Lépésre kényszerített fogorvosok

2013. április 18., csütörtök, Közélet

Az ingyenes és kedvezményes fogászati ellátás beszüntetése miatt az utóbbi két hétben többen visszamondták előjegyzésüket, mert nem tudják kifizetni az orvosi beavatkozást, illetve kezelést – tudtuk meg Antalka Hubától, a háromszéki fogorvosi kamara elnökétől. Pénzkeret hiányában április elsejétől az egészségbiztosítási pénztár nem kötött szerződést a fogorvosokkal, jelenleg mind a gyermekek, mind a felnőttek teljes árban kénytelenek kifizetni az ellátást akkor is, ha sürgősségi esetről van szó.
 

A nyolcvanöt háromszéki fogorvosból harmincöt állt szerződéses viszonyban a megyei egészségbiztosítási pénztárral, rendelőnként 800–1200 lej közötti összeget kaptak havonta ingyenes és kedvezményes kezelésekre, amiből orvosonként tíz-tizenöt gyermek ellátását tudták biztosítani, illetve néhány nyugdíjasnak pótoltak a protézis árába a törvény szabta százalékban.
Az említett összegből látták el a sürgősségi eseteket is. 2000–2010 között nevezett keret majdnem kétszer ennyi személy ingyenes és támogatott kezelésére volt elegendő, azóta drágultak az anyagok és a meghatározott tarifák, emiatt csökkent a kedvezményesen ellátottak köre.
Antalka Huba a Három­szék érdeklődésére elmondta, már korábban is egyeztettek a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Me­gyei Sürgősségi Kórházzal sürgősségi fogászati rendelő működtetése érdekében, a jelenlegi megszorító intézkedés miatt még inkább fontos, hogy beinduljon ez a szolgáltatás. A kamara tagjai a hétvégi és az ünnepnapi szolgálatot vállalnák felváltva, de a legjobb lenne a teljes ügyeleti vonal felállítása, ehhez ellenben a megyei kórháznak fogorvost kellene alkalmaznia – véli a kamara elnöke.
András-Nagy Róbert kór­házmenedzser szerint intézményüknek nem az a dolga, hogy átvegyen olyan feladatot, amit a minisztérium megszüntet, ezért nem tartja elsőbbségnek a teljes fogászati ügyeleti vonal létrehozását – főként, mert elsősorban sebész-, altató- és sürgősségi orvosra lenne még szükségük –, de a sürgősségi osztályon valóban elindítanak egy fogászati rendelőt, amelynek a felszerelését részben a kórház biztosítja, és fizeti a bedolgozó orvosokat is.
Szintén a fogorvosi kamara és a megyei kórház együttműködésének eredménye, hogy nyár óta szájsebészeti beavatkozásokra is lehetőség van Sepsiszentgyörgyön – eddig több mint száz esetben igényeltek ilyen jellegű ellátást –, mivel egy marosvásárhelyi szakorvos havonta egy-két napot rendel a háromszéki megyeközpontban, olyan esetben pedig, ha a sérült nem szállítható, sürgősségi ellátásra is Háromszékre utazik a kórházzal kötött szerződés alapján.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 873
szavazógép
2013-04-18: Közélet - Mózes László:

Egészségkárosító a rétyi beruházás

Sepsiszentgyörgyi orvosok, egészségügyi dolgozók egy csoportja beadvánnyal fordult a megyei környezetvédelmi hivatalhoz és a megyeszékhelyi önkormányzathoz, aggodalmukat fejezik ki a tervezett rétyi faipari beruházás egészségkárosító jellege miatt.
 
2013-04-18: Máról holnapra - Farkas Réka:

Közösségi esély

Két évvel ezelőtt, a közösségi kártya piacra dobásakor még senki nem gondolta, hogy egy igazi háromszéki sikertörténet születik. Sokan gyanakodva fogadták, szép számban akadtak elutasítók, de ahogy teltek a napok, hetek, egyre csábítóbbá vált.