Spontán tüntetésbe kezdtek tegnap délelőtt a kézdivásárhelyi piaci árusok, mintegy harmincan a városháza elé vonultak, és ott panaszolták gondjaikat, a piacon uralkodó áldatlan állapotokat. Az árusok képviselőit Bokor Tibor polgármester is fogadta később, abban maradtak: hétfőn újra tárgyalóasztalhoz ülnek, és részletesen megbeszélik a panaszokat.
Mint már hírül adtuk, a kézdivásárhelyi zöldségpiac bérleti szerződése lejárt, és a tulajdonos, a városháza nem óhajtotta azt továbbra is bérbe adni, így a Gosp-Com Kft. ügykezelésébe adta. A piac átvétele után Pánczél Eduárd gondnok és csapata hozzálátott a rendteremtéshez, elkezdte felszámolni a balkáni állapotokat. A pénzügyi hivatal időközben árverésen értékesítette a volt bérlő által készíttetett vasasztalokat, melyeket egy torjai magánvállalkozó vásárolt meg, és felajánlotta azokat a tulajdonosnak, de a városháza nem tartott igényt rájuk. A télen szinte embertelen körülmények között dolgozó árusok között napról napra nőtt a nyugtalanság a bizonytalan jövő miatt, veszélyben érezték addigi megélhetésüket. E hét folyamán a piacgondnok és a közüzemek vezetői több ízben is tárgyaltak az árusokkal, akiknek zöme nem zöldséget, gyümölcsöt, hanem bóvlit kínál eladásra, de nem jutottak közös nevezőre. Tegnap délelőtt az árusok már nem óhajtottak a piacgondokkal tárgyalni, hanem mintegy harmincan a városházára vonultak. Bokor Tibor polgármester azonban éppen Kovásznán tartózkodott egy szerződés aláírása végett.
Az árusokból folyt a panasz, elsősorban azt kifogásolták, hogy senki nem hallgatja meg őket, és nem tudják elszámolni a nyolclejes napijegyet, nem lévén azon semmiféle pecsét. Szerződést szeretnének kötni az asztalokra, hogy ne éljenek tovább bizonytalanságban, mivel attól félnek, a piac is a keményítő- és csavargyár sorsára jut, azaz bezárják. Kifogásolták, hogy csúnyán beszélnek velük, ha egyáltalán valaki szóba áll velük. Amikor esik az eső, bőrig ázunk – panaszolták –, a piacon pedig megállt az idő, az elmúlt húsz évben minden maradt a régiben, nem történt semmiféle korszerűsítés. Mélységesen felháborította őket, hogy a városházáról távozó Zonda Balázs megbízott igazgató arrogánsan, lekezelően viselkedett, nem óhajtott szóba állni velük, és a jelen levő újságíróknak sem volt hajlandó nyilatkozni. „Mi nem cirkuszolni jöttünk a városháza elé, hanem jogainkat követelni” – hangsúlyozták az árusok, s miután elmondták panaszaikat, békésen visszamentek a piacra. A Gábor Áron téren több rendőr és csendőr figyelte a spontán tüntetést, de nem avatkoztak közbe.
Délben Bokor Tibor polgármester tárgyalóasztalhoz ült az árusok két képviselőjével. Ezt követően a városgazda sajtótájékoztatón közölte: arra kérte az árusokat képviselő két hölgyet, hogy hétfőre írják össze mindazokat a problémákat, amelyekre megoldást várnak. Hétfőn ismét tárgyalóasztalhoz ülnek, és akkor már a piac gondnoka és a Gosp-Com Kft. vezetősége is jelen lesz, hogy részletesen elemezni tudják az árusok panaszait, kifogásait. Bokor leszögezte: tudatában volt annak, hogy a piac kérdése nem oldódik meg feszültségmentesen, de a törvényeket be kell tartani. A piac évtizedek alatt süllyedt a mai szintre, nem egyik napról a másikra, ezért akarnak a jelenlegi helyzeten változtatni – hangsúlyozta. Azt is elmondta: nem híve annak, hogy a múlt év őszén megjelent piactörvényt szó szerint alkalmazzák, mivel annak értelmében a zöldségpiacon az árusok kilencven százalékának zöldséget és gyümölcsöt kell kínálnia, és csak tíz százaléka lehet olyan, aki egyebet értékesít. Az is jó megoldás lenne, ha egyforma, ízléses butikokat helyeznének el a piac területén, amelyeket az árusok bérelnének vagy meg is vásárolhatnának. Közölte továbbá: amíg az új piaci szabályzatot a helyi önkormányzat nem fogadja el, marad az asztalonkénti nyolclejes napibér. A piac korszerűsítése nem egyik napról a másikra valósul meg, két-három év szükséges ahhoz, hogy ne úgy nézzen ki, mint jelenleg – vélekedett.