Enrico Letta bizalmat kért
Munkahelyteremtést, gazdasági fejlődést és Európa-párti politikát hirdetett meg Enrico Letta olasz miniszterelnök a képviselőházban tegnap elmondott programbeszédében, amellyel bizalmat kért egy napja felesküdött kormányának. Úgy fogalmazott, hogy Európa és Itália rendkívüli pillanatot él meg, az olasz politika és kormány utolsó lehetőséget kapott.
A Góliáttal nagy bátran szembeszálló Dávidhoz hasonlította kormányát. Kijelentette, hogy az olasz gazdaság helyzete továbbra is súlyos, a költségvetésnek rendben kell lennie, de növekedés és nemzeti összefogás nélkül Itália elvész. Igazmondó, komoly és hihető gazdaságpolitikát ígért, az első intézkedések között az adóteher csökkentését jelölve meg. Bejelentette, hogy kormánya az első ingatlanra felfüggeszti a Monti-kormány által tavaly bevezetett ingatlanadót, és nem emeli meg az általános forgalmi adót sem. Adókedvezményt ígért a fiatalokat határozatlan időre szerződtető vállalatoknak és állami minimálbér bevezetését a válságban nehézségbe került gyermekes családoknak. Azt mondta, ha a fiatalok jövője bizonytalan marad, Itáliában nem fognak gyerekek születni. Célként jelölte meg a politika hitelének visszaszerzését. Bejelentette, hogy kormánya minisztereinek nem lehet többszörös fizetése, le kell mondaniuk képviselői juttatásukról. Alkotmányos reformokat ígért a megyék eltörlése, a parlament létszámának csökkentése és a választási törvény módosítása érdekében. Letta tizennyolc hónapot adott kormányának a reformok végrehajtására azzal a kitétellel, hogy eredmények hiányában levonja majd a következtetést.
Oroszország és Japán békét akar kötni
Moszkva és Tokió elhatározta, hogy rendezi területi vitáit és felgyorsítja a békeszerződés aláírását célzó tárgyalásokat. Ezt a szándékot fogalmazta meg a Vlagyimir Putyin orosz államfő és Abe Sindzó japán kormányfő tegnapi moszkvai tárgyalásai után kiadott közös közlemény. A két ország vezetői egyetértettek abban, nem normális az a helyzet, hogy 67 évvel a második világháborút követően Oroszország és Japán között nincs megállapodás a békéről – olvasható a dokumentumban. A Hokkaido szigethez közeli Kuril-szigetcsoport déli négy tagjának hovatartozása a második világháború vége óta vitatott Moszkva és Tokió között. Utóbbi a területi vita rendezéséhez kötötte a békeszerződés aláírását.
Nem bizonyított a vegyi fegyverek bevetése
Franciaország szerint egyelőre még nincs bizonyíték arra, hogy Szíriában vegyi fegyvert vetnek be a lázadók ellen, és az amerikaiak s a britek is csak jelzésekkel rendelkeznek erre vonatkozóan – nyilatkozta Laurent Fabius külügyminiszter. Az amerikai kormány múlt héten azt közölte, hogy a szíriai kormányerők valószínűleg mérges gázt vetettek be a lázadókkal szemben. Barack Obama amerikai elnök ezt fordulópontnak nevezte, ugyanakkor rámutatott, hogy az ilyen eszközök bevetésével kapcsolatos hírszerzési következtetések még mindig csak előzetesek. David Cameron brit miniszterelnök pedig úgy nyilatkozott, korlátozott, de egyre nagyobb számú bizonyíték vall arra, hogy Szíriában vegyi fegyvereket vetettek be. Párizs elhatárolódott a brit és az amerikai állásponttól, Damaszkusz szerint pedig a kijelentések nem felelnek meg a valóságnak.