Közmeghallgatás az Európai Parlamentben a Beneš-dekrétumokról

2013. július 10., szerda, Világfigyelő

Közmeghallgatást szervezett tegnap az Európai Parlament brüsszeli székházában a Beneš-dekrétumok problémájáról Bagó Zoltán fideszes és Mészáros Alajos szlovákiai magyar néppárti EP-képviselő. A rendezvényt – mint azt Bagó Zoltán hangsúlyozta – felhívásnak szánták a magyar–szlovák párbeszéd érdekében.
 

Három meghívott előadó – Rezső­házy Rudolf történész-szociológus, a Leuveni Katolikus Egyetem professzo­ra, Horváth Attila, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogtörténésze, va­lamint Korom Ágoston, aki a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen az európai uniós jog szakértője – különböző szempontokból elemezte a dekrétumokat, valamint az azokat megerősítő 2007-es szlovák parlamenti határozatot. Egyetértettek abban, hogy a szlovákiai magyarságot a második világháború után kollektív bűnössé nyil­vánító, jogfosztó dekrétumok múltja és jelene megoldásra váró kérdés. Úgy véle­kedtek, hogy a téma európai szemmel történő megközelítése és megvitatása jelentős mértékben hoz­zájárulhat a magyar–szlovák kapcsolatok fejlő­déséhez, ezáltal pedig a közép-európai kisebbségek helyzetének javulá­sá­hoz.
Bagó Zoltán emlékeztetett arra, hogy a magyar és a szlovák miniszterelnök által a múlt héten aláírt megállapodások új fejezetet nyitottak a két­oldalú viszonyban. Szerinte a mostani közmeghallgatáson levont következtetések és ténymegállapítások ezen új korszak egyik alfejezetének tekint­hetők. A fideszes politikus szerint a diszkriminatív Beneš-dekrétumokat eddig még soha nem sikerült ilyen magas szakmai szinten, nyilvánosan és európai módon bemutatni, elemezni. Előrelépés ez – tette hozzá – abból a szempontból is, hogy az Európai Parlamentben ősszel a petíciós bizottságon túl további két illetékes szakbizottság, a jogi bizottság, valamint az állampolgári jogi, bel- és igazságügyi kérdésekkel foglalkozó bizottság is meg fogja vizsgálni a kérdést.
„Közös jövőnk a megbékélés, hi­szen együttműködésre vagyunk ítélve. Azzal együtt, hogy az idő múlása enyhíti a múlt sérelmeit, hiszem, hogy országaink között ma nincs helye a történelmi amnéziának. Ezért a kérdés rendezésére mint európai jogász és jog­alkotó magam egyetlen lehetőséget látok, nevezetesen a kollektív bűnös­ség elvét tartalmazó Beneš-dekrétumoknak a szlovák jogrendből való törlését” – fogalmazott Bagó.
Mészáros Alajos a rendezvényen megállapította: a deportálások és a jogfosztás emléke erősen él a szlovákiai magyarokban, de az uniós jogot sértő, ma is érvényesülő joghatásokat ettől függetlenül is meg kell szüntetni. „A XXI. században nincs helye a kol­lektív bűnösség elvének, sem a nem­zetiségen alapuló diszkriminációnak, változásokat viszont csak higgadt párbeszéddel és tárgyalásokkal lehet elérni” – mondta.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 182
szavazógép
2013-07-10: Közélet - B. Kovács András:

A helyi tévézés kezdetei (5.)

A helyi tévézésről szóló sorozatunk eme részében Erdély András az eddig elhangzottak pár tanulságát összegzi, a Selectronik TV rövid történetéből azonban önmagán túlmutató következtetéseket is le lehet vonni. Erdély András tehát, mint elmondotta a korábbiakban, 2001-ben úgy döntött, ha a stúdió miatta, az ő közszolgálatihoz közelítő szerkesztői meggyőződése miatt nem kapja meg a helyi tanács részéről az anyagi támogatást – amire pedig a technikai felszerelés felújítása céljából okvetlenül szüksége lett volna –, akkor inkább félreáll, hogy az adás ne miatta bukjék meg. A dolgok nem elképzelése szerint alakultak, de a vele elégedetlenek várakozásai sem teljesültek. Így ezek végül a stúdió szorultságát az adás megbuktatására, saját tévé alapítására használták fel. A sajtó azonban kényes jószág, előbb érteni kell hozzá, mielőtt birtokolni és kiaknázni akarnánk.
 
2013-07-10: Világfigyelő - :

Ötszázezer magyar állampolgár a határon túlról

Év végére meglesz az ötszázezredik magyar állampolgár a határon túlról – jelentette ki a nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) hatodik Kárpát-medencei Magyar Nyári Egyetemének megnyitó ünnepségén tegnap Budapesten.