Vass Hunor László és Mátéfi Árpád
Szorzás, összeadás, négyzetre emelés nélkül, az emlékezésre hagyatkozva, a szív s az ész szavára hallgatva idén is megválasztották az év sportolóit a Háromszék olvasói.
Tiszteletben tartjuk voksukat, érzelmeiket, józan ítélőképességüket, tehát szemrebbenés nélkül elfogadjuk döntésüket. Már csak azért is, mert tudjuk, egyetlen rangsor sem kifogástalan. A kifogástalan — ha van egyáltalán ilyen, hiszen a sportágak népszerűsége, rangsora, a versenyek rangja, mezőnyének milyensége, a korosztály... mind-mind meghatározói lehetnek a döntéshozásnak — rangsor valahol a közön alakul ki, de nem biztos, hogy valaha is napvilágot lát. Na de ne hatványozzuk sokat azt, amit az olvasók eldöntöttek. Főhajtással, elismeréssel nyugtázzuk döntésüket.
Kovászna megye legjobb sportolója 2007-ben: VASS HUNOR LÁSZLÓ, a Master Karate Club és a Budapesti Arashi SE karatékája, román és magyar bajnok, román és magyar bajnoki ezüstérmes (több stílus, egyéni és csapatverseny van ebben a sportágban), Európa-bajnoki bronzérmes és ötödik helyezett.
Szavazatot kaptak még (a felsorolás nem rangsor): Mihaela Munteanu (MSC, birkózó), Tatár Otília (MSC-Kós Károly ISK, birkózó), Adina Popescu (MSC, birkózó), Vass Ildikó (Mikes, kosárlabdázó), Palkó Róbert (Kós Károly ISK, kosárlabdázó), Kanabé Szilárd (Nagy Mózes Sportklub, asztaliteniszező), Turóczy András (Nagy Mózes Sportklub, asztaliteniszező), Gáll Domokos (Nagy Mózes Sportklub, cselgáncsozó), Alexandra Băeşu (MSC, kézilabdázó), Lukács Arnold (Nagy Mózes Sportklub, cselgáncsozó), Zerkuláné Bodor Enikő (MSC, kézilabdázó), Tompa Krisztián (Sugás Motorklub, terepmotoros), Brosowszky Mónika (Mikes, kosárlabdázó), Bianca Ianculovici (MSC, birkózó), Mihaela Seifer (MSC, kézilabdázó).
Kovászna megye legjobb edzője 2007-ben: MÁTÉFI ÁRPÁD, a román olimpiai válogatott, az MSC és a Kós Károly Iskolaközpont-ISK edzője, három olimpiai kerettaggal, világ- és Európa-bajnokságon részt vett, ezüst-, illetve bronzérmeket szerzett tanítványokkal, több mint tizenöt országos bajnoki címmel, több ezüst- és bronzéremmel (a sportszerűség szellemében dicséret illeti itt két kollégáját, Kertész Dávidot és Hatos Pétert is).
Szavazatot kaptak még: Dobolyi Aladár, Veres László, Váncsáné Molnár Katalin, Váncsa Albert, Lechner Ferenc, Nemes Áron, Pakocs Ferenc, Révész Katalin, Gállné Ráduly Annamária, Szász Csaba...
Románia legjobb magyar sportolója 2007-ben: ANTAL ZSOLT (sífutó), olimpiai és világbajnokság résztvevő, többszörös országos bajnok. Szavazatot kaptak még: Novák Károly (kerékpározó, a fogyatékosok világbajnokságának résztvevője), Tamás Gábor (labdarúgó), Vass Ildikó (kosárlabdázó), Brosowszky Mónika, Kristó Katalin (rövid pályás gyorskorcsolyázó), Tófalvi Éva (sílövő), Vass Hunor László (karatéka), Tompa Krisztián (terepmotoros)...
