Ma is hatalmas örömmel lép fel a Muzsikás együttessel Alexander Bălănescu román származású, Londonban élő hegedűvirtuóz, aki a Sziget Fesztivál keddi, nulladik napján a Muzsikás 40. születésnapi koncertjének egyik sztárvendége volt. Mint az MTI-nek elmondta, a zenekarral a másfél évtizede közösen készített Bartók-album nagy lökést adott pályafutásának. Kedd este a világzenei nagyszínpadon az egyik rövid hegedűduót, a Máramarosi táncot adta elő a Muzsikással, és eljátszott egy saját darabot is.
„Nagyon fontos volt a Bartók-album projekt, több okból is. Számomra Bartók, akárcsak George Enescu és Sztravinszkij, igazi példakép, mindhárman a tradicionális zenével kezdték, azt felszívták magukba, majd kialakítottak egy ezen kívül eső saját zenei nyelvezetet. Ezt az utat akarom magam is járni” – jelentette ki Alexander Bălănescu (felvételünk).
Hangsúlyozta: a Muzsikással való együttműködés lehetőséget adott számára sokkal jobban megérteni Bartók Béla zenéjét, és a kapcsolatot a hagyományos zenéhez. Hozzátette: későbbi karrierje számára is sok energiát merített a közös munkából a Muzsikással, és az akkor kezdődött személyes kapcsolat a zenekar tagjaival ma is rendkívül fontos számára. „A Muzsikás Bartók-albumán a velem felvett hegedűduók kimunkálása segített megtalálni a gyökereimet. Ezek általában nagyon rövid darabok voltak, de számomra ékszerként csillogtak, tele vannak ötletekkel. Sokat tanultam a hegedűduós társamtól, Sipos Misitől a ritmusszerkezetekről, és úgy gondolom, talán ő is tanult tőlem a zene szöveges kifejezése terén. Tehát a hatás kölcsönös volt, működött a zenei kémia közöttünk” – idézte fel a világhírű hegedűvirtuóz.
A Bukarestben 1954-ben született Alexander Bălănescu amellett, hogy klasszikus zenei tanulmányokat végzett, New Yorkban a Juilliard Schoolba is járt. Több mint negyedszázada létező saját formációja, a Bălănescu Quartet is alapvetően klasszikus és dzsessz alapokon nyugszik, ugyanakkor mindig nyitott volt más műfajok és stílusok, így a rock és a pop felé. Olyan könnyűzenei sztárokkal dolgozott együtt, mint például David Byrne (Talking Heads), a Spiritualized, a Pet Shop Boys és Grace Jones, a Possessed (1992) című albumán feldolgozta a minimalista elektronikus zene egyik úttörője, a Kraftwerk számait.
„Soha nem terveztem előre ezeket a kirándulásokat, valahogy megtörténtek. Mindegyiknek megvan a maga külön története, David Byrne-nek például mindig nagy csodálója voltam, sokat tud a világzenéről, a dél-amerikai muzsikáról, szerettem volna vele dolgozni, és ennek folytatása is lesz. Grace Jonesszal akkori producere, Brian Eno hozott össze, Eno, az ambient zene atyja szintén etalon számomra. A Kraftwerk szintén elképesztő volt számomra, akárcsak elődjei, Stockhausen vagy Varése, főleg azzal, hogy a hetvenes években az akusztikus hangszerek halálát hirdették az elektronikusokkal szemben. Ez sokkolt, de ha megnézzük közelebbről a Kraftwerk zenéjét, igazán érdekes dolgokat találunk benne” – mesélte Bălănescu. Közeljövőbeni tervei kapcsán elmondta, hogy tervez egy anyagot Enescu zenéjével, egyre többet dolgozik (színészként is) színházi felkérésekre, folytatja az Ada Mileával elkezdett együttműködést, és zenét ír Peter Greenaway készülő új filmjéhez.