KármentőPetőfi szemétben

2013. július 10., szerda, Kultúra

Most épp egy ócska lakatot találtam. Rozsdás is, kulcsa is hiányzik, de úgy hevert a nagy kupac szélén, szinte kérte, hogy valaki megmentse. Szeretem ezt a két ócskavastelepet időnként bejárni.

Az egyiken régmúlt idők autócsodáit láthatni darabokra hullni, mérnökpalántáknak kihagyhatatlan gyakorlóterep lehetne. Amit az egyetemeken rajzon és fény­képen, azt ott mind élőben. És a feldolgozás: külön a bádogot, külön az önt­vényt, szét a motort, abból egyik felé az edzett acélt, a fogaskerekeket, tengelyeket, csapágyakat, másik felé a tekercseket, színesfém alkatrészeket. Órákig lehet csodálni az évek során szakemberekké lett munkások szöszmötölését, hamarabb szét­szednek egy autót, mint azt a gyárban összerakták. Van még féltucatnyi ócskavasas, az utóbbi időben jelentek meg a városban, oda leginkább a rendőrök járnak. Udvarokról eltűnt vasféleségeket keresni, középületek embermagasságban letépett vízelvezető csatornacsöveinek nyomát felkutatni, lefolyók rácsainak, aknafedőknek utánajárni. Létükkel a meg­élhetésüket eltulajdonított fémtárgyak értékesítésére alapozókat bátorítják, név­telenül ugyan, de gyakori szereplői a rendőrségi jelentéseknek. Mondogatja is a területén példás rendet tartó telep gaz­dája, ha megjelenik az újságban, hogy lopott vasárura bukkantak a rend őrei valamely begyűjtőhelyen, nevezzük nevén a gyakorlatilag orgazdaságot folytató céget, mert őnála olyasmi nem fordulhat elő, jó hírét s nevét még a gyanúnak árnya se közelítse. Igaza lenne, de hát a karha­talom sem adja ki a vétkesek nevét.
A másik, önmagára még adó fém­begyűjtő olykor kincsek rejteke. Most épp egy ócska lakatot találtam, büszkén mutatom a mérőház régi lakójának. Nézésé­ből látom, nem sokra értékeli. Dicsérni kezdem a portékát, hogy majd meglátja, miután kezelésbe veszi Gyuri, a kovácsmester, micsoda gyönyörűség lesz belőle, és még működni is fog. Mert Gyuri, a kovács olyan mester, akinek szíve a he­lyén, a mesterség meg kisujjában. A mé­rőház régi lakója udvariasan végighallgatja lel­kendezésemet. Aztán csendesen megszólal: ő nem ilyesmik gyűjtésével fog­lalkozik, és mutatja is a belső helyiségben kincseit. Elsőként egy rézbe öntött Petőfi tűnik fel, a kollekció közepén elhelyezve, azt hiszem, valamelyik helyi gyárban önt­hették nagyipari mennyiségben valamikor a nyolcvanas években, akkoriban minden magyar ember igyekezett beszerezni egyet belőle. Mellette másik Petőfi, kisebb, nem annyira szép kidolgozású, olyant még nem láttam. És még számos réztárgy, gyer­tyatartók is, de szobrok jórészt, a büszke szarvasbika ismerős, az utókornak meg­örökített mobiltelefon, kijelzőjén a hálózat nevével, magyarországi eredetre utal. A mérőház régi lakója csendben ki­várja, míg szemlét tartok, majd előveszi büszkeségét. A dicstelen kimúlt diktátor fiatalkori arcmása, tömör réz, jó súlyos, kissé patinás már. Csoda tudja, mielőtt az ócskavastelepre került volna, melyik elvtárs pártirodáját díszítette, de a fényesre frics­kázott orrából ítélve nagy becsben nem tarthatták. Érthető hát, hogy a szemét közt végezte, de hogy Petőfi, ráadásul két kiadásban, miért érdemelte e sorsot, örök talány.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 23
szavazógép
2013-07-10: Kultúra - Iochom István:

A csikó – újrakezdés (21. Incitato alkotótábor)

Második hete zajlik Bálványosfürdőn a kézdivásárhelyi Incitato Lovas Sportklub által huszonegyedik alkalommal megszervezett művésztábor, melyre idén huszonegy hazai és magyarországi képzőművész kapott meghívást. A visszatérő művészek mellett idén két újonc is jelen van, a brassói Szász Tünde festőművész és a székelyudvarhelyi Zavaczki Walter Levente szobrász, a kézdiszentléleki Szent István-kőszobor alkotója.
 
2013-07-10: Kultúra - Farkas Réka:

Ha megszólal a vers (Slam poetry-est Sepsiszentgyörgyön)

Ha valakinek kételyei lettek volna, hogy igazi értékeket hordozó, valódi költészet-e a slam poetry, az hétfő este a Tein Teaházban meggyőződhetett: ha valóban tehetséges művelői mutatják be alkotásaikat, az több egyszerű szórakoztatásnál, túllép a polgárpukkasztáson, a nyomdafestéket alig tűrő szavak nem öncélúak, komoly mondanivalót, életérzést, üzenetet közvetítenek. Három fiatal magyarországi költő: Simon Márton, Pion István és Csider István Zoltán mutatkozott be a sepsiszentgyörgyi közönségnek.