Sikeres volt a falánkcsütörtök
Minden vendéglő megtelt a múlt héten megtartott falánkcsütörtökön: a fél áron kínált ünnepi étkezésre igen sokan ráharaptak, más hétköznapokhoz mérve néhol tízszeresére nőtt a forgalom, még éjféltájban is nehéz volt asztalhoz jutni.
A törzsvendégekkel több egységben is kivételt tettek, habár a vendéglősök előre azt ígérték, hogy érkezési sorrendben szolgálják ki a betérőket, nem lesz helyfoglalás. A Magyarországon évek óta sikeres farsangi lakomázás Erdélyben csak Sepsiszentgyörgyön honosodott meg, itt azonban egyre szélesebb körben népszerű a kezdeményezés: míg kezdetben – négy évvel ezelőtt – alig négy, ezúttal összesen tíz étteremben kínáltak kedvezményes menüt, elsősorban azoknak, akik ritkán engednek meg maguknak egy-egy különlegesebb gasztronómiai kiruccanást. (demeter)
Átvették a Domót
Egy közvetlen beruházási alap átvette a Domo üzletláncot – olvasható a Hivatalos Közlönyben. A Liechtensteinben bejegyzett Domtech Holding AG-ről további információk nem állnak rendelkezésre. A Business24 hírportál szerint a részvényátruházási folyamat újabb állomását tavaly decemberben döntötték el, ennek során a liechtensteini cég, amely a bulgáriai Technomarket üzletláncot tavaly novemberben megvásárolta, a svájci Nibur Investment AG-től vette át a Domo-papírok 99,9 százalékát.
Bankok vesztesége
Rekord nettó veszteséget szenvedett el a Romániában működő negyven bank az elmúlt esztendőben, 2008-ban pedig 4,4 milliárd lejes rekordnyereséget jelentettek. Három éve a bankok növekvő veszteséggel szembesülnek, a tavalyi mintegy 2,1 milliárd lej háromszorosa az egy évvel korábbi veszteségnek, 2010-ben ez 516 millió lej volt. Mindez a piacon elharapózó előnytelen hitelek következménye, ezek aránya meghaladja a 18 százalékot. Elemzők szerint mindez korántsem meglepő, hiszen a legnagyobb hazai bank, a BCR az év első kilenc hónapjában már több mint 700 milliós veszteséget jelentett, de a második szereplő, a BRD is mínuszban futott. Az okok: a nemzetgazdaság gyenge teljesítménye, a már csődhelyzetbe jutott nagyvállalatok a felvett hitelek segítségével sem tudtak lábra állni, ugyanakkor a bankrendszert egy sor, még kivizsgálás alatt lévő csalás is jellemezte. A jegybank az év folyamán arra kötelezte a veszteséges bankok tulajdonosait, hogy tőkeemeléssel biztosítsák a működést, így a rendszer fizetőképessége csaknem 15 százalékosra növekedett.