Jankovics Marcell animációja Amerikában

2013. május 25., szombat, Magazin

Belső vetítést szerveztek a Walt Disney Stúdió burbanki központjában Az ember tragédiája című animációs filmből. Alkotója, Jankovics Marcell  ezt nagy elismerésnek tekinti.

Nagyon örülök neki –hangsúlyozta, hozzátéve, hogy kutatási céllal érkezett a felkérés. „Hogy aztán ennek van-e ahhoz köze, hogy dolgoztam pár hónapot a Disneynél, és ismerek ott néhány embert, ezt nem tudom” – jegyezte meg a rendező. Felidézte, hogy Charles Solomon animációtörténész, esztéta ajánlotta be a Disney-hez a kilencvenes évek végén, mivel nagyon kedvelte Fehérlófia című filmjét.
Az amerikai stúdióban a Kingdom of the Sun (A Nap királysága) címen futó animáción dolgozott, „János vitéz-történeten”, amely egy lámapásztor fiúról szólt, és az a Roger Allers rendezte, aki korábban Az oroszlánkirályt jegyezte. Később azonban a rendezőt leváltották, és egy merőben más felfogásban forgatott animáció született, amelyet Magyar­országon az Eszeveszett birodalom címen vetítettek. „Átalakították, és egy szörnyű Las Vegas-paródiát csináltak a történetből, aminek semmi köze nem volt az eredeti elképzeléshez” – emlékezett.
„Rajta vagyok a főcímen, és nagyon szépen fizettek érte, ezt a pénzt is Az ember tragédiája megvalósítására fordítottam. Ez volt a dolog értelme és célja, ezért vállaltam ezt a munkát” – kanyarodott vissza több mint két évtizeden át készített nagyszabású animációs filmjéhez, amelyben úgy dolgozta fel Madách Imre művét, hogy minden színt más stílusban fogalmazott meg.
A háromórás filmet forgalmazó Mozinet tájékoztatása szerint a digitális kópiát kétszer vetítették le a burbanki Disney-komplexumban, hogy a stúdió animációs szakemberei tanulmányozhassák. A produkció magyar premierje óta számos nemzetközi fesztiválon szerepelt, jelenleg egy limai filmfesztivál versenyprogramjában vetítik, júniusban pedig Chicagóban mutatják be több alkalommal. „Amíg volt energiám és időm, sokfelé elutaztam, ahol bemutatták, júniusban még egy erdélyi körútra készülök” –mesélte Jankovics Marcell, felsorolva, hogy többek között Londonba és Oslóba is elkísérte a produkciót. Arról is beszélt, hogy jelenleg egy háromrészes tévés produkción dolgozik a Szent István-év kapcsán. „Hagyo­má­nyai­mat követve megint szeretnék ismeretterjesztő filmeket is készíteni” – mondta. A magyar szentekről szóló sorozatban Szent Istvánról és a Szent Koro­náról is szó lesz. A Focus Film produkciós cég gyártásában készülő minisorozat operatőre Nádorfi Lajos, Jankovics Marcell pedig, aki a forgatókönyvet írta és az epizódokat rendezi, egyúttal a műsor moderátora is. A rendező hozzáfűzte: szeretné, ha karácsony táján bemutatnák.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 128
szavazógép
2013-05-25: Sport - :

Döntős a Sepsi FC (Teremlabdarúgás, I. liga)

Tegnap este Bukarestben rendezték meg a román él­vonalbeli futsalbajnokság egyik elődöntőjének második mérkőzését (a párharcok az egyik fél két győzelméig tartanak), amelyen a helyi Smart és a Sepsi FC csapott össze egymással. A találkozó végeredménye: Bukaresti Smart–Sepsi FC 3–6. Gólszerzőink: Paul, Ţicalo, Máté, Bujdosó, Mihály (2). Részletekkel a hétfői újságban jelentkezünk.
A másik ágon ma 13.30 órakor a Galaci United és Marosvásárhelyi City’US mérkőzik meg egymással. (t)
2013-05-25: Magazin - :

Redford, a túlélő

Túlélésért küzdő hajóst alakít Robert Redford a magyar származású J. C. Chandor All is lost (Minden veszve) című filmjében, amelyet versenyen kívül mutattak be a 66. cannes-i filmfesztivál hivatalos programjában.