Magyar–magyar vita Felvidéken

2013. július 18., csütörtök, Világfigyelő

A Szlovákiában ősszel sorra kerülő megyei és a jövő tavaszra tervezett államfőválasztásról vitázott Berényi József, a Magyar Közösség Pártja (MKP) és Bugár Béla, a Most–Híd elnöke a felvidéki magyarság egyik legnagyobb nyári ifjúsági rendezvényén, a Gombaszögi Nyári Táborban tegnap.
 

Berényi József kijelentette: az MKP számára elsődleges szempont, hogy megőrizze a „magyar politizálást” a Felvidéken, és ennek szellemében alakítja tevékenységét a választások kapcsán. Bugár Béla arról beszélt, hogy pártja az elmúlt években valós eredményeket ért el, amit szerinte a szlovák politika képviselőivel való együttműködési készségüknek is köszönhetnek. A novemberi megyei választások kapcsán Berényi József emlékeztetett: az MKP álláspontja kezdettől fogva az volt, hogy elsősorban azok­ban a régiókban működjön együtt a két párt, ahol a magyarság ará­nya 50 százalék alatti, és így próbálják meg a lehető legnagyobb ér­dek­képviseletet megszerezni a felvidéki ma­gyar­ságnak. „Mi adtunk esélyt az egyezségre” – hangsúlyozta Berényi, hozzátéve, hogy pártja a megegyezés tárgyát képező régiókban nem állított teljes listákat, ugyan­akkor több helyszínen, amelyek esetében egyezség született, a Most–Híd részéről máig nincsenek jelöltek. Bugár Béla azt hangoztatta: a Most–Híd megyei szintű egyezségekre törekedett, ám ilyet a besztercebányai megyét leszámítva nem sikerült kia­lakítani. Úgy vélte, zavaró lehet a választók számára, hogy a két párt az egyik régióban együttműködik, a másikban viszont egymással szemben indít jelölteket.
Arra a kérdésre, hogy hány megyei képviselői mandátum megszerzését tartaná elfogadhatónak, Berényi Jó­zsef azt mondta: jelenleg 36 megyei képviselője van a pártnak, s azt szeretnék, ha a novemberi választás után képviselőik szá­ma megközelítené a harmincat. Bugár Béla ugyan­ezen kérdés kapcsán úgy fogalmazott: elégedettek lennének, ha sikerülne három-négyszeresére növelni képviselőik számát. A Most–Híd az előző választásokon két megyei képviselői mandátumot szerzett.
A felvidéki magyarok szempontjából azért is fontosak a megyei választások eredményei, mivel a megyei struktúrák felügyelik az alap- és középszintű oktatási intézmények mű­kö­dését, valamint részben a regionális útháló­zatok fenntartását és fejlesztését is.
Az államfőválasztás kapcsán Berényi Jó­zsef azt mondta: a Most–Híd szlovákokkal való együttműködésének sikerességét az is jól jellemzi, hogy az általuk támogatott állam­főjelölt, a kereszténydemokrata Pavol Hru­sovsky még a kétnyelvű vasúti feliratokról szóló, „minima­lisztikus” törvényt sem szavaz­ta meg, ami megmutatja, milyen mértékben hajlandó fel­vállalni a magyarság érdekképvise­letét. Bugár Béla azt válaszolta, hogy Pavol Hrusovsky a szavazórendszer műszaki hibája miatt nem tudta megszavazni a javaslatot.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 182
szavazógép
2013-07-18: Közélet - :

Mezőségi gyermekek Szörcsén

Július 8. és 14. között kilenc mezőségi – vicei, somkeréki, mezőveresegyházai és magyarborzási – 13–16 éves gyerek élvezte a szörcsei vendégszeretetet – tudtuk meg Gáspár Erika református lelkésztől.
2013-07-18: Világfigyelő - :

Tankönyvek határon túlra

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) közreműködésével a Nemzeti Munkaügyi Hivatal mintegy százezer tankönyve juttat el a határon túli, magyar nyelven oktató szak- és felnőttképzési intézményekbe.