Átszervezés a pénzügyi hivatalnálBrassóhoz csatoltak

2013. augusztus 8., csütörtök, Közélet

A pénzügyi hivatal az első állami intézmény, ahol a 2005-ben bevezetett statisztikai régiók szerinti átszervezés befejeződött. A szerkezet végleges, az elkövetkező egy-két hónapban a már elbocsátott személyzet újraalkalmazása is megtörténik. Kovászna megyében megszűnik az önálló jogállású pénzügyi hivatal, az alkalmazottak létszáma jelentősen csökken, miközben a régióközpontban mintegy háromszáz állást hoztak létre.
 

  • A megyei adóhivatal – hatásköröktől fosztották meg. A szerző felvétele
    A megyei adóhivatal – hatásköröktől fosztották meg. A szerző felvétele

Az önálló jogi személyiségét elvesztő megyei közpénzügyi igazgatóság gyakorlatilag felszippantja az eddigi sepsiszentgyörgyi hivatalt, a kézdivásárhelyi és baróti pedig pénzügyi osztállyá lép vissza. A személyzeti felépítés szempontjából kilenc igazgatói állás szűnik meg: három a megyei igazgatóságon, kettő a megyeszékhelyi pénzügynél, kettő a kincstárnál, egy-egy Kéz­di­vásárhelyen és Baróton.
Az új struktúrában egy hivatalvezető és öt helyettes lesz, akik az ellenőrzés, adóbehajtás és kincstár felügyeletét látják el. További 64 alkalmazott kapott felmondó levelet, húsz alkalmazottat pedig a brassói központba helyeztek át – mondta kérdésünkre Ambrus Attila eddigi megyei igazgató, akit az átmeneti időre a helyi ügynökség vezetőjévé neveztek ki.
Az eddigi közel hetven kincstári alkalmazott (ez az intézmény gyakorlatilag az állam bankja) és negyven adóellenőr helyett a háromszéki pénzügy 48 alkalmazottal működik tovább. A posztok feltöltése csak abban az esetben nem történik versenyvizsgával, ha az illető helyre a régi alkalmazottak közül egy jogosult jelentkezik. Az új hivatal(ok) személyzeti szerkezete egyébként – a törvény előírása szerint – ma jelenik meg az intézmény hivatalos honlapján. Öt napig lehet jelentkezni; ahol többen kívánják betölteni ugyanazt a helyet, versenyvizsgát hirdetnek. A vezetőknek Bukarestben, a végrehajtó személyzetnek Brassó­ban kell vizsgáznia. Régiós szinten a brassói központban egyébként mintegy 300 új helyet hirdetnek meg, ami azt is jelenti, hogy minden döntési hatáskör oda költözik, így az ottani vezetők aligha jelentkeznek háromszéki helyre.
A pénzügyőrség megszűnésével létrejö­vő új, az adócsalás megakadályozását szolgáló struktúrát illetően: úgy néz ki, a korábbi tervekkel ellentétben a vámhivatalt nem olvasztják be, de lesz régióközpontja, eddigi információk szerint Nagy­szebenben. Ez az intézmény egyébként sem tartozott az eddigi megyei adóhivatal alá, hogy hány embert delegálnak a megyébe, azt sem lehet még tudni.
Az adófizető ál­lampolgár szem­szögéből az átszervezés nem hoz sok újat, hiszen azt eddig sem sokan tudták, hány igazgatóval, milyen szer­ke­zetben működött az igazgatóság – mondta kérdésünkre Ambrus Attila. Ám a kevesebb ember alacsonyabb hatékonyságot, nagyobb átfutási időt jelent az ügyintézésben. Gyakorlatilag tehát az a dokumentum, amelyre igazgatói aláírás kell, sürgősséggel, vagyis aznap nem állítható ki. Az ügyintézés a jogi személyek esetében is hosszabb ideig tart majd, de az internetes, úgynevezett online nyilatkozati rendszer nem változik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1236
szavazógép
2013-08-08: Világfigyelő - Farkas Réka:

Röviden

Visszafizették az IMF-hitelt
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) augusztus 6-án teljes egészében visszafizette a Nemzetközi Valutaalap (IMF) felé fennálló hitelét, így nincs további hiteltartozása az IMF felé. A jegybank közleménye szerint a 2009-ben felvett hitel még fennálló részét, mintegy 721 millió eurót fizetett vissza.
2013-08-08: Közélet - Váry O. Péter:

Ki veszélyezteti a nemzetbiztonságot?

Románia nemzetbiztonságára nem az ország magyar lakossága jelenti a veszélyt, Románia igazi gondja a szociális helyzet, a demográfiai helyzet, a politikusoknak ezekkel kellene foglalkozniuk, és azzal, hogy mindent megtegyenek azért, a magyarok ne vándoroljanak ki az országból – véli Antal Árpád, aki aggasztónak tartja, hogy a szűk látókörű román politikusoknak még mindig fontosabb a magyarellenes viselkedésük fennen bizonygatása, mint országuk jövőjével törődni.