Iktatták az RMDSZ kezdeményezésétA kisebbségek többet érdemelnek

2013. július 17., szerda, Közélet

Az Európai Bizottságnál iktatták az RMDSZ és partnerei által kidolgozott kisebbségvédelmi tárgyú európai polgári kezdeményezést. Az EB-nek két hónap áll rendelkezésére, hogy döntsön a kezdeményezés regisztrációjáról – Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizottságnak alkalma lesz bizonyítani, hogy a kisebbségek támogatása és védelme többet érdemel annál a fél sornál, amennyit az európai szerződés ebben a tárgyban jelenleg tartalmaz.
 

„Mi, Európa őshonos nemzeti kisebbségei összesítettük az EU-s keretbe illeszthető kisebbségvédelmi intézkedéseket, és partnerként fordulunk az Európai Bizottsághoz, hogy regisztrálja kezdeménye­zésün­ket. Ezt követően egy év alatt egymillió aláírást kell összegyűjtenünk, ezekkel felvértezve szólítjuk majd fel jogalkotásra az Európai Uni­ót. Bízom abban, hogy felhívásunk, amely mögött az európai őshonos kisebbségek állnak, meg­hallgatásra talál Brüsszel­ben” – fogalmazott Kelemen Hunor.
Hans Heinrich Hansen, az Európai Nemzetiségek Föde­ra­tív Uniójának (FUEN) elnöke, a kezdeményező bizottság tagja derűlátóan nyilatkozott az egymillió aláírás összegyűjtéséről: „Egymillió pol­gár támogatása nagyon erős tárgyalási alapot jelent majd számunkra. Az Európai Unió csupán a régiók Euró­pája és a polgárok Európája révén lehet sikeres.”
Az RMDSZ-közlemény összeg­zése szerint az Európai Unió 23 hivatalos nyelve mel­lett további, mintegy 60 ki­sebb­ségi és regionális nyelvet beszél 40 millió, kisebbségben élő uniós polgár. E társadalmi csoport nagy részének nincs politikai képviselete. Az RMDSZ ajánlások és határozatok elfogadására, illetve már meglévő direktívák módosítására sarkallná az Euró­pai Uniót; a polgári kezdeményezés csatolmányaként egy szakértők bevonásával ké­szült kisebbségvédelmi csomagot (Minority Safepack) is benyújtottak, amely egy sor intézkedést javasol az európai őshonos nemzeti és etnikai kisebbségek támogatása és védelme érdekében.
A Minority Safepack Initia­tive nevű javaslatcsomag szövegét a FUEN honlapján hozták nyilvánosság­ra. Vincze Lóránt, az RMDSZ külügyi titkára, a FUEN alelnöke elmondta: a 15 oldalas szöveg nyelvi, oktatási, kulturális kérdésekben, a regionális politikában, a kisebbségek európai parlamenti jelenlétének kérdésében, a diszkriminációellenesség, a médiaszabályozás és a támogatáspolitika vonatkozásában javasol intézkedéseket az EU-nak. A kezdeményezés egyik fejezete olyan ajánlás kidolgozását javasolja, amely a nyelvi kulturális sokszínűséget védi és segíti elő az európai unióban. „Ennek az ajánlásnak ki kellene térnie az anyanyelvhasználat kérdésére a közigazgatásban, az oktatásban, a kultúrában, az igazságszolgáltatásban, a médiában, az egészségügyben, a kereskedelemben” – magyarázta Vincze Ló­ránt. A kezdeményezők határozattal vagy szabályozással hoznák létre a nyelvi sokszínűség központját az EU-ban, amely folyamatosan felmérné a kisebbségi nyelvek helyzetét, és intézkedéseket javasolna.
A regionális politikában a meglévő szabályozás módosítását javasolják, úgy hogy a regionális alapok létrehozásánál, a pályázati lehetőségek kidolgozásánál legyen szempont a régiók kisebbségi, kulturális sajátossága. A kezdeményezők európai tanácsi direktívával, szabályozással vagy határozattal vinnék be az európai jogrendbe, hogy a kisebbségi szervezetek válhassanak az uniós intézmények partnereivé: „Az Európai Parlament mellett legyen egy konzultatív testület, amely a nemzeti kisebbségeket összesíti, legyen egy központ, amely az Európai Bizottsággal teszi meg ugyan­ezt partneri alapon.” A kezdeményezés úgy módosítaná a diszkriminációellenes európai direktívát, hogy az az etnikai és vallási diszkriminációra is kiterjedjen. Az audiovizuális média vonatkozásában a kezdeményezők olyan szabályozás elfogadását javasolják, amely a szerzői jogokat nem korlátozza a tagállamok területére. „Egy labdarúgó-mérkőzés magyar nyelvű közvetítését nem kellene beszorítani Magyarország határai közé, csak azért, mert a szerzői jogok egy másik országra már nem érvényesek” – példázta a szabályozás lényegét a FUEN-alelnök. Vincze Lóránt elmondta: az unió alapjában véve a tagállamok jogkörébe utalja a kisebbségvédelem kérdéseit, így a polgári kezdeményezésben csak azokat a területeket érinthették, amelyekhez megtalálták a kapcsolódási pontokat az unió alapokmányának számító lisszaboni szerződésben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1252
szavazógép
2013-07-17: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Tizenkét osztály hiányzik (Tanári állások szűnhetnek meg)

Több hely van az ősszel induló kilencedik osztályokban, mint amennyi diák, és ez a nagy lemorzsolódás tanári állások megszűnését is jelentheti – jelentette ki Keresztély Irma főtanfelügyelő a nyolcadikos képességvizsga utáni első elosztást ismertetve. Összesen tizenkét osztálynyi gyermek hiányzik Háromszéken a számítógépes besorolásból, és két olyan osztály is akad (egy Sepsiszentgyör­gyön, egy Baróton), ahol egyetlen diák sem szeretne tovább tanulni.
 
2013-07-17: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Keveset keresünk (Háromszéki bérek az országos átlag alatt)

Messze elmarad az országos átlagtól a háromszékiek keresete, a statisztikák alapján pedig alig észlelhető változás a havi értékek között.