Eddig több mint 484 ezer honosítási kérelem érkezett be, a beadványok több mint kétharmadát erdélyi vagy Erdélyből elszármazott magyarok nyújtották be – mondta tegnap Kontrát Károly, a magyar belügyi tárca államtitkára Tusnádfürdőn. A kérelmek mintegy 52 százalékát külképviseleteken és több mint 47 százalékát belföldön adták be.
Az államtitkár közölte, hogy 2012 októberétől számítva egy-egy hónapban 15–19 ezer kérelem érkezik. Az összes honosítási beadvány 66,5 százalékát erdélyi vagy Erdélyből elszármazott magyarok adták be. A csíkszeredai főkonzulátuson 120 ezer, a kolozsvárin 60 ezer kérelmet regisztráltak. A magyarnyelv-ismeret vagy a megfelelő okiratok hiánya miatt a kérelmek mintegy 1,3 százalékát utasítják el.
Wetzel Tamás honosításért felelős miniszteri biztos elmondta: jövő héten kerül a kormány elé az az előterjesztés, amellyel eltörölhetik az anyakönyvekkel kapcsolatos, 20 eurós költségeket. Hozzátette: a következő feladat a választások lebonyolítása lesz, és fel kell arra készülni, hogy nagyon komoly, magyarországi kormányhivatal méretű szerveket kell fenntartani. Elektronikus anyakönyvi hálózatot építenek ki, így minden adat egységes informatikai rendszerbe kerül be. Elmondta: eddig mintegy 420 ezren tették le az esküt.
Magdó János kolozsvári főkonzul azt mondta, Kolozsváron 39 ezren tették le eddig az állampolgársági esküt. Az első fél évben 75 százalékkal több kérelmet fogadtak be, mint 2012 hasonló időszakában. A biztoshoz hasonlóan kiemelte a konzuli napokat, amelyek a honosítási eljárást segítik.
Soós Sándor, az Erdélyi Magyar Néppárt Kolozs megyei elnöke arról beszélt, hogy ahol nem járt konzuli csapat, ott 16 százalék volt az állampolgárságot igénylők aránya, míg azokon a településeken, amelyeken voltak konzuli napok, az arány 35 százalék volt.
Tiboldi László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács csíkszéki elnöke, a honosítás székelyföldi koordinátora közölte: eddig több mint 200 ezer érdeklődőnek nyújtottak információt, és Székelyföldön állították össze a legtöbb honosítási dossziét.