Az ingyenes és kedvezményes fogászati ellátás beszüntetése miatt az utóbbi két hétben többen visszamondták előjegyzésüket, mert nem tudják kifizetni az orvosi beavatkozást, illetve kezelést – tudtuk meg Antalka Hubától, a háromszéki fogorvosi kamara elnökétől. Pénzkeret hiányában április elsejétől az egészségbiztosítási pénztár nem kötött szerződést a fogorvosokkal, jelenleg mind a gyermekek, mind a felnőttek teljes árban kénytelenek kifizetni az ellátást akkor is, ha sürgősségi esetről van szó.
A nyolcvanöt háromszéki fogorvosból harmincöt állt szerződéses viszonyban a megyei egészségbiztosítási pénztárral, rendelőnként 800–1200 lej közötti összeget kaptak havonta ingyenes és kedvezményes kezelésekre, amiből orvosonként tíz-tizenöt gyermek ellátását tudták biztosítani, illetve néhány nyugdíjasnak pótoltak a protézis árába a törvény szabta százalékban.
Az említett összegből látták el a sürgősségi eseteket is. 2000–2010 között nevezett keret majdnem kétszer ennyi személy ingyenes és támogatott kezelésére volt elegendő, azóta drágultak az anyagok és a meghatározott tarifák, emiatt csökkent a kedvezményesen ellátottak köre.
Antalka Huba a Háromszék érdeklődésére elmondta, már korábban is egyeztettek a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházzal sürgősségi fogászati rendelő működtetése érdekében, a jelenlegi megszorító intézkedés miatt még inkább fontos, hogy beinduljon ez a szolgáltatás. A kamara tagjai a hétvégi és az ünnepnapi szolgálatot vállalnák felváltva, de a legjobb lenne a teljes ügyeleti vonal felállítása, ehhez ellenben a megyei kórháznak fogorvost kellene alkalmaznia – véli a kamara elnöke.
András-Nagy Róbert kórházmenedzser szerint intézményüknek nem az a dolga, hogy átvegyen olyan feladatot, amit a minisztérium megszüntet, ezért nem tartja elsőbbségnek a teljes fogászati ügyeleti vonal létrehozását – főként, mert elsősorban sebész-, altató- és sürgősségi orvosra lenne még szükségük –, de a sürgősségi osztályon valóban elindítanak egy fogászati rendelőt, amelynek a felszerelését részben a kórház biztosítja, és fizeti a bedolgozó orvosokat is.
Szintén a fogorvosi kamara és a megyei kórház együttműködésének eredménye, hogy nyár óta szájsebészeti beavatkozásokra is lehetőség van Sepsiszentgyörgyön – eddig több mint száz esetben igényeltek ilyen jellegű ellátást –, mivel egy marosvásárhelyi szakorvos havonta egy-két napot rendel a háromszéki megyeközpontban, olyan esetben pedig, ha a sérült nem szállítható, sürgősségi ellátásra is Háromszékre utazik a kórházzal kötött szerződés alapján.