Magyarország igazi arca
Magyarország megmutatta igazi arcát a dunai árvíz elleni védekezésben, kiderült, hogy amikor ember kell a gátra, akkor az ország egységes és erős – mondta Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtt az Országgyűlésben, ahol beszámolt az elmúlt napok árvízi védekezési munkálatairól.
Szavai szerint a sikeres árvízi védekezés egy magabiztos és cselekvőképes ország teljesítménye: „mindenki láthatta azt az egyszerű igazságot, hogy mi, magyarok szeretjük hazánkat, és ha bajba kerül, akkor megvédjük”. A gátakon eltűntek a különbségek és az ellentétek, a védekezésben nem volt jobb- és baloldali, nem volt vidéki és fővárosi, és nem volt határon inneni és túli magyar sem, ott csak az országukért és egymásért küzdő magyarok voltak – fogalmazott. Orbán Viktor egyúttal mindenkinek köszönetet mondott, aki részt vett a védekezésben.
Növelik a különadókat
A magyar kormány benyújtotta az Országgyűlésnek az egyes közteherviselési kötelezettséget előíró törvényeket módosító javaslatait. Varga Mihály tegnap délelőtt jelentette be az újabb intézkedések részleteit. Az alacsony államháztartási hiány megtartása érdekében a kormány augusztustól emelné a tranzakciós illetéket, a bányajáradékot, a vállalkozások által fizetett távközlési adót, illetve kiterjesztené az egészségügyi hozzájárulást a kamatjövedelmekre is. v A bejelentett intézkedéseket a Fidesz támogatja, mert azok a túlzottdeficit-eljárás megszüntetését szolgálják, egyúttal ismét a méltányos közteherviselés gazdaságpolitikáját bizonyítják. v Az ellenzéki pártok bírálták az intézkedéseket, az LMP azt vetette Varga Mihály szemére, hogy kiszámíthatatlan gazdaságpolitikát folytat, a Jobbik szerint a kormány populista módon jár el, hiszen úgy tesz, mintha a bankok és a multik terheit növelné, de azok áthárítják a költségeket a lakosságra, az MSZP megszorító csomagnak minősítette a terveket.
Moszkva másképp látja
Moszkva egyáltalán nem látja szükségét annak, hogy Szíriában repülési tilalmi zónát hozzanak létre – közölte tegnap az orosz külügyi szóvivő. Alekszandr Lukasevics szerint ez az intézkedésről döntők szándékával ellentétes hatást váltana ki. A szóvivő azt is közölte, hogy Moszkva nem szeretné, ha a líbiai konfliktushoz hasonlóan oldódna meg a szíriai válság, azaz külső fegyveres beavatkozással. Az orosz külügyminisztérium képviselője közölte, hogy Moszkva ebben a kérdésben határozott elvi álláspontot képvisel. „A repülési tilalmi zóna és a különböző humanitárius folyosók körüli manőverek annak az egyenes következményei, hogy nem tartják be a nemzetközi jogot” – mondta Lukasevics. Arról is beszélt, hogy megerősítést nyert, miszerint Jordánia területén amerikaiak előkészületeket folytatnak a repülési tilalmi zóna létesítésére és az úgynevezett humanitárius folyosó kialakítására. Lukasevics szerint ez is a nemzetközi jog megsértését jelenti. A szíriai felkelők legfőbb fegyveres szervezete pénteken üdvözölte az előző nap hozott amerikai döntést a felkelők felfegyverzéséről, és kérte: az Egyesült Államok és szövetségesei hozzanak létre repülési tilalmi övezetet Szíria fölött.
Mélyülő válság Bulgáriában
Roszen Plevneliev bolgár államfő tegnap a parlamenti pártoknak azt javasolta, hogy június 20-án, a nemzetbiztonsági konzultatív tanács keretében együttesen vitassák meg a politikai válság megoldásának tervét. Plevneliev hangoztatta: megcsappant a bizalma a kormány iránt, de ez nem azt jelenti, hogy alkotmányos jogköre keretében nem kész együttműködni vele. Az elnök kezdeményezte egyben, hogy az ülésen a nemzetbiztonság reformjának terve mellett ejtsenek szót azokról a szükséges intézkedésekről, amelyek kivezetnék az országot a politikai válságból. Vasárnap országszerte többezres kormányellenes tüntetések voltak. A fővárosban, Szófiában a tömeg a kormány lemondását, az államirányítás modelljének és a választás rendjének megváltoztatását követelte. Bulgáriában a múlt pénteken kezdődtek a tiltakozások, amikor kiderült, hogy Deljan Peevszki médiamogul került a bolgár nemzetbiztonsági ügynökség élére. A tiltakozások hatására a kinevezése után egy nappal le is mondott a posztról a vitatott személyiségű Peevszki. A tüntetők a miniszterelnök lemondását is követelték, amit Plamen Oresarszki írásbeli állásfoglalásban utasított vissza.