Közel egy héttel a trikolórbotrány kirobbanása után állást foglalt a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum vezetősége is. Román nyelvű átiratukban közlik: sajnálják a történteket, melyekhez hasonló eddig nem fordult elő az iskolában. Azt is leszögezik ugyanakkor, hogy álláspontjuk szerint „valamennyi diáknak jogában áll nemzeti szimbólumait viselni nemzeti hovatartozásának megjelöléseként és nemzeti érzéseinek kifejezéseként”. Az iskola azt is közölte, nem látta szükségét annak, hogy megrovásban részesítse diákjait, leszögezik, a diáklányt érintő fenyegetés is az iskolán kívüli személytől érkezett – írják a sajtóközleményben.
Tegnap a rendőrség vizsgálatot indított a román nemzetiszín hajpántot viselő lányt közösségi portálon életveszélyesen megfenyegető ismeretlen tettes ellen. A kovásznai trikolórbotrányról Keresztély Irma megyei főtanfelügyelő nem kívánt nyilatkozni: mint mondotta, már nemcsak a rendőrség, hanem egy tanügyminisztériumi küldöttség is megkezdte a vizsgálódást (utóbbi tegnap délután érkezett), és amíg ezt be nem fejezik, addig hírzárlatot rendeltek el.
Az ügyben a megye román pártjai is állást foglaltak, az RMDSZ nem nyilatkozott, az MPP megyei elnöke provokációnak nevezte a kovásznai történéseket. Mădălin Guruianu a Nemzeti Liberális Párt megyeszékhelyi vezetője közleményében a kovásznai iskola vezetését hibáztatta, amiért nem lépett fel már március 15-én a román nemzeti színeket viselő diákok ellen. A politikus megengedhetetlennek tartja, hogy a másik nép nemzeti ünnepén egyesek empátia tanúsítása és jókívánságok helyett szalagot tűznek ki. Guruianu szerint azok a magyarok is hibáznak, akik a román nemzeti ünnepen gyászszalagot tűznek ki, és azok a románok is, akik a magyar nemzeti ünnepen a román nemzeti színekkel tüntetnek. Ezzel szemben Horia Grama SZDP-s képviselő a trikolórt viselő diákok mellett szállt síkra.
Időközben a televíziók, román lapok jóvoltából felnagyított és sok esetben eltorzított események szolidarizáló akcióra késztették a diákokat több városban is. A Diákok Országos Tanácsa közleményében úgy nyilatkozott: „megengedhetetlen, hogy egy romániai iskolában egy diákot azért vonjanak felelősségre, fenyegessenek kisebbségi iskolatársai, az osztályfőnöke és az iskola vezetősége, mert román nemzeti szalagot merészelt viselni”. Ma Gyulafehérváron villámcsődületen állnak ki a fiatalok a kovásznai lány mellett.
Kovásznán a vélemények megoszlanak: az egyik fél az esetet provokációnak tartja, mások a nemzeti jelképek szabad viselete elleni merényletnek. Abban viszont összhang van, hogy a líceumban nem szabadott volna megengedni, hogy idáig fajuljanak a dolgok, az iskola vezetőségének be kellett volna avatkoznia a konfliktushelyzet első jeleinél.