Kezdő vállalkozókat támogatnak
A kormány július elején módosította a kezdő fiatal vállalkozások kedvezményeit szabályozó sürgősségi rendeletét (2011/6.), így ha a támogatásokat igénybe vevő induló vállalkozás nem mikrovállalat, hanem valamilyen más kis- és középvállalkozási formába alakul át, akkor sem kell a kedvezményeket törlesztenie.
A rendelet szerint egyébként az üzleti terv szerinti beruházás értékének felét, de nem többet, mint tízezer eurót kaphat vissza nem térítendő támogatás gyanánt az induló vállalkozó, a hitelek 80 százalékára (de nem több mint 80 ezer euróra) garanciát vállal az állam, legtöbb négy alkalmazott társadalombiztosítási járulékát, valamint a bejegyzési illetékeket nem köteles befizetni, és ingyenes tanácsadásban részesül.
Népszerű a szakképzés
Több mint ezerkilencszáz munkanélkülit alkalmaztak idén foglalkoztatási programok – börzék, támogatás, tanácsadás, átképzés – révén Háromszéken, a szakhivatal azonban további ezer személy elhelyezkedési esélyét növelné tanfolyamokkal. Eddig hatszázötvenen kapcsolódtak be a szakképzésbe, legnépszerűbb jelenleg a fodrász-borbély tanfolyam, melyen közel ötvenen sajátítják el a szakma csínját-bínját. A brassói regionális képzési központtal együttműködésben további kétszáz álláskeresőt képeztek tíz szakmában, egy másik partnerség révén pedig kétszázharmincan tanulnak új mesterséget. A megyei munkaerő-foglalkoztatási hivatal statisztikái szerint a legtöbb, hivatalosan bejegyzett állástalant – több mint 2500 főt (közülük ezer nő) – Sepsiszentgyörgy körzetében tartják nyilván, Erdővidéken 1265 (ebből 483 nő), Kézdivásárhely körzetében 1081 (köztük 450 nő), Kovászna térségében pedig 817 háromszékinek nincs munkája. (dvk)