Nemzetközi szintű elismerést kapott a Sepsiszentgyörgyön két éve bejegyzett zöldenergia-társulás. A cégek, önkormányzatok, egyetemek, szervezetek által létrehozott Green Energy Innovatív Biomassza Klasztert az erre szakosodott európai szervezet (ESCA) minősítése nyomán tüntették ki az Európai Klaszter Kiválósági Kezdeményezés bronzfokozatával – jelentette be a cégcsoport elnöke, Vajda Lajos, aki szerint Háromszék Románia zöld szíve lehet, a jövő ugyanis a zöld energiáké.
A múlt héten átvett bronzcímke nagy elégtétel, de csak egy állomás a további fejlődéshez, egyelőre ugyanis kevesen haraptak rá erre az üzletre, habár anyagi előnyei nyilvánvalóak, ráadásul környezetbarát tevékenység. Konkrétan a fahulladékok hasznosításáról, illetve az energiafűz-ültetvények kiterjesztéséről van szó: az ágazatban érdekelt vagy érintett cégek a nyersanyag-ellátástól a kazánok és teljes fűtési rendszerek beszereléséig, illetve a megrendelő által megkívánt mértékű automatizálásig kiszolgálják az igényeket, és az eddigi tapasztalatok szerint – Maroshévíztől Karácsonykőig több intézménynél és magánszemélynél működik már ilyen hőszolgáltatás, Sepsiszentgyörgyön három cégnél és egy kisebb lakótársulásnál – olcsóbb és hatékonyabb a biomassza-égetés, mint a gázfűtés, amelynek ára amúgy várhatóan megduplázódik a következő két évben. A fafűtésnél azért drágább módszer egyik előnye, hogy önműködővé tehető (akár mobiltelefonról is vezérelhető), a másik, hogy erdőkímélő, hiszen bármilyen fahulladékkal, forgáccsal vagy gyorsan növő, mezőgazdasági termelésre nem alkalmas területekre is sikerrel telepíthető energiafűzzel táplálható, nagyon kevéssé szennyező és biztonságos (nem robbanásveszélyes) megoldás. Az új technológia meghonosításához nyilván szemléletváltásra is szükség van, de a benne rejlő lehetőséget mutatja, hogy több brassói és bukaresti kutatóintézet és egyetem is csatlakozott a hálózathoz. A háromszéki kezdeményezők szerint a kis falvak közintézményeinek fenntartási költségeit jelentősen le lehetne faragni a biomassza-fűtéssel, a szintén a Károly brit trónörökös látogatásairól ismertté vált Szászfehéregyházáról már igényelték is a beruházási tervet, ez azonban bárhol, például Zalánpatakon is megvalósítható lesz. A kezdeti költségek Bagoly Miklós Asimcov-elnök szerint átlag öt év alatt térülnek meg (a nagyobb épületek esetében hamarabb, a kisebbeknél később), de távlatilag megéri, mert így a fűtési számlát alacsonyan lehet tartani.
Európai szinten tanúsított, azonos elbírálási kritériumok alapján összevethető bronz minőségi címkével jelenleg öt hazai klaszter rendelkezik, aranyfokozattal pedig az egész Európai Unióban is csak tizenhat.