy mennyire jól dolgozik valaki, és hogyan jön ki társaival a hosszú úton” – idézte Norbert Kraftot, a Mars One egészségügyi igazgatóját, az amerikai űrhajózási hivatal (NASA) volt kutatóját a LiveScience.com hírhonlap.
A Mars One 2016 és 2021 között egész sor robotküldeményt tervez a Marsra juttatni. A „mesterséges munkások” fogják felépíteni az ember számára lakható Vörös Bolygó nevű bázist, hogy 2023-ban az első űrhajósok kulcsrakészen vehessék birtokukba az építményt. Utána kétévente érkeznek majd újabb Mars-lakók a Földről. Az nem szerepel a tervekben, hogy a telepeseket vissza is repítenék szülőbolygójukra, azaz az űrhajójegy nem retúr. Ennek ellenére jelentkezőkben nincs hiány, eddig már több mint ezren jelezték részvételi szándékukat. A Mars One tévéadásokban kíván beszámolni a telepesek kiválasztásáról, a bázis megépítéséről és a földi Mars-lakók első éveiről.
A szervezet 2011-ben alakult, és jó néhány, repüléssel és űrkutatással foglalkozó cég – köztük a SpaceX, a Paragon Space Development, a Surrey Satellite Technology, az MDA Corporation, az Astrobotic Technology – támogatását is megnyerte az expedícióhoz. Vannak viszont, akik kétkedéssel fogadják, hogy a Big Brother marsi változata megvalósítható lenne.