LabdarúgásMaksa nem felejt

2013. július 18., csütörtök, Sport

A napokban szerkesztőségünkben járt Forró Károly maksai labdarúgó, aki elmondta, július 27-én nagyszabású ünnepéllyel készülnek emlékezni a maksai labdarúgás elmúlt hatvan évére. Kopjafát állítanak az elhunyt labdarúgók emlékére, majd nosztalgiameccset játszik az Öregfiúk Együttese és a mai csapat. Az ünnepélyre szeretettel meghívnak és elvárnak minden érdekeltet, érdeklődőt. Bővebb felvilágosításért hívják a következő telefonszámokat: 0743 400 499 (Forró Károly), 0745 168 848 (Badi Gyula).

A sporttörténet arról tanúskodik, hogy a XIX. század első felében már minden háromszéki diák ismerte a labdajátékot, a birkózást, a futást, mert e testgyakorlatok az iskolai oktatás szerves részét képezték. A maguk rendjén a falvak is igyekeztek felzárkózni és egyre több figyelmet szentelni a fiatalság testedzésére. Háromszék területén sorra alakultak meg az Ifjúsági Egyesületek, melyeknek céljai között szerepelt a versmondás, a varróóra, az ének-, a zeneszakosztály működtetése, a kirándulások szervezése és nem utolsósorban a testedzés és a sport. A Maksai Ifjúsági Egyesület 1907. június 4-én ala­kult, tehát több mint százhat éve. Van, mire visszatekinteni.
Na persze a helyi kezdeményezések mellett külső rendezvények is befolyásolták a település életét, ezen belül az ifjúság nevelését. Gondolunk itt például a Brassói Villám-Vasparipa Egylet kerékpáros túrá­jára (1888 áprilisában), melynek végső célja Kézdivásárhely volt, de útjába esett Maksa; vagy a Szegedi Achilles SE motorkerékpáros körútjára (1899 augusztusában) Kézdivásárhely végállomással, természetesen Maksán át... Sem a kerékpárosok, sem a motorosok nem álltak meg Maksán, de áthaladva a helységen bemutatták a falunak a két sportágat, s bevésték az emberek tudatába e sportok fogalmát. Ezt formálta tovább, gyarapította a maksai iskola tornatanítója, Albert Károly a századfordulón, 1901-ben.
Jó két évtizeddel később, egészen pontosan 1928. augusztus 26-án áthaladt Maksán a Kézdivásárhely–Sepsiszent­györgy–Kézdivásárhely kerékpárverseny mezőnye... még egy évtizeddel később, a bécsi döntést követően elkezdődött a faluban a leventeoktatás... Deszke Gyula bácsi így emlékszik erre: „Kerti Sándor leventeoktató barátjának, Varga Ferenc­nek volt egy kuglipályája, s ők ketten összebeszéltek, majd a leventék bekap­csolásával elkezdtek építeni egy futballpályát. A leventék talicskázták a földet, s azt, ami kellett... tény, hogy meg­csinálták úgy-ahogy a pályát, pontosabban: előkész­ítették a focipálya területét... A világháború után aztán Antal András tanító bácsi futballcsapatot alakított. Eb­be léptem be én is 1946-ban. Foci­ka­pusként kezdtem, de sajnos közbejött a kötelező katonai szolgálat, a hároméves mun­kaszolgálat... A környékbeli falvakba – Lécfalva, Nagyborosnyó, Angyalos, Szentiván... – jártunk focizni Antal tanító bácsi vezetésével. Hogy kikkel pontosan, hát elmondok néhány nevet: Kóréh Lajos, Sándor István, Antal Zoltán, Tompa Mihály – ezekre emlékszem. Nem volt könnyű csapatot csinálni, hiszen a faluban alig volt öt-hat harminc-negyven év közötti férfi...”
Lapozzuk csak tovább az emlékezés füzetét. Hadd mondja el az indulásra vonatkozó emlékeit a teremlabdarúgó-válogatott Mánya Szabolcs nagytatája, Bajkó Sándor is, aki egyébként 1950-től tagja volt az alakuló maksai futballcsapatnak, annak az együttesnek, mely soraiban tudta a következő játékosokat: Antal András tanító mint edző-játékos, Pál János, Tompa Mihály, Sándor Ist­ván, Bács Mihály, Deák Árpád, Kóréh Károly, Magyari Pál, Deszke Gyula, Jancsó Zoltán, Ötvös Mózes (egy idény erejéig). „Egy ideig – így Sándor bácsi – a környékbeli falvakban focizgattunk, aztán beneveztünk a Kézdi rajoni bajnokságba. Az állami gazdaság támo­gatott Bajkó Zsiga bácsival az élen, aki szekciófelelős volt, emlékszem, egy rend felszereléssel lepett meg minket. Meg is háláltuk jóságát, hiszen együttesünk rendszerint az élmezőnyben foglalt he­lyet... Ami a focipályánkat illeti, Maksán több helyen is volt játszótér: egyszer az úgynevezett Megyekertben, aztán átmeneti jelleggel a Tófa alján, majd elkészült dr. Nagy Zoltán birtokán egy pálya, és végül a gépállomás székhelyén levő játszótér, a mai új stadionunk helyén.”
„1962-ben kerültem Maksára – emlékezik Kiss Lajos, aki a Sepsiszentgyör­gyi Akarat csapatában kezdett el focizni –, eléggé mozgalmas fociélet volt kibontakozóban. Antal András tanító (civilben edző-játékos) irányításával eléggé ütő­képes csapat jött össze: Deák Árpád, Czine János, Kanyó Márton, Bartos Pál, Márk László, Csavar Péter, Séra András, Ígyártó József, Márk Sándor, Cseke Ist­ván, Váradi Ferenc, Gergely Gábor, Rá­duly Gyula, Jancsó Zoltán, Béni József, Bartha Domokos, Márk István. A Falusi Ifjak Kupáját is elnyertük. A döntő után Badi Péter téeszkönyvelő azt a parancsot kapta a „felsőháztól”, hogy otthon ezek­nek a fiúknak flekkent, sört, bort kell adni... Azt szinte mondanom sem kell, már ott helyben, a döntő helyszínén, Kéz­divásárhelyen a Pantaló vendéglőben megkezdtük az úgymond lajbitépést...”
Ilyen és ehhez hasonló mókás és szép emlékek útján jutott el a Maksai Termés 1968-ban az újonnan megalakult Ko­vászna megye első bajnokságához. A szervezőbizottság eme út, na meg az 1968 óta eltelt, maratoni küzdelmekkel tarkított korszak emlékét akarja felele­veníteni s a maksai emberek, sportbarátok tudatában rögzíteni, jelezvén, hogy Mak­sa nem felejt. Büszkén őrzi sporthagyományait, sőt, továbbmegy, s jelenlegi csapatával gazdagítani igyekszik a maksai labdarúgás múltjának szép emlékeit. Példája követendő.                           (áros)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 6
szavazógép
2013-07-18: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Falusi szálláshely Sepsikőröspatakon (Vendégforgalom válság idején)

A tornácot borszőlő indái árnyékolják be, sehonnan nem hiányoznak a mifelénk honos udvari virágok, azok királynője, a muskátli.
2013-07-18: Sport - :

Még egy amerikai játékos a Sepsi-SIC-nél (Női kosárlabda)

A University of Massa­chusettstől érkező Jasmine Watson után egy újabb, az amerikai egyetemi bajnokságban érdekelt csapattól iga­zolt kosarast az Európa-kupa-újonc Sepsi-SIC.