Vélhetően krokodiltámadás áldozata lett 68 millió évvel ezelőtt az a repülő őshüllő, melynek maradványait a Sebes folyó medrében, Lámkerék közelében találták meg – mondta el múlt héten kolozsvári sajtótájékoztatón Vremir Mátyás kolozsvári paleontológus-geológus, a lelet megtalálója.
Vremir Mátyás az Erdélyi Múzeum Egyesület (EME) székházában mutatta meg a sajtónak azokat a csontdarabokat, amelyek alapján a brit Southamptoni Egyetem és a Rio de Janeiró-i Nemzeti Múzeum szakembereivel közösen az új pteroszauruszfajt bemutató tudományos dolgozatot írta. Az Eurazhdarcho langendorfensis nevű új fajról a PloS One tudományos folyóiratban számoltak be január 30-án a kutatók. A most felfedezett faj nevét az ezzel rokonítható faj, az ázsiai azhdarcho nevéből és a lelet helyszínéből (a szászok által alapított Lámkerék német neve Langendorf) rakták össze. A kutató szerint a repülő őshüllő a szárnyainak háromméteres fesztávolsága ellenére tízkilósnál könnyebb lehetett, és feltehetőleg mindenevő volt.
Vremir Mátyás elmondta, a Sebes folyó üledékében dinoszauruszok, teknősök és kisemlősök maradványait találták meg ugyanebből a korból. A csontokon látható harapásnyomok alapján valószínűsítette, hogy valamennyi állat krokodilok marcangolásának esett áldozatául, csontjaik pedig azért maradtak meg, mert az üledékbe kerültek. Ugyanezen a helyen találták meg a két évvel ezelőtt bemutatott Balaur bondoc (zömök sárkány) maradványait is, melyeket szintén az EME-nél őriznek. A most bemutatott őshüllő csontjainak preparálása, az új faj tudományos leírása közel négy évig tartott.
Sipos Gábor, az EME elnöke az MTI-nek elmondta, az ilyen felfedezések azt tudatosíthatják, hogy az erdélyi magyar tudományos akadémia szerepét betöltő Erdélyi Múzeum Egyesületben nemcsak történészek, nyelvészek végeznek tudományos munkát, a természettudományi szakosztály munkája hasonlóan fontos és színvonalas.