Segít az Európai Unió
Pelczné Gáll Ildikó fideszes európai parlamenti képviselő kezdeményezésére EP-határozat született a magyarországi árvizekről tegnap Strasbourgban. Szájer József, az Európai Parlament néppárti frakciójának alelnöke hangsúlyozta: a fideszes EP-képviselők ezzel is segítik a kormány arra irányuló erőfeszítéseit, hogy a tagországok kormányait összefogó uniós tanácsban pénzforrásokat szerezzen az árvízkárok megtérítésére.
Az EP ehhez megadja a szükséges támogatást – mondta Szájer. A fideszes politikus felhívta a figyelmet arra, hogy az EP-határozat nem csupán a mostani károk megtérítéséről szól, hanem a jövőre nézve a megelőzés terén is rögzít teendőket. A határozatban az EP arra kérte az Európai Bizottságot, hogy a kérelmező tagállamok minél gyorsabb pénzügyi segítséget kapjanak a szolidaritási alapból. A parlament emellett azt is kérte az unió központi végrehajtó intézményétől, hogy egyszerűsítse a szolidaritási alap működését, és segítse elő, hogy a természeti katasztrófa által sújtott területek a jövőben azonnal hozzájuthassanak a pénzügyi segítséghez.
Felfordulás Snowden miatt
Leszállásra kényszerült Bécsben a bolíviai elnök repülőgépe, mert több európai ország nem engedélyezte áthaladását a légterén „technikai okokra” hivatkozva, de a bolíviai kormány szerint igazából arra gyanakodtak, hogy a fedélzetén rejtőzködik Edward Snowden, a hazájában kémkedéssel vádolt amerikai informatikus. Evo Morales elnök Moszkvából volt hazatérőben, amikor a gép személyzete értesült, hogy meg kell változtatni a repülési tervet. Az államfő és munkatársai fél napot töltöttek akaratuk ellenére Bécsben. Az osztrák vámosok tegnap hajnalban átvizsgálták a schwechati reptéren veszteglő gépet, de Snowdent nem találták a fedélzeten. Julian Assange, a WikiLeaks kiszivárogtató portál alapítója arra kérte tegnap az uniós országokat, elsősorban Franciaországot és Németországot, hogy fogadják be az amerikai hírszerző szervek titkos adatmegfigyelésének részleteit kiszivárogtató Edward Snowdent, aki az eddigi hírek szerint még mindig Moszkvában tartózkodik. Edward Snowden, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség volt alkalmazottja 11 nappal ezelőtt hagyta el Hongkongot, azóta a moszkvai repülőtéren tartózkodik. Snowden a WikiLeaks tájékoztatása szerint mintegy húsz európai és latin-amerikai országban nyújtott be menekültjogi kérelmet, de egyelőre mindenhol elutasították. Egyedül Bolívia jelezte, hogy befogadná a volt hírszerzőt.
Magyarul is kampányol egy szlovák államfőjelölt
Magyar nyelvű óriásplakátokon is kampányol Szlovákia déli járásaiban Radoslav Procházka, a jövő tavasszal sorra kerülő államfőválasztások egyik szlovák jelöltje, erre szlovák elnökjelölt részéről még nem volt példa. Radoslav Procházkát – aki a jobboldali konzervatív Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) színeiben jutott a pozsonyi parlamentbe, jelenleg független képviselő – az MVK közvélemény-kutató intézet legutóbbi felmérése a harmadik legesélyesebb jelöltnek hozta ki. A Yale Egyetemen jogi diplomát szerzett 41 éves politikus a legfiatalabb potenciális elnökjelölt. Eddigi kampánya is erre épül, a személyét népszerűsítő óriásplakátokon a Fiatal elnököt? Miért ne! felirat olvasható, az ország déli járásaiban magyarul is.
Lemond II. Albert belga király
II. Albert belga király tegnap kora esti rendkívüli rádió- és tévébeszédében jelentette be, hogy július 21-én, a belgák nemzeti ünnepén lemond a trónról legidősebb fia, az 53 éves Fülöp herceg javára. Döntését hajlott korával (79 éves) és egészségi gondjaival indokolta. A király a bejelentés előtt hivatalában fogadta Elio Di Rupo miniszterelnököt és a kormány tagjait. A belga király szerepe nagyrészt ceremoniális, de II. Albertra komoly feladat hárult a 2010–2011-es súlyos belpolitikai válság idején, amikor Belgiumban rekordideig, 541 napon át nem működött központi kormány. II. Albert 1993-ban lépett trónra. A Belgiummal szomszédos Hollandiában 33 év után idén április utolsó napján mondott le a trónról Beatrix királynő.