Ötszázezer magyar állampolgár a határon túlról

2013. július 10., szerda, Világfigyelő

Év végére meglesz az ötszázezredik magyar állampolgár a határon túlról – jelentette ki a nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) hatodik Kárpát-medencei Magyar Nyári Egyetemének megnyitó ünnepségén tegnap Budapesten.

Semjén Zsolt úgy fogalmazott: most tartunk a négyszázhetvenezredik állampolgársági igénylésnél, mintegy négyszázezren pedig már letették az állampolgári esküt, ami által magyar állampolgárokká váltak, s így közjogi értelemben is lehet egyesíteni a nemzetet. A kor­mányfőhelyettes hangsúlyozta: ezek az állami keretei „annak a természetszerű valóságnak, amelyet a magyar nemzet közösségének tekintünk”, és ahhoz, hogy ez napi valóság legyen, ezeket a kereteket élettel kell megtölteni.
Hangsúlyozta: olyan határon túli iskolai programot indítottak el, melynek célja, hogy ne le­gyen magyarországi diák, aki úgy érettségizik le, hogy nem volt intézményes formában határon túli magyar közösségben. Azt is szeretnék elérni, hogy ne legyen olyan határon túli magyar diák, aki nem volt Magyarországon. Ezen­kívül támogatják a határon túli magyar közösségeket, hogy ne csak az anya­országba, hanem egymás országaiba is látogassanak el, hogy „be tudjuk lakni a Kárpát-medencét”.
A miniszterelnök-helyettes megjegyezte: akkor tudjuk a magyar nemzet megmaradását szolgálni, ha élettel tudjuk megtölteni ezeket a kereteket, ennek a nyári egyetemnek is ez a legfőbb értelme. Az állam feladata, hogy a magyar nemzet fennmaradjon, életminősége javuljon, ehhez pedig az államnak kell megteremtenie az anyagi kereteket – állapította meg. Szólt arról is, hogy a diákok egymással és a tanárokkal olyan kapcsolatokat ala­kítanak ki, amelyek akár az intézményi kereteknél is tovább élhetnek.
Mezey Barna, az ELTE rektora ki­fejtette: az európai határok meg­szű­nésével a legkülönbözőbb államokban élő nemzettársaink nagy tömbbe in­vitálása „elképesztően fontos”, és az egyetem kötelessége, hogy a határon túli oktatási intézmények oktatóit és tanulóit a lehető legnagyobb mértékben segítse. Közölte, az egyetemek egyik feladata, hogy az autonóm személyiségeket kialakítsa, a gondolko­dó, autonóm emberek kialakulásához pedig a nyári egyetem is hozzájárul, ahol nem egyszerűen a tudást adják át, hanem az emberi kapcsolatokat is ápolják.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 178
szavazógép
2013-07-10: Világfigyelő - :

Közmeghallgatás az Európai Parlamentben a Beneš-dekrétumokról

Közmeghallgatást szervezett tegnap az Európai Parlament brüsszeli székházában a Beneš-dekrétumok problémájáról Bagó Zoltán fideszes és Mészáros Alajos szlovákiai magyar néppárti EP-képviselő. A rendezvényt – mint azt Bagó Zoltán hangsúlyozta – felhívásnak szánták a magyar–szlovák párbeszéd érdekében.
 
2013-07-10: Világfigyelő - :

Elhunyt a fukusimai erőmű volt igazgatója

Ötvennyolc éves korában nyelőcső­rákban elhunyt tegnap Josida Maszao, aki a 2011-es japán atombaleset idején a Fukusima-1 erőmű igazgatója volt.