A magyarországi közmédia vezetői a szabadegyetem egyik előadása keretében tartották fontosnak bejelenteni néhány, a külhoni médiatevékenységet érintő döntésüket. Eszerint sajtószolgálatot hoznak létre, ugyanakkor Tusnádfürdőn saját képzésközpontot indítanak be.
A Kós Károly Kollégium (KKK) a nemzetpolitika és a közszolgálati műsorpolitika összehangolására jött létre épp az egy évvel ezelőtti tusványosi rendezvényen, az intézmény egyéves működését bemutató előadáson Böröcz István vezérigazgató három bejelentést tett. A Külhoni Magyar Sajtószolgálat olyan internetes fórum lesz, amely az elcsatolt területeken működő önkormányzatok, civil és politikai szervezetek, nemzetpolitikailag fontos intézmények, egyházak számára nyújt lehetőséget, hogy megjelentessék közleményeiket, tevékenységükről beszámoljanak. Eddig mintegy másfél száz ilyen entitást kerestek meg, s az MTVA (Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap) első embere szerint a szolgálat egy mértékadó adatforrás lesz, amelyet az egységes Kárpát-medencei magyar médiatérben (ennek kialakítása is szándék) lehet majd hasznosítani. A másik bejelentés tusnádfürdői továbbképzési központ létrehozásáról szólt, amely minden, a magyar médiában dolgozó szakmai épülését szolgálja, de egyéb rendezvények befogadására is képes lesz.
Az MTVA kezdeményezésére szintén a továbbképzés érdekében a Sapientia tudományegyetem és a kolozsvári Video-Pontes stúdió háromoldalú megállapodást írt alá az épülő egyetemi stúdió minél jobb kihasználása, a szoros szakmai együttműködés érdekében. Ugyanakkor a KKK szakemberei bejelentették, hogy tovább építik a közmédia külhoni tudósítói hálózatát, eddig közel hetven alkotóműhellyel kötöttek szerződést, de a kihelyezett regionális stúdiók műszaki felújítása is megkezdődött (Székelyföld vonatkozásában a székelyudvarhelyi stúdióról van szó). A KKK a Művészeti Akadémiával közösen videopályázatot is hirdetett 13–19 éves diákoknak, akik veszélyben levő népi műemlékekről készített kisfilmekkel versenyezhetnek.