Az autonómia és nemzeti szimbólumaink szabad használata jegyében, pártoskodást és politikai viszályt mellőzve, együtt ünnepelt Sepsiszentgyörgy, a múlt előtt tisztelegve, de reményt, jövőt építve. Legfontosabb, több beszédben is visszaköszönő üzenet: össze kell fognunk, bátran ki kell állnunk jogainkért, meg kell védenünk szülőföldünket, hogy továbbadhassuk gyermekeinknek, otthonuk, hazájuk legyen, magyarságukat biztonsággal szavatoló hely maradjon. Tegnap a hideggel dacolt több ezer sepsiszentgyörgyi, a küzdelem java azonban még hátravan – derült ki a felszólalásokból.
A sepsiszentgyörgyi emlékhelyek koszorúzásának sorát minden évben az Erzsébet park ’48-as emlékművénél zárják, ez nyitja a megyeszékhely központi ünnepségét is. A fúvósok diktálta ritmusban sorba vonulnak fel elöljáróink, intézményvezetőink, s bár idén koszorúzott Magyarország miniszterelnök-helyettese is, tapsot csak az őrkői roma közösség képviselői kaptak. Ünneplőbe öltözve, kokárdával a mellükön büszkén tisztelegtek az „oroszlános emlékműnél”.
Nem hazudtoltuk meg azt sem, hogy „ereinkben ősi vér, egy lovas nemzet vére pezseg”, mintegy száz lovas vonult fel a színház elé felállított színpad előtt. Zenei aláfestéssel a rétyi fúvósok szolgáltak, no meg az összesereglett ünneplő szentgyörgyiek tapsa. Hagyománya van immár annak is, hogy a cserkészek a forradalmi nemzetek zászlóival vonulnak fel, s akárcsak az előző években, felcsendült a Szózat a rétyi Kováts András Ifjúsági Koncert Fúvószenekar és a városi egyesített kórusok előadásában.
Emlékezünk, de elsősorban a jövőbe nézünk, előre tekintünk, ez pedig céltudatos felelősséget ró mindnyájunkra” – e szavakkal nyitotta az ünnepi műsort annak idei házigazdája, Pakot István.
A székelység mindig szabad akart lenni, és az is akar maradni, népünk nem tűri, hogy megalázzák, jogaiban korlátozzák, közösségi életterét szűkítsék, szimbólumait rongyként jellemezzék, s nemzete kiemelkedő személyiségeit lefasisztázzák – hangoztatta Pakot István.
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere ünnepi felszólalásában kitért az elmúlt hónapok zűravaros időszakára, mely során véleménye szerint kiderült: „közösségünk példásan helyt tud állni, ha a helyzet, ha a szükség megkívánja”. A székelyföldi magyarságnak sikerült kivédnie a szimbólumai ellen intézett támadásokat, önérzetesen emelte fel szavát: „Ebben rejlik a mi erőnk, hogy a megfelelő pillanatban össze tudunk tartani, és azért, ami számunkra fontos, ki merünk állni” – hangsúlyozta Antal Árpád. Elismételte, amit az elmúlt időszakban többször megfogalmazott: félelemre nem lehet jövőt építeni, arra van szükségünk, hogy érezzük, biztonságban tudunk itt élni, jövőt tudunk építeni. „Beleuntunk abba, hogy Romániának csak akkor vagyunk jók, amikor adót kell fizetni, vagy amikor olimpiai érmeket nyerünk az ország számára. (…) Az utóbbi időben túl sokszor hallottuk azt, hogy ha ki akarjuk tűzni a zászlónkat, akkor menjünk el innen, és tűzzük ki máshol. Túl sokszor hallottuk, hogy ha hivatalos regionális magyar nyelvet akarunk, ha autonómiát akarunk, akkor menjünk el innen. Legyen világos mindenki számára: nem megyünk sehová! Se Mongóliába se Magyarországra! Ez a mi szülőföldünk, a mi országunk is. És jogunk van kitűzni a zászlónkat! Jogunk van használni az anyanyelvünket, jogunk van az autonómiához” – mondotta Sepsiszentgyörgy polgármestere. Nem mindegy, hogy korunknak alakítói vagy csak szemlélő alanyai vagyunk, képesek vagyunk-e kiharcolni, ami megillet bennünket, vagy „hagyjuk, hogy húzogassák a fejünk felett a régiók határait azzal a céllal, hogy közösségünk erejét megtörjék, hogy végső soron beolvasszanak minket”. Szólt a román hatalom, a média által terjesztett hamis mítoszról, mely szerint nem életképes ez a régió, holott az elmúlt 23 évben a román kormány legnagyobb befektetése Háromszéken a csendőrlaktanya volt, a jelenlegi legnagyobb beruházás pedig a rendőrség új székháza. „Székelyföld szegénysége hamis mítosz, mely kétségbe vonja a mi tenni akarásunkat és tudásunkat, kétségbe vonja azt, hogy mi keményen dolgozó és eredményes emberek vagyunk! Bízzák csak ránk Székelyföld közigazgatását, kevesebb mint tíz év alatt ragyogó eredményeket fogunk felmutatni” – jelentette ki Antal Árpád. Kitért arra is, ha 1968-ban, Ceauşescu idejében, egy kommunista diktatúrában sikerült megakadályozni a megye szétdarabolását, akkor ez ma is sikerül. „Ehhez arra van szükségünk, hogy fogjunk össze, és legyünk bátrak. Isten óvja Székelyföldet!” – zárta felszólalását a polgármester.
Az ifjak üzenetét, „új idők, új dalát” Ghinea Loránd, az EMI szónokversenyének győztese tolmácsolta, beszédének egyértelmű volt mondanivalója: ne hagyjuk, hogy uralkodjanak fölöttünk, megfosszanak a magyar szótól, értékeinktől. „Szívünket és magyarságtudatunkat nem vehetik el soha. (...) Itt az idő, nem holnap vagy holnapután, mert lehet akkor már késő, ma kell kezünkbe vennünk az irányítást, ma kell elkezdenünk jövőnk építését, mától kell sorsunk kovácsainak lennünk.” – hangzott üzenete.
Autonómiát, autonómiát – skandálta a tömeg több ízben a március 10-i marosvásárhelyi kiáltvány felolvasása közben, s tapssal, éljenzéssel fogadták Semjén Zsoltot, Magyarország miniszterelnök-helyettesét. 1848–49 a magyar szabadság és a nemzeti elkötelezettség ünnepe – mondotta, majd kitért arra, hogy napjainkban két tévedéssel is szembe kell néznünk, az egyik nem tartja értéknek az egy nemzethez tartozást, a másik akár sovinizmusnak is nevezhető, amely „egy nemzet vélt életjoga alapján tagadja más nemzeteknek az élethez való jogát”. Mi elutasítjuk mindkét szélsőséget” – hangsúlyozta Semjén, kiemelve: azt akarjuk, hogy „csodálatos magyarságunkat, melyet őseinktől kaptunk, átadhassuk utódainknak is”. Kitért arra is, hogy „itt és most a magyar szabadságharc üzenete azt jelenti, nem vagyunk alábbvalóak egyetlen más népnél sem, nem vagyunk másodrendű állampolgárok. (...) Szeretném, ha tudnák, éreznék, hogy a magyar nemzet, a magyar állam szolidaritása ott áll önök mögött. (…) Isten áldja a magyarságot, Isten áldja Székelyföldet” – zárta beszédét.
Az ünnepi műsorból nem hiányzott a vers, a dal sem. A záróimát Incze Zsolt református esperes mondotta: a széthúzás ellen szólt. „Légy lelkes magyar, légy lelkes székely, tartsd meg a szimbólumaidat, tűzd ki a zászlódat, légy büszke népedre, nemzetedre, lélekkel imádd Istenedet, szeresd népedet” – szólott, majd a téren állók egymás kezét fogva mondták el a miatyánkot, s közösen énekelték el a magyar, majd a székely himnuszt.