Tőlünk féltik, ami a miénk

2013. augusztus 16., péntek, Nyílttér

Múlt héten az egyik hírtelevízióban illusztris meghívottakkal (egyikük mellesleg sok éven keresztül híven szolgálta a letűnt korszakot) szokás szerint elsiratták, hogy a magyar urak (akik lehettek esetleg háborús bűnösök is) vagy ezek ötödik generációs leszármazottai a helyi elöljárók és igazságszolgáltatás hathatós segítsége mellett hatalmas birtokokat, erdőt-mezőt raboltak el az ősi román földből.

Az első világháború utáni földreform, a Groza-féle földosztás, az államosítás, elkobzás, kollektivizálás után a XXI. században még van képük ezeknek a magyar uraknak visszakövetelni, sőt, vissza is kapni azt, ami már román állami tulajdonba került, noha apáiktól örökölték, sőt, jóhiszeműen le is mondtak róla, amikor választaniuk kellett a román és a magyar állampolgárság között?
Türelem és erős idegzet kellett ahhoz, hogy az adást végignézzem, mégis kiverte a biztosítékot, amikor az árkosi kulturális központot védték és siratták féltő gondoskodással, és megígérték, két hét múlva újabb bizonyítékokkal állnak elő, hogy „jogos tulajdonukat” visszaszerezzék a jogtalan bitorlótól. Mert családommal, felmenőimmel együtt magam is nagyon kötődöm a Szentkereszthy-kastélyhoz.
Bár császárpártisága miatt kevésbé rajongtunk értük, a bárói családnál dédnagyapám gazdatiszt volt, nagymamám a baronessz (Bibescu-leszármazott) varrónője, másik nagyapám kovácsmesterként dolgozott a birtokon berendezett Vörös Lobogó kolhozban, de volt ott elnök, brigádos, fogatos, kerekes is a rokonságból. Láttam, hallottam, tapasztaltam mindennek a tönkretételét: kastély, kápolna, még a műhelyek is földesúri maradványnak minősültek. De emlékszem a meghitt, bensőséges majálisokra, falusi ünnepségekre is gyermekkoromból. Ott lábatlankodhattunk a glicsuval a tó jegén, amíg fel nem törték és el nem szállították közeli, távoli városokba... Később, diákkoromban magam is részt vettem abban a munkában, amit Wagner mérnök úr irányított, és amelynek végére visszakapta régi pompáját a XIX. századi kastély. Az épületet, kertet, gyümölcsfákat mind-mind mi, diákok pofozgattuk, javítottuk, takarítottuk (akkoriban szokás volt a nyári vakációban dolgozni). Megértem azt is, hogy a „hőn szeretett” és „szeretve tisztelt” Kon­dukátornak alakították át a kastélyt (a fürdő ma is úgy van), és tényleg, egyszer szinte egy órát ott tartózkodott... A kilencvenes években némi liberális segédlettel lett kulturális központ, ami önmagában nem baj, hiszen nagyon sok színvonalas rendezvénynek, előadásnak adhatott és ad ma is helyet a szép ingatlan. Baj az irányítással van, melyet Bukarestből dirigálnak, és valahogy sohasem a mi falunk javára, melynek pedig igazi bárója volt a Szentke­reszthy család.
Bár hithű katolikusok voltak, ugyanúgy támogatták az unitárius, református, még a görög katolikus árkosi gyülekezetet is. Vil­lanyvilágítást vezettek be a döröszkölői malomtól, bikaistállót tartottak, adtak a kultúrára, oktatásra, közösségre. A két háború közötti Romániában az egyetlen magyar képviselő Szentkereszthy báró volt. Édesapám mesélt az öreg báró haláláról is: 1944-ben a leventekatonákkal az utolsók között hagyták el Háromszéket szeptember 12-én, a vashidat felrobbantva, hogy az oroszok ne tudjanak átjönni. Az agglegény Szentkereszthy Béla nem futott, hanem végzett magával, mielőtt a szovjet csapatok ideértek. Tudhatott valamit...
Meggyőződéses lokálpatriótaként ennyit szerettem volna elmondani az árkosi kultúrközpontot sirató román hazafiaknak az egyik elátkozott magyar földesúri családról. Amely­nek leszármazottjai csak azt kérték vissza, ami az övék volt, s ami őket illeti meg akkor is, ha több évtizedig más bitorolta, igazságtalanul.

BÍRÓ ZOLTÁN, Árkos

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1263
szavazógép
2013-08-16: Nyílttér - :

Pontosítás

A Háromszék augusztus 12-ei (hétfői) számában Szárnyát bontogató úszósportklub címmel megjelent írásban közölteket szeretném itt-ott pontosítani.
2013-08-16: Elhalálozás - :

Elhalálozás

Elhalálozás
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy a drága jó édesanya, nagymama, anyós, testvér, keresztszü­lő, só­gornő, szomszéd, a lisznyói születésű sepsiszentgyörgyi
özv. KOPACZ FERENCNÉ
BUZSI IRÉN
(Babika)
életének 68., özvegységének 5. évében hosszú, de türelemmel viselt betegség után elhunyt.
Drága halottunkat augusztus 17-én 14 órakor helyezzük örök nyugalomra a közös temető ravatalozó­há­zától.
Részvétfogadás a temetés napján 13 órától.
A gyászoló család
13812