Az egyetemes magyar sport legjobbja 2007-ben: CSEH LÁSZLÓ (úszó). Szavazatot kaptak még: Talmácsi Gábor (motorkerékpározó), Horváth Viktor (öttusázó), Kovács Katalin (kajakozó), Erdélyi Zsolt (ökölvívó), Gyurta Dániel (úszó), Görbicz Anita (kézilabdázó), Kulcsár Krisztián (vívó), Berki Krisztián (torna)...
Valamennyiüknek gratulálunk, és további sok sikert kívánunk. A közelgő ünnepek alkalmából pedig kellemes karácsonyt és nagyon eredményes, boldog új esztendőt!
(áros)
Vass Hunor László
Sepsiszentgyörgyön született 1984. november 1-jén. Sportpályafutását tornával kezdte, birkózással folytatta, és végül a Master Karate Club karatékái között találta meg az utat a sikerek felé. 2001 szeptemberétől a válogatott tagja — természetesen az országos bajnokságokon elért eredményei alapján —, hat év alatt részt vett egy világbajnokságon (Marseille-ben), a másodikat, az athénit áthúzta a New York-i merénylet, hat Európa-bajnokságon (2002, Koblenz, 2003, Wroclav, 2004, Rijeka, 2005, Velence, 2006, Noale, 2007, Velence). A 2005-ös Európa-bajnokságon csapatban ezüstérmet nyert, egyéniben az ötödik helyen zárt, itthon pedig Kovászna megy legjobb sportolójának választották. 2007-ben, szintén a velencei Európa-bajnokságon csapatban újabb érmet, ezúttal bronzot nyert, egyéniben pedig ötödik helyen végzett, s itthon Kovászna megye legjobb sportolójának választották az olvasók. Az idei év az országos bajnokságok terén is eredményesebbnek bizonyult, Hunor ugyanis a román bajnoki cím (shotokan karate, egyéni, -70 kg) mellé szerzett egy magyar aranyat is csapatban, a román ezüst (összstilus, -70 kg) mellé pedig egy magyar ezüstöt is nyílt (open) kategóriában. A sepsiszentgyörgyi Master Karate Club és a Budapesti Arashi SE karatékája a Puskás Tivadar Iskolaközpont számítástechnikai és automatizálási szakán érettségizett, a nyíregyházi főiskola földrajz karán diplomázik e tanévben, közben harmadéves a budapesti Testnevelési Főiskolán. Tervei: tovább tanulni, és válogatott szinten sportolni. (á)
Mátéfi Árpád
1959. november 22-én született a Hargita megyei Kányádon. Pürkerecen, Brassóban nőtt fel, sportpályafutását labdarúgással kezdte a brassói Kárpátokban, 1977-ben sportágat váltott, áttért a birkózásra, méghozzá az autógyár egyesületének, a Vörös Zászlónak a szakosztályában. 1979-ben már részt vett az utánpótlás-korosztályúak ulánbátori világbajnokságán, ahol a 82-kg-osok között az igen előkelő hetedik helyen zárt. Az itthagyott érmet a Balkán-bajnokságon, majd a Dinamoviádán kárpótolta egy-egy ezüstéremmel. Több rangos nemzetközi versenyen szerzett érmeket. 1978 és 1981 között ifjúsági, majd felnőtt válogatottként viselte a címeres mezt. Birkózó pályafutását Sepsiszentgyörgy A-osztályos csapatában fejezte be, és áttért az edzői pályára. 2000-ben mesteredző címet kapott.
Az idei év edzői pályafutásának legsikeresebb esztendeje. Mátéfi ugyanis az olimpiai válogatott edzője lett, sepsiszentgyörgyi tanítványai az országos bajnokságokon 17 aranyérmet, 5 ezüst- és 9 bronzérmet szereztek, két Európa-bajnoki ezüst- és két bronzérmet nyertek, ketten pedig a világbajnokságon is részt vettek. Minden kétséget kizáróan ilyen éremgyűjteménnyel egyetlen edzőnk sem dicsekedhet.
Mátéfi Árpád célja: legalább egy sportolóját kijuttatni a pekingi olimpiára.
(á)