A pénzügyi hivatal az első állami intézmény, ahol a 2005-ben bevezetett statisztikai régiók szerinti átszervezés befejeződött. A szerkezet végleges, az elkövetkező egy-két hónapban a már elbocsátott személyzet újraalkalmazása is megtörténik. Kovászna megyében megszűnik az önálló jogállású pénzügyi hivatal, az alkalmazottak létszáma jelentősen csökken, miközben a régióközpontban mintegy háromszáz állást hoztak létre.
Az önálló jogi személyiségét elvesztő megyei közpénzügyi igazgatóság gyakorlatilag felszippantja az eddigi sepsiszentgyörgyi hivatalt, a kézdivásárhelyi és baróti pedig pénzügyi osztállyá lép vissza. A személyzeti felépítés szempontjából kilenc igazgatói állás szűnik meg: három a megyei igazgatóságon, kettő a megyeszékhelyi pénzügynél, kettő a kincstárnál, egy-egy Kézdivásárhelyen és Baróton.
Az új struktúrában egy hivatalvezető és öt helyettes lesz, akik az ellenőrzés, adóbehajtás és kincstár felügyeletét látják el. További 64 alkalmazott kapott felmondó levelet, húsz alkalmazottat pedig a brassói központba helyeztek át – mondta kérdésünkre Ambrus Attila eddigi megyei igazgató, akit az átmeneti időre a helyi ügynökség vezetőjévé neveztek ki.
Az eddigi közel hetven kincstári alkalmazott (ez az intézmény gyakorlatilag az állam bankja) és negyven adóellenőr helyett a háromszéki pénzügy 48 alkalmazottal működik tovább. A posztok feltöltése csak abban az esetben nem történik versenyvizsgával, ha az illető helyre a régi alkalmazottak közül egy jogosult jelentkezik. Az új hivatal(ok) személyzeti szerkezete egyébként – a törvény előírása szerint – ma jelenik meg az intézmény hivatalos honlapján. Öt napig lehet jelentkezni; ahol többen kívánják betölteni ugyanazt a helyet, versenyvizsgát hirdetnek. A vezetőknek Bukarestben, a végrehajtó személyzetnek Brassóban kell vizsgáznia. Régiós szinten a brassói központban egyébként mintegy 300 új helyet hirdetnek meg, ami azt is jelenti, hogy minden döntési hatáskör oda költözik, így az ottani vezetők aligha jelentkeznek háromszéki helyre.
A pénzügyőrség megszűnésével létrejövő új, az adócsalás megakadályozását szolgáló struktúrát illetően: úgy néz ki, a korábbi tervekkel ellentétben a vámhivatalt nem olvasztják be, de lesz régióközpontja, eddigi információk szerint Nagyszebenben. Ez az intézmény egyébként sem tartozott az eddigi megyei adóhivatal alá, hogy hány embert delegálnak a megyébe, azt sem lehet még tudni.
Az adófizető állampolgár szemszögéből az átszervezés nem hoz sok újat, hiszen azt eddig sem sokan tudták, hány igazgatóval, milyen szerkezetben működött az igazgatóság – mondta kérdésünkre Ambrus Attila. Ám a kevesebb ember alacsonyabb hatékonyságot, nagyobb átfutási időt jelent az ügyintézésben. Gyakorlatilag tehát az a dokumentum, amelyre igazgatói aláírás kell, sürgősséggel, vagyis aznap nem állítható ki. Az ügyintézés a jogi személyek esetében is hosszabb ideig tart majd, de az internetes, úgynevezett online nyilatkozati rendszer nem változik.