Tegnap ünnepelte hatvanadik születésnapját Fa Nándor székesfehérvári óceáni vitorlázó. Ő az első magyar, aki egyedül kerülte meg vitorlással a Földet, bolygónkat eddig háromszor hajózta körül, s most megint erre készül.
Az 1953-ban Székesfehérváron született Fa Nándor korán kapcsolatba került a sporttal: 11 éves korától 17 éves koráig birkózott, majd sérülés miatt a kajak-kenura váltott. 27 évesen lett vitorlázó, saját építésű finn-dingi hajójával vált válogatott kerettaggá, később az S-jolle, majd a laser hajóosztályban versenyzett.
Szintén kalandvágyó barátjával, Gál Józseffel 1980 és 1985 között megépítették a 31 láb hosszú, Szt. Jupát túrahajót, amellyel a következő két évben megkerülték a földgolyót. Az útra 1985. szeptember 26-án indultak Opatijából a 15 négyzetméter felületű, Balaton-31 típusú vitorlással. 717 napi út után, Gibraltár, Ceuta, Las Palmas, a Zöldfoki-szigetek, Fokváros, Syd-ney, Auckland, a Falkland-szigetek, Buenos Aires, Montevideo és Rio de Janeiro érintése után 1987. szeptember 12-én érkeztek vissza Opatijába. A kikötőkben a helyi magyarok mindenütt nagy szeretettel és segítőkészen fogadták őket. Az Indiai-óceánon egyszer felborultak, de megmenekültek, Sydneyben közel fél évet töltöttek, amíg rendbe hozták a megviselt hajót. Ezután megkerülték a Horn-fokot, a vitorlások „Mount Everestjét”, az Atlanti-óceánon ismét borultak egyet, végül Opatijába érkeztek vissza. 1987. szeptember 12., megérkezésük napja sporttörténeti dátum: immár magyaroknak is sikerült vitorlással megkerülniük a Földet. Erről az útról jelent meg Fa Nándor A Szent Jupát 700 napja című könyve.
Fa Nándor már ezen az úton elhatározta, hogy részt vesz egy egyszemélyes földkerülő versenyen. Hazaérkezésük után megtervezte és megépítette az első magyar óceáni versenyvitorlást, a 60 láb hosszú Alba Regiát. Az 1990–91-es BOC Challenge versenyen azonban nem volt szerencséje, kormánytörést szenvedett, s szakmai körökben is nagy elismerést kiváltva bravúros módon, kormány nélkül vitorlázott el a kétezer kilométerre fekvő dél-afrikai Port Elizabeth kikötőbe, ahonnan a javítási munkák után újra folytatta a versenyt. Így is a tizenegyedik helyen ért célba, és szakmai különdíjat kapott.
A tapasztalatokat átgondolva elhatározta, hogy indul a nonstop földkerülő, négyévente megrendezett Vendeé Globe-on. A világ legnehezebbnek tartott vitorlásversenyén kikötés és külső segítség igénybevétele nélkül kell megtenni a távot, valamennyi versenyző – azonos feltételek mellett – csak a rendszeres rádiómeteorológiára támaszkodhat. Az út során a kijelölt áthaladási pontokat feltétlenül érinteniük kell, ezen túlmenően azonban mindenki szabadon választhatta meg útvonalát. Fa Nándor az átépített Alba Regiával 1992. november 22-én futott ki a nyugat-franciaországi Les Sables D’Olonne-ból. A Kanári-szigetek, a Jóreménység-fok, Új-Zéland és a Horn-fok megkerülésével érkezett vissza a francia kisváros kikötőjébe 1993. március 31-én, ahol harmincezer ember és a Himnusz hangjai fogadták. Fa Nándor életveszélyes borulás, vitorlaszakadás és más nehézségek közepette 128 nap és 20 óra alatt tette meg a mintegy 36 ezer kilométeres utat. Az indulók közül ő volt az egyetlen, aki nem tenger menti országból származott, egyben ő lett az első magyar, aki kikötés nélkül kerülte meg a Földet.
Ezután megépítette második, 60 lábas (18 méteres) versenyhajóját, a Budapestet, amellyel meghívottként indult az 1996–97-es Vendeé Globe-on. Bár a legnagyobb esélyesek közé tartozott, számtalan technikai probléma és balszerencsék sorozata miatt fel kellett adnia a versenyt.
Az 1997-ben rendezett Transat Jacques Vabre, a franciaországi Le Havre és a kolumbiai Cartagena között rendezett viadal volt pályafutásának záró versenye, amelyen a katalán Albert Bargués oldalán a negyedik helyen végzett.
Visszavonulása után családjának és vállalkozásainak élt, úszóponton-rendszerből álló kikötők tervezésére és kivitelezésére szakosodott. A versenyzéstől sem szakadt el teljesen. 2001-ben létrehozta a szóló Balaton-kerülő viadalt, amelyen később maga is elindult, 2010-ben meg is nyerte, s elnöke a Megszállottak Klubjának.
Fa Nándor úgy érezte, van még „dolga” a tengerrel, így 2012 decemberében bejelentette, hogy visszatér az óceáni versenyvitorlázáshoz. Egy új, 60 lábas szénszálas, nagy szilárdságú hajót épít, és ennek a hajóosztálynak a világbajnoki sorozatában indul majd. A négyéves terv csúcspontja a 2016–17-es Vendée Globe szóló, nonstop földkerülő verseny lesz, a projektnek a Spirit of Hungary nevet választották. A hajó ezekben a hetekben kerül tengerre. Az első verseny, amelyen a 60 éves sportember szeretne részt venni vele, az idén ősszel rajtoló Transat, az Atlanti-óceánt átszelő páros viadal lesz.
Fa Nándor azt vallja, a tenger megváltoztatta személyiségét, életfelfogását. Megtanulta elviselni a vereséget, sőt, mások győzelme ugyanúgy örömmel tölti el, mintha neki sikerült volna. Szerencsésnek tartja magát, mert sértetlenül vészelte át kalandjait.