Naponta két korrupciós ítélet
Csaknem 750 vádlottat ítéltek el tavaly jogerősen korrupciós bűncselekményekért a hazai bíróságok, másfélszer annyit, mint 2011-ben. Az elítéltek között nyolc magas rangú tisztségviselő is volt: egy miniszter, egy szenátor, több államtitkár, valamint a szárazföldi erők vezérkari főnöke. A korrupcióellenes hatóság által megvádoltak több mint 90 százalékát találták bűnösnek a bíróságok. Az elítéltek közül több mint kétszázra letöltendő börtönbüntetést szabtak ki. Jelenleg három volt miniszter – köztük Adrian Năstase – ül börtönben.
Mégsem lesz csoportos leépítés
Visszavonta a kormány azt a sürgősségi rendelettervezetet, amely a tizenöt állami energiavállalatnál 2018-ig tervezett csoportos elbocsátások feltételeit szabályozza. A gazdasági minisztérium szerdán bocsátotta társadalmi vitára a dokumentumot, de az alig egy napig volt olvasható a tárca honlapján – tegnap már levették, miután Victor Ponta miniszterelnök kifogásolta, hogy a kormányban nem egyeztettek róla.
Falvak gáz nélkül
Tizennyolc Maros megyei település maradt gázszolgáltatás nélkül tegnap, miután földcsuszamlás miatt egy hegesztésnél elszakadt a vezeték. A földcsuszamlás a Nyárádtőhöz tartozó Nagycserged környékén történt, és mintegy négyezer háztartást hagyott fűtés nélkül. A gázelosztó vállalat szerint a szolgáltatást ma állítják helyre.
Drága az elnöki repülőgép
A Tarom légitársaságnak le kellene mondania az államelnöki repülőgépről, mivel az évente hétmillió eurós veszteséget okoz a társaságnak – jelentette ki Relu Fenechiu szállítási miniszter, aki szerint a Tarom évente 50 millió eurós hiányt termel. Az államelnöki hivatal szóvivője nem kívánta kommentálni az elhangzottakat.
Székelyföld autonómiája szélmalomharc
„A Székelyföld autonómiája szélmalomharc, Marosvásárhely régióközponttá való kinevezése viszont valósággá válhat” – írja tegnap közzétett nyílt levelében Dorin Florea polgármester, aki románokat és magyarokat egyaránt arra kér: támogassák abban, hogy Marosvásárhely régiós főváros legyen, függetlenül attól, hogy Bukarestben milyen formájú adminisztratív újraszervezés mellett döntenek. Florea szerint az elmúlt években Marosvásárhelynek sikerült példát mutatnia az etnikumközi összhangról, és olyan együttélési modellé vált, melyet Európa-szerte elismeréssel emlegetnek. Az elöljáró reméli, hogy „főként a fiatal székelyek, magyarok és románok”, valamint a vegyes családok bekapcsolódnak ebbe a harcba, mert gyermekeiknek „fejlődésben lévő térségre van szüksége, gazdasági növekedésre, munkahelyek létesítésére, nem botrányra.”