Új székhelyre került a Bartha Róbert vezette Lipicai Lovasklub, ugyanis beköltözhető állapotba került az Uzonfüzes és Kökös szomszédságában épülő Bartha-lovasfarm, mely magában foglal egy 23 hektáros legelőt, egy tízhektáros termőföldet (takarmánytermesztésre), egy öthektáros, versenypályák megépítésére alkalmas területet, mely ha teljesen elkészül, az ország legkorszerűbb lovasfarmja lesz, egy igazi gyöngyszem a Nemere fújta síkvidéken.
A ház már december végétől lakható — lakják is —, a lovarda (befedésre vár) melletti istállókban telelnek már, egyik oldalon tizenegy bokszban a mének és a méncsikók, a másik szárnyon húsz állásban és két elletőben (csikóztatóban) a kancák és a hároméves kancacsikók, egy távolabbiban — nevezzük ezt a harmadik istállónak — a növendékek (az egy-két évesek), a negyedikben pedig a választott (hat hónap és egy év közötti) csikók, aztán van még egy ötödik istálló is, ebben várják a tavaszt a hobbilovak — pónik, huculok — és az ajándékba kapott két szamár.
— Ha fedél alá kerül — mondja Bartha Róbert — a lovarda, a mesterek ígérete szerint február végére elkészül a fedélzet, akkor következhet a pályák — a maratoni pálya a maga akadályaival, a díjhajtópálya — építése, s ha valami közbe nem jön, júliusban jöhet az ostoravató, azaz farmavató. A lovarda alkalmas lesz díjugrató-, díjlovaglóversenyekre, egyes fogatok edzésére, a csikók betörésére, állatkiállítások szervezésére. Azt szeretném, hogy a lovasfarm a 2009-es versenynaptárban szerepeljen mint versenyhelyszín. Addig is maradunk a bodoki napok rendezvényével. Most január 17-én kerül sorra Marosvásárhelyen a fogathajtók évi közgyűlése, s ezen be is jelentem a bodoki rendezvényt, meghívom a fogatokat, mert jó, ha megőrizzük a színvonalát, jó ez a bodokiaknak, s jó a fogathajtásnak, a lótenyésztésnek is.
— Maradjunk a lótenyésztésnél. Hány lovat számlál a lovastanya?
— Ötvenhatot — 15 kancát, 4 mént (a vérágak szerint: Napolitano, Incitato, Siglavi) és 37 csikót, három generációban. Összesen tehát 56 lipicai lovat.
— Mi a helyzet a megyében?
— Kovászna megyében van a legtöbb lipicai ló magánkézben. A farm 56 lova mellett a kovásznai ménesben nyolcvan, a Váncsa Transnál negyven, Teleken tíz és Bodzafordulón tizenöt lipicai ló van. Más oldalról közelítve meg a tényt: a hetven kanca és tíz mén kész garantálni a lipicai faj további erősödését a megyében. Emlékeztetőül: az országban számon tartott ötszáz lipicaiból kétszáz a megyénkben található. A tulajdonosok valamennyien a Lipicai Lovasklub keretében működnek, a klub székhelye pedig a kökösi lovasfarm. Így aztán az ország legnagyobb lovasklubja vagyunk. Ezek után csak logikus, ha tervezzük, hogy közösen futtatni fogunk egy négyes fogatot. Ez újdonság lesz a klub életében, akárcsak az egyes fogat indítása is.
— De megmarad erősségeteknek a kettes fogat...
— Természetesen. Öt fogattal rajtolunk, az öt fogathajtó: Bartha Róbert, Váncsa Jenő, Bodó Zoltán, Tiberiu Hermenean és Bartalis Attila. Az utánpótlást Bartha Edy és Alexandru Hermenean biztosítja.
— A cél?
— A soron következő világbajnokságon — Szilvásváradon — legalább egy kettes fogatunk részt kell hogy vegyen. Erre készülünk az idei hazai és két-három magyarországi versenyen.
— Gondolom, a lovasfarmon folytatódni fog a lovasiskola.
— A lovasiskola és mellette a gyerektábor, melyet a Nagykárolyból érkezett edző, Kinda Ingrid fog vezetni. A kezdők huculukon és pónikon, a haladók lipicai lovakon fognak lovagolni. Igyekszünk ily módon is növelni a lovastábort, a klubtagságot.
— A versenynaptár 2008-ra?
— A január 17-i marosvásárhelyi gyűlésen állítjuk össze és fogadjuk el.
— A Nemzeti Lovas Hatóság, melynek vezetője vagy, elvégezte már az országos lószemlét, és hány ló került a támogatást élvező nemzeti ménesbe?
— 7000 fajtiszta lovat (14 fajtából) néztünk meg a szemlén, és január végére összeáll a lista a 2008-as év országos támogatást élvező lovaival. Ami már biztos, 1500 állami és 800 magántulajdonban lévő ló szerepel a listán. A kancák 100, a mének 130—150 eurót kapnak. Nem vitás, ez a támogatás hatalmasat lendített a hazai lótenyésztésen. Hogy meddig tart az állam nemes hozzáállása, támogatása, nem tudni. Most van, és ez a fontos, ezzel pedig élni kell.