Megtartó oszlopaink

2013. augusztus 17., szombat, Magazin

Végéhez közeledik Kovásznán az immár négy hónapja megnyílt, Megtartó oszlopaink című, az  úgynevezett Csoma-kiállítássorozat 22. rendezvénye.

Micsoda sorozat! – mondhatja bárki. Ha mérleget készítenénk, hány művész jelentkezett e 22 év alatt, és még inkább azt: hány mű született, hány alkotással gazdagodott a művészet tárháza e kiállítás-láncolat révén, impozáns számot kaphatnánk! Mert a rendezők fő célja örökké ez volt. Gazda­godni. Éltetni valamiképpen a művészet Fáját. Megtartó oszlopot állítani a művészetnek, s oszlopot a művészet, a művek üzenete révén! Oszlopot, mely fenntart, meg­tart, alátámaszt. Ez a művészetnek is örök feladata. Jobbá tenni, megtartani. Szebbé, tartalmasabbá tenni az életünket. Értelmet adni, vagy legalábbis segíteni abban, hogy szebb és tartalmasabb legyen az életünk. Választ adni a kor nagy kérdéseire.
És hadd tegyük fel a kérdést most, a XXI. század második évtizedében: Van-e nagyobb válaszra váró kérdése ennek a modern világnak, ennek a sokarcú, ellentétektől feszülő kornak, mint a megmaradásé? Megmaradni az emberiségnek, megmaradni nekünk, kis népