A Fehér Ház az afganisztáni jelenlétről
Barack Obama nem a közeljövőben kívánja meghozni a döntést azzal kapcsolatban, hogy az amerikai erők zömének 2014-ben történő kivonása után maradjanak-e egységek Afganisztánban – jelentette be tegnap a Fehér Ház szóvivője Washingtonban.
Jay Carney azokra az amerikai sajtójelentésekre reagált, amelyek szerint Obama a Hamid Karzai afgán elnökkel megromlott viszonya miatt komolyan fontolóra vette, hogy a korábbi elképzelésekkel szemben 2014-ben maradéktalanul kivonja az amerikai erőket a közép-ázsiai országból.
Tömegsírra bukkantak Szarajevóban
Emberi csontmaradványokat találtak a szarajevói városi szemétlerakónál, 29 méteres mélységben, feltételezhetően tömegsírra bukkantak – jelentette tegnap egy szarajevói napilap. Az eltűntekkel foglalkozó nemzetközi bizottság fogja a DNS-minták alapján azonosítani, hogy milyen áldozatokról lehet szó. Valószínűsíthető, hogy az elföldeltek szerb nemzetiségűek voltak – idézi a bizottság szóvivőjét a boszniai napilap.
Módosítják az egyiptomi alkotmányt
Adli Manszúr ideiglenes egyiptomi elnök keddre virradóra, közel egy héttel azután, hogy a hadsereg elmozdította Mohamed Murszi iszlamista elnököt, nyilatkozatot adott ki, amely felvázolja a parlamenti és elnökválasztáshoz vezető menetrendet. Az ideiglenes elnök 15 napon belül szakértői bizottságot nevez ki, amelynek feladata, hogy 30 napon belül kidolgozza a jelenleg felfüggesztett, 2012-es alkotmány módosításait. Legkésőbb november végéig népszavazást tartanak az új szöveg jóváhagyásáról. Az ideiglenes államfő az alkotmány elfogadásától számított 15 napon belül kiírja a parlamenti választásokat. A törvényhozó hatalmat az ideiglenes elnök gyakorolja az új parlament megválasztásáig.
Nem jogsértő a Gárda feloszlatása
A Magyar Gárda Egyesület bírósági feloszlatása nem sértette az Emberi Jogok Európai Egyezményében lefektetett gyülekezési és egyesülési szabadságot – mondta ki tegnapi ítéletében az Emberi Jogok Európai Bírósága Strasbourgban. A törvényszék szerint a Magyar Gárda Mozgalom a Magyar Gárda Egyesület részeként működött, nem volt attól független, a mozgalom megmozdulásai alkalmasak voltak a félelemkeltésre, a megfélemlítő menetelések pedig egy „lényegében rasszista” jogrend megvalósítása érdekében tett első lépéseknek tekinthetők. A bíróság úgy ítélte meg, a Magyar Gárda Egyesület feloszlatása volt az egyetlen hatékony módja annak, hogy a hatóságok megszüntessék a Magyar Gárda Mozgalom által másokra jelentett fenyegetést.
A vádlottak tagadnak
Tagadta bűnösségét a Fenyő János médiavállalkozó másfél évtizeddel ezelőtti megölésével vádolt két szlovák állampolgár a Fővárosi Törvényszéken tegnap megkezdődött büntetőperben. Jozef R. – akit a négy halálos áldozatot követelő Aranykéz utcai robbantással is gyanúsítanak – tegnap nem tett vallomást, a tárgyaláson ismertetett korábbi nyomozati vallomása szerint Szlovákiában a tévéből értesült a leszámolásról. Hasonló védekezést adott elő vádlott-társa, aki elmondása szerint a gyilkosság idején hazájában italozott több napja, és verekedés miatt letartóztatták. A vád szerint Jozef R. 1998. február 11-én két társával autón követte Fenyő Jánost Budapesten, és egy piros lámpánál járművéből kiszállva hangtompítós géppisztollyal lelőtte a kocsijában ülő sértettet. Jozef R. tettét ismeretlen személy megbízásából követte el.