Útlezárás Horvátországban
Tüntetnek a horvát gazdák. Az elégedetlenség oka, hogy gazdasági nehézségekre, valamint az uniós csatlakozásra hivatkozva a horvát kormány 600 millió kuna (hozzávetőleg 80 millió euró) állami támogatás folyósítását állította le.
Az ország keleti részén – a legtermékenyebb agrárvidéken – legalább ezer traktorral bénították le a közúti forgalmat. A rendőrség nem állt tétlenül, illegális sztrájkkal vádolták a tüntetőket – írja az Agrobroker.ro.
Román a magyar dinnye
23 tonna, Romániából származó dinnyeszállítmányt foglaltak le a magyar hatóságok. A forgalmazó cég Szlovákiába akarta továbbjuttatni a görögdinnyét, bűnük, hogy az iratokban magyar termékként tüntették fel a gyümölcsöt. Az elkobozott dinnyét megsemmisítették.
Készül a földvásárlási törvény
A hónap végéig a kormány asztalára kerül a mezőgazdasági területek eladását szabályozó törvénytervezet. A rendelkezés a román vagy külföldi személyek földvásárlására is érvényes lesz. Legkésőbb szeptemberig, októberig a parlament is elfogadja a tervezetet, így az 2014. január elsejével, a külföldiek földvásárlási moratóriumának lejártával érvénybe is léphet – jelentette ki Daniel Constantin agrárminiszter.
Kevesebbért öntözhetünk
Csökkenhet az öntözésre használt víz ára. Az Országos Talajfeljavító Ügynökség (ANIF) felhatalmazást kapott, hogy a szabadpiacról, tőzsdéről vásároljon energiát. Az árcsökkenés akár a 30 százalékot is elérheti – idézte az Agerpres Daniel Constantin minisztert. Idén 403 ezer hektár öntözésére kötött szerződést az ügynökség, ez a tavalyi 170 ezer hektárhoz képest rendkívüli emelkedés.
Uborka a sivatagból
A Sahara Forest Project tervben részt vevő kutatók bebizonyították, napfény és tengervíz felhasználásával sivatagban is folytatható mezőgazdasági termelés. A Kuatar-sivatagban az említett források kizárólagos felhasználásával egy hektáron termesztettek rozsot, uborkát és ruccolát. A projekt kivitelezése ötmillió dollárba került, a pénzt két műtrágyagyár biztosította.