Az Erdélyi Magyar Néppárt bölöni elnöke, ifj. Kozma Albert unitárius lelkipásztor szerdán Baróton tartott sajtótájékoztatón több vádat fogalmazott meg Sikó Imre polgármesterrel és a közbirtokosság elnökével, Sikó Endrével szemben. Mint mondotta, nem megengedhető, hogy a számvevőszék által kifogásolt kifizetéseket az önkormányzat a lakókkal fizettesse meg, ezért ügyvédet fogadtak, s közös erővel lépnek fel. A közbirtokosság elnökét a közgyűlések elmaradásáért, a rájuk bízott vagyon átláthatatlan kezeléséért és a tagok jogainak csorbításáért marasztalta el.
Jogtalan beterhelés
Kozma Albert elmondta: az önkormányzat 2006-ban baróti topográfiai céget bízott meg, mérje fel a bölöni területeket – ennek kifizetését találta a számvevőszék megalapozatlannak. Hogy miért, nem tudni, mert a hivatalos okiratot Sikó Imre nem mutatta meg a tanácstagoknak sem. Tény, hogy a mintegy százezer lejt – az összeg mértékéről a Háromszékben megjelent cikkből szereztek tudomást – a bölönieken próbálják behajtani.
A lakók méltánytalannak tartják a 100 és 4800 lej közötti, utólagosan kiszámlázott és eleve büntetőkamattal terhelt összeg kifizetését. Érdekeik megvédésére hatvannégy család fogott össze, ügyvédet fogadtak, s kifogásaikat eljuttatták a kormánymegbízotti hivatalhoz is. Dumitru Marinescu prefektustól azt várják, tanulmányozza a számvevőszéki jelentést, s foglaljon állást: jogos-e a követelés áthárítása a bölöni polgárokra.
„Arra buzdítunk mindenkit, ne fizessék ki a díjat, míg ki nem derül, törvényesen szabták-e ki. Abban reménykedünk, létezik olyan jogi keret, amely segítségével ezt a sokak számára komoly terhet le lehet venni vállukról, az elkövetett hibákért pedig azok fognak fizetni, akik ténylegesen elkövették” – mondotta a bölöni néppárt elnöke.
Rendkívüli gyűlést akarnak
A közbirtokosság vezetőségével elégedetlen tizenhat fős kezdeményezőcsoport kilencvenegy aláírást gyűjtött össze rendkívüli közgyűlés összehívása érdekében. Követelik, Sikó Endréék számoljanak be a rájuk bízott vagyonnal való gazdálkodásáról: miért késik számos tag részesedésének kiadása – nem kevés esetben 3–8 éves az elmaradás –, illetve tárják fel a pénzügyi helyzetet. Fontosnak tartják, hogy komoly ügyekben ne csak a szűk vezetőség döntsön, hanem konzultáljanak a tagsággal.
Nem támogatják a vezetőség azon szándékát sem, hogy az erdő kezelését a magánerdészettől az állami erdészet vegye át. Mint mondják, tudomásuk szerint Sikó Endréék ezen döntésének hátterében nem szakmai okok húzódnak meg, hanem személyes sértődöttségük, illetve pénzügyi okok.
„Azzal vádolnak, hogy az embereket megtévesztve gyűjtöttük össze a rendkívüli közgyűlés összehívásához szükséges aláírásokat, s tizenkét halott adatait is felhasználtuk. Nem farsangra hívtuk az embereket – mint állítják –, hanem közgyűlésre, s ezzel az érintettek is tisztában voltak. Az sem igaz, hogy tucatnyi elhunyt adatait használtuk fel: igaz, négyen régebb elhunytak már, de örököseik saját adataikkal megerősítve írták alá a kezdeményezést. Nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni, sem börtön, sem verés által! Követeljük, számoljanak el, a tagságot pedig vonják be a döntéshozatalba: nem három embernek kellene eldöntenie, hogy mi történjen a közös vagyonnal” – magyarázta a tiszteletes.
Pert indít az önkormányzat is
Sikó Imre polgármester szerint a föld felmérésére szükség volt, hiszen anélkül nem tudták volna a birtokleveleket kiállítani, ezért a számvevőszék álláspontját ők is vitatják; a hivatal is ügyvédet fogadott, s perbe hívták az intézményt.
„Mi még Codrin Munteanu prefektust kerestük meg az ügyben, s ő is úgy vélte, a számvevőszék nem járt el jogosan. Mindennek ellenére nem tudtuk elérni, hogy ne kelljen fizetni: köteleztek, hárítsuk át a lakosságra a terhet. Kozma Albertnek a tegnapi tanácsülésen is elmondtam, nem titkos a számvevőszék levele, ha ragaszkodik hozzá, hogy láthassa, a jegyzőnő rendelkezésére bocsátja” – nyilatkozta Sikó Imre.
Sikó Endrét lapzártáig többször kerestük, de nem sikerült elérnünk.