ÚJRA AZ ELEKTRONIKUS TANKÖNYVEKRŐL. Remus Pricopie tanügyminiszter 2017-ig lecserélné a jelenleg használatban lévő oktatási segédanyagokat, és bevezetné az elektronikus tankönyveket is. A tárcavezető szerint a jelenlegi tankönyvek elavultak, ezért van szükség azok lecserélésére. Az új tankönyveket szakértői csoport választja ki.
A következő tanévben már használható anyagok nyomtatására 20 millió lejt különített el a kabinet az idei költségvetésből. A tárcavezető szerint a digitális tankönyvek bevezetését több tanulmány indokolja, egyebek közt az is, hogy ily módon a diákok gyorsabban képesek új ismeretek elsajátítására. A tárca 2006 óta nem foglalkozott az oktatási segédeszközök felülvizsgálatával, azok korszerűsítésével. (Kolozsvári Rádió)
EGYRE TÖBBEN MARADNAK KI AZ ISKOLÁBÓL. Nőtt az idő előtti iskolaelhagyás Romániában – derül ki az Oktatási Minisztérium és az UNICEF közös felméréséből. Remus Pricopie tárcavezető szerint ennek oka a gazdasági válság. A 2009/2010-es tanévben 15, a 2010/2011-es tanévben pedig 16 százalékos volt a korai iskolaelhagyás aránya. A jelenség főként vidéken figyelhető meg, sok esetben roma, illetve szegény családok gyermekeinél. Az oktatási minisztérium azt is közölte, hogy a jövő tanévre húszezer kisgyermeket nem írattak be előkészítő vagy első osztályba. Ez a szeptemberig hatodik életévüket betöltő gyermekek tíz százalékát teszi ki. Remus Pricopie miniszter szerint elképzelhető, hogy egy újabb iratkozási fordulót szerveznek, hogy szeptember 16-ig minden kisdiákot beírjanak valamelyik oktatási intézménybe.
CSORBULT A TANULÁSHOZ VALÓ JOG. A kormány valójában az iskolaelhagyást támogatja azzal, hogy fél éve nem fizeti ki az ingázó falusi gyermekeknek utazási költségeit. Jó részük számára ez a kiadás meghaladja szüleik fizetőképességét, s oda hagyják a tanulást. A tanügyminiszter vállát vonogatja, a gyermekek tiltakoznak, s követelik a tanuláshoz való joguk tiszteletben tartását. (Curentul)
KÉT EURÓ A MI ZSEBÜNKBŐL. A Gândul portál írásából kiderül, hogy az állam 2013-ban 40 millió eurót költött a kormány és a központi intézmények alig használt protokollvilláinak fenntartására. Ez azt jelenti, hogy minden román állampolgár évi 2 euróval járul hozzá ehhez.
DÖCÖG A MAGÁNNYUGDÍJPÉNZTÁR IS. Az Országos Nyugdíjpénztár havonta kézbesít kötelező magánnyugdíj-járulékot is, több mint 3,5 millió személynek – jelentette be Ileana Ciutan, az intézmény elnöke. A magánnyugdíjalapok adatai szerint azonban a rendszerben 5,8 millió személy szerepel, akik részére legalább egy alkalommal befizették a hozzájárulást az elmúlt öt évben. A volt munkaügyi miniszter, Mihai Şeitan szerint a „hiányzó” 2,2 millió személy körülbelül 85 százaléka külföldre ment dolgozni, 15 százalékot pedig a feketén dolgozók tesznek ki. A nyugdíjpénztár elnöke megemlítette, idén 11,4 millió igazolást küldenek majd ki postán az érintetteknek a hozzájárulási időszak kimutatásáról. (Szabadság)