Romániában a lakosság több mint hat százalékának, 1 237 000 embernek nem ismerik a nemzetiségét – derült ki a 2011-es népszámlálás tegnap közzétett végeredményéből. Az országos statisztikai intézet szerint Románia állandó lakossága a népszámlálás idején 20,1 millió volt, ebből 1 227 600 (6,1 százalék) vallotta magát magyarnak.
A népszámláláson kevesebb mint 19 millió lakos nemzetiségét jegyezték fel: ehhez a számhoz képest a magyarság részaránya 6,5 százalék, alig kisebb, mint a tíz éve jegyzett 6,6 százalék. A romániai magyarok száma egy évtized alatt több mint 200 ezerrel csökkent. Tavaly februárban, a népszámlálás első részeredményeinek közzétételekor, a statisztikai intézet még 19 millió állandó lakosról beszélt, a magyarok száma pedig tízezerrel magasabb volt. Az intézet már akkor jelezte, hogy a népszámlálás során nem sikerült megszámolnia körülbelül egymillió lakost.
(folytatás az első oldalról)
Az adóbevallási ívek, az egyetemek, a katonai intézmények és a börtönök adatbázisai segítségével pótolják a hiányos adatokat. Ezekben az adattárakban nem szerepel a nemzetiség.
A magyarság két megyében alkot többséget: Hargita megyében a lakosság 82,9 százalékát, Kovászna megyében pedig 71,6 százalékát teszik ki a magyarok. Jelentős magyar nemzetiségű lakossággal rendelkezik még Maros (36,5 százalék), Szatmár (32,7 százalék), Bihar (24 százalék) és Szilágy (22,4 százalék) megye. Abszolút értékben Hargita megyében él a legtöbb magyar (257 707 fő), a második legnagyobb magyar lakossággal rendelkező megye Maros (200 858), a harmadik Kovászna (150 468). Ezek után következik Bihar (138 213), Szatmár (112 580), Kolozs (103 457) és Szilágy megye (50 177).
Romániában továbbra is a magyarság képezi a legnagyobb nemzeti kisebbségi közösséget. A második legnépesebb közösséget a romák alkotják, akik a lakosság 3,1 százalékát teszik ki. Számuk 621 ezer, ami növekedést jelent a tíz évvel ezelőtti 535 ezerhez képest.
Felduzzasztott adatok
Székely István, az RMDSZ népszámlálási bizottságának korábbi vezetője a Maszol.ro hírportálnak tegnap kifejtette: a hatóságok politikai indítékokból, mesterségesen duzzasztották 20 millió fölé Románia lakosságának számát. Úgy véli, közel 1,2 millió személyt a lakossági nyilvántartási adatokból adtak hozzá a tavaly közölt adatokhoz. A politológus ezzel magyarázza azt is, hogy hirtelen megnőtt az ismeretlen nemzetiségűek aránya, a lakossági nyilvántartási adatokban ugyanis nem szerepel a nemzetiség. Székely szerint ez az eljárás további kérdéseket vet fel, ugyanis a lakossági nyilvántartásban 23 millió személy szerepel. „Ha már hozzáadtak embereket az előzetes adatokhoz, akkor miért nem többet adtak hozzá, vagy miért nem kevesebbet? Miért csak egyeseket adtak hozzá?” – fogalmazott az RMDSZ társadalomszervezésért felelős főtitkár-helyettese. A hírportál szerint a politológus a számok mesterséges felduzzasztását azzal magyarázza, hogy a román politikai osztályt traumaként érte az ország lakosságának húszmillió alá csökkenése. „Korábban is sejtettük, hogy mesterségesen segítenek egy kicsit ezeken az adatokon a népszámláskor. Az akkor kidolgozott módszertannal azonban, úgy látszik, nem tudtak eleget segíteni, ezért folyamodtak ehhez az eszközhöz, hogy utólag 1,2 millióval megtetézték az előzetes népszámlálási eredményeket” – magyarázta. Székely István szerint a 6 százalék ismeretlen nemzetiségű személy között vannak magyarok is. „Elméletileg abban az 1,2 millióban, amennyivel megtetézték az előzetes eredményeket, vélhetően ugyanolyan arányban vannak magyarok, mint az országos arány. Ezért valójában több magyar él most jelenleg Romániában, mint a ma közölt hivatalos adat” – fejtette ki a politológus.
Uniós pozícióvesztés
A népességcsökkenés komoly pozícióvesztést jelent Románia számára az Európai Unió struktúráiban – ezzel magyarázza Kiss Tamás, a kolozsvári kisebbségkutató intézet munkatársa, hogy Romániában a lakosság számát 20 millió fölé duzzasztották. Elmondta, a statisztikai hivatal különböző lakosság-nyilvántartási adatok alapján kipótolta a népszámlálási adatbázist, s ez utóbbiba olyan emberek adatait vezették be, akikkel számlálóbiztosok nem találkoztak. Munkaügyi, oktatási, egészségügyi és adóhivatali nyilvántartások alapján megvizsgálták, kik azok, akik nem szerepelnek a népszámlálási adatbázisban, de benne vannak a különböző egyéb nyilvántartásokban. Ez utóbbiak alapján arra kerestek bizonyítékot, hogy egy személynek volt-e valamilyen aktivitása az országban, például fizetett-e adót, járulékokat, kapott-e nyugdíjat. Kiss szerint a 19 millió fős állandó lakosság sem volt reális, hiszen különböző európai és nem európai országok bevándorlási statisztikái már 2010-ben 2,8 millió külföldön élő román állampolgárral számoltak, így a 19 millió esetében a 2,2 millió fős migrációs veszteséggel való számolás is nagyon alábecsült adat. Jelenleg már a 3 milliót is meghaladja a külföldön élő román állampolgárok száma. A magyarok számát és számarányát tekintve a közölt adatok Székelyföldön és Partiumban nagyjából megfelelnek a különböző várakozásoknak, egyedül a szórványban volt nagyobb mértékű a fogyás a valójában magasabb mértékű elvándorlás és az identitásváltás miatt.