A tavaszi fáradtság nem betegség, egyszerű hiányállapot okozza: tél végére kimerülnek a szervezet vitamintartalékai és ásványianyag-raktárai.
Ráadásul ezzel egy időben a salakanyagok is felhalmozódtak a szervezetben – hiszen télen valószínűleg mindenki hajlamos nehezebb táplálékok fogyasztására. Emellett a tavaszi légnyomásváltozások is megviselhetik az idegrendszert, fejfájást, feszültséget okozhatnak.
A tavaszi fáradtság leggyakoribb tünetei: kimerültség, általános gyengeség, napközbeni aluszékonyság.
A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása az év minden szakaszában rendkívül fontos. Ha tavasszal az ajánlott 2–2,5 liter folyadéknál kicsivel többet iszunk, segít megszabadulni a tél során felgyülemlett méreganyagoktól.
Érdemes a tavaszt egy salaktalanító, tisztító kúrával kezdeni, nem feltétlenül léböjttel, de három napot mindenképpen jó rászánni.
Ha sikerül száműzni a felhalmozódott salakanyagokat, testünk felfrissül, elmúlik a krónikus fáradtság, amelynek okozója elsősorban a vitaminhiány. Az immunerősítő, sejtvédő C-vitaminnal felturbózható a szervezet, és gyorsan meg lehet szabadulni a kimerültségtől. Tabletták helyett fogyasszunk gyümölcsöket, zöldségeket, minél több citrusfélét, zöldpaprikát, csipkebogyót, savanyú káposztát.
A szaunázás is erősíti az immunrendszert azáltal, hogy felpezsdíti a vérkeringést, beindítja a test méregtelenítő folyamatait.
Télen D-vitamin-tartalékaink kimerülhetnek, pótlásához napsugárra van szükség, érdemes tehát több időt a szabadban tölteni, ami azáltal is jó hatással lehet, hogy ilyenkor megfigyelhetjük a természet ébredését.
(a www.femina.hu nyomán)