Kisebb vita kerekedett Sepsiszentgyörgy önkormányzatának tegnapi ülésén, napirend utáni felszólalásában ugyanis Czegő Zoltán képviselő szóvá tette: városszerte számos boltban nem vagy alig találni magyar feliratokat, és ugyancsak sok intézményen, többek között például a Constantin Brâncuşi Szakközépiskolán sincs feltüntetve a magyar megnevezés. A kisebbségi nyelvhasználat kivívott jogát kötelezővé kellene tennie az önkormányzatnak – vetette fel a képviselő.
Válaszában Antal Árpád polgármester elismerte: a magyar nyelvhasználat terén sok még a hiányosság, az önkormányzat lehetőségei korlátozottak, számos ilyen irányú kezdeményezésüket a bíróság semmisítette meg. A megoldás az lenne, ha az alkotmány elismerné regionális hivatalos nyelvként a magyart, viszont az önkormányzatnak alárendelt intézményeknél addig is elvárható a kétnyelvű feliratozás – fűzte hozzá. Bármennyire furcsa is, a Constantin Brâncuşi – vagy a Mihai Viteazul – iskolán ki kell tenni a magyar feliratot, ez nem opció, hanem kötelező, és meg is kell oldani – szögezte le.
Az egyik érintett iskola, a Constantin Brâncuşi igazgatója (maga is képviselő) ironizálva válaszolt Czegő Zoltánnak: akkor hogyan képzeli el a képviselő, írjuk ki azt, hogy Brünkus? Hasznosabb lenne, ha a kolléga a tömbháza mögötti utca aszfaltozásáért emelne szót – mondta Rodica Pîrvan.
A vitát Antal Árpád zárta le, ismételten a román képviselő tudtára adva, hogy a közintézmények kétnyelvű feliratozása azon túl, hogy a magyarságnak gesztus, illetve hogy az érintett iskolákban tanuló nem kevés magyar nemzetiségű diák számára fontos, kötelező is. Hogy ezt eddig nem tették meg, „a mi, a mindannyiunk hibája”. A magyar feliratozást nem szabad nevetség tárgyává tenni, miként a Székely Mikó Kollégium esetében sem írták át románra az iskola névadójának nevét, úgy a Brâncuşi-iskola magyar felirata sem a névadó nevének magyarítását jelenti. Egyébként a közeljövőben minden iskola új névtáblát kap, ezt a tanügyminisztérium megváltozott megnevezése is megköveteli – mondta a polgármester.