MagaslesAz alvilág és a titkosszolgálat

2013. április 30., kedd, Világfigyelő

Dokumentumok kerültek elő az elmúlt időszakban, amelyek a magyar titkosszolgálatok és a szervezett alvilág különös és bizarr kapcsolatáról tanúskodnak. Kiderült, hogy Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal elnöke 2008. június 23-án és 26-án, két alkalommal is találkozott Portik Tamással, a magyar szervezett alvilág egyik kulcsfigurájával, aki a 90-es években az illegális olajügyletekben kulcsszerepet játszó Energol Rt. menedzserigazgatója volt.

(Jelenleg több gyilkosság feltételezett felbujtójaként várja, hogy a rendőrség befejezze a nyomozást.) A Laborc–Portik találkozó nyilvános helyeken, a második Budapest egyik leglátogatottabb éttermében zajlott, a joviális, baráti beszélgetéseket, az NBH rögzítette.
Ezek a felvételek kerültek most elő, Pintér Sándor belügyér egy szakértői csoportot hozott létre azok kivizsgálása végett. Gálszécsy András volt titokminiszter, a szakértői csoport vezetője a különös dokumentumokat értékelve kifejtette: a rendőrség vagy a biztonsági szolgálat információszerzés céljából természetesen kapcsolatot tart alvilági figurákkal, de arra a történelemben nem volt még példa, hogy a biztonsági szolgálatok főnöke tárgyaljon a szervezett alvilág vezetőjével. Szakértők szerint már Laborc kinevezése is különös volt, Gyurcsány Ferenc akkori kormányfő erőltette, a nemzetbiztonságért felelős parlamenti bizottságban sokan már csak azért is ellenezték kinevezését, mert Moszkvában végzett. S mivel a biztonsági szolgálat tagjai bizalmatlanul fogadták, a Portik-találkozót egyszerűen nem bízhatta másra.
A jegyzőkönyvek számos része nem olvasható, többen a hangfelvételekkel való összevetés szükségességét is hangsúlyozzák, nevek vannak kisatírozva, ezért a beszélgetések számos részlete érthetetlen és Ionesco Kopasz énekesnőjének párbeszédeit idézi. Néhány dolog azonban kiverte a biztosítékot.
Portik hangsúlyozza, hogy ő mindig is a szocialista kormányokat támogatja, Laborc utasítja, hogy figyeljen meg fideszes politikusokat, szállítson adatokat róluk. Az se baj, ha ezeket az információkat ő maga generálja, például kupiba csal egy ellenzéki politikust, és kompromittáló felvételeket készít róla stb. De akad ennél cifrább közlés is: Portik Tamás azt állítja, hogy az 1998-as választásokat megelőző robbantások önrobbantások voltak, az akkori ellenzéki politikusok szervezték volna meg. Persze, a szakértők kétségbe vonják a bűnöző szavahihetőségét, azt állítva, hogy egyszerűen megvezette a naiv, tájékozatlan Laborcot. Egy viszont tény – és ezért is kéri az egyik politikus, Jávor Benedek a parlament összehívását –: a szervezett alvilág és a titkosszolgálatok olyanszerű kapcsolatáról, összefonódásáról van szó, mely túlmutat az ügyön, és a rendszerváltás utáni magyar belpolitika talán legnagyobb botránya. Kínos az egész az újra védekező pozícióba kényszerülő szocialistáknak és Gyurcsány zsebpártjának is: hamukázni, simlizni az idők végezetéig lehet, de ez a találkozó létrejött, az ott elhangzottakat pedig nem lehet megkerülni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 178
szavazógép
2013-04-30: Világfigyelő - :

Állítsák le a kivizsgálást! (Malina Hedvig-ügy)

Közleményben szólította fel a szlovák legfőbb ügyészséget a Malina-Zák Hedvig ellen hamis tanúzás vádjával indult eljárás leállítására a Szlovákiai Helsinki Bizottság.
 
2013-04-30: Világfigyelő - Szekeres Attila:

Röviden

Enrico Letta bizalmat kért
Munkahelyteremtést, gazdasági fejlődést és Európa-párti politikát hirdetett meg Enrico Letta olasz miniszterelnök a képviselőházban tegnap elmondott programbeszédében, amellyel bizalmat kért egy napja felesküdött kormányának. Úgy fogalmazott, hogy Európa és Itália rendkívüli pillanatot él meg, az olasz politika és kormány utolsó lehetőséget kapott.