Schengen: holland igen
Hollandia nem köti már Románia schengeni csatlakozásának ügyét az Együttműködési és Értékelési Mechanizmushoz, amelynek keretében az Európai Bizottság a román igazságszolgáltatás reformját követi figyelemmel – tudatta Frans Timmermans holland külügyminiszter Titus Corlăţeannal hágai hivatalos találkozójuk alkalmával, hozzátéve, hogy Hollandia továbbra is nagy jelentőséget tulajdonít a román igazságszolgáltatásról készülő EB-jelentéseknek. Az unió Bel- és Igazságügyi Tanácsa március 7–8-i ülésén tűzi ismét napirendre Románia és Bulgária belépését a határellenőrzés nélküli schengeni övezetbe, a két ország több ízben halasztott csatlakozását legutóbb a holland vétó akadályozta meg.
Az alkotmánymódosítás menete
A parlament mai együttes ülésén elfogadja az alkotmány módosításával megbízott szakbizottság összetételét – jelentette be tegnap Victor Ponta kormányfő. Hangsúlyozta, ragaszkodik ahhoz, hogy a húsvéti ünnepekig működjön az a nem kormányzati szervezetek és civil szervezetek képviselőiből álló fórum, amely megvitatja a Szociál-Liberális Szövetség (SZLSZ), a Demokrata-Liberális Párt, az RMDSZ részéről érkező politikai javaslatokat. A bizottság gyakorlatilag azt követően kezdjen el dolgozni a szövegeken, miután már megvitatták a fontosabb módosítási ötleteket ebben a fórumban – szögezte le Ponta. „Véleményem szerint így kellene eljárni, először legyen egy vita a témában, amelyet a parlamenti vita követ, és ezt követően még legalább 2–3 hónapig közvita legyen a végleges szövegről. A referendum valószínűleg október elseje körül lesz” – mondta Ponta. A SZLSZ támogatja, hogy Crin Antonescu legyen az alkotmány módosításával foglalkozó szakbizottság elnöke.
Aranykitermelés Nagybányán
Újraindítani készül tevékenységét a nagybányai Romaltyn társaság, amely korábban a 2000-es ciánkatasztrófát okozó Aurul eszközeit szerezte meg. Az aranykitermelés a cég új befektetője, a Fribourg Investments befektetési alap irányításával indulna újra, amely Ion Sturza volt moldovai miniszterelnök érdekeltsége. Az új befektető arra készül, hogy az év utolsó negyedében újraindítja a Romaltyn tevékenységét, és öt év alatt 8,5 millió tonna bányászati hulladékot dolgoz fel, hogy kinyerje belőle az aranyat és ezüstöt. A művelet végén pedig a 165 hektáros munkaterület ökológiai rehabilitációját ígéri. Az új befektető szerint egyfajta mintaprogramot készülnek végrehajtani éppen azért, mert egy problematikus múlttal rendelkező üzem irányítását veszik át. Sergiu Chirca, a Romaltyn igazgatója közölte, a társaság ciántechnológiával készül kinyerni a színesfémeket a bányászati hulladékból. A ciánszármazékok semlegesítésére viszont a világszerte leghatékonyabbként elkönyvelt INCO-módszert alkalmazza. A cég becslései szerint hat tonna arany és ezüst nyerhető ki a nagybányai bányászati hulladékból.
Kihirdetett nyugdíjemelés
Traian Băsescu tegnap kihirdette a nyugdíjak emelését előíró sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvényt. A képviselőház döntő szervként január 29-i rendkívüli ülésén 307 igen, 2 nem szavazattal és 3 tartózkodással elfogadta a nyugdíjtörvényt módosító 2013/1-es sürgősségi kormányrendeletet, amely 762,1 lejre emeli 2013-ban a nyugdíjpont értékét. Az elfogadott kormányrendelet előírja, hogy 100 százalékkal nő a nyugdíjpont értéke az éves infláció átlagrátájához képest, amihez hozzáadódik a bruttó átlagbér valós növekedési értékének ötven százaléka.
Năstase szabadulhat
Első fokon jóváhagyta a bíróság a korrupció miatt elítélt Adrian Năstase feltételes szabadlábra helyezését. A volt miniszterelnök csaknem nyolc hónapot töltött le az ellene júniusban kiszabott kétéves börtönbüntetésből. Jó magaviseletéért a jilavai fegyház illetékes bizottsága feltételes szabadlábra helyezését javasolta, a bíróság tegnap jóváhagyta ezt a kérést, de a korrupcióellenes ügyészség fellebbezett, így a jogerős ítéletet várhatóan a bukaresti törvényszék fogja meghozni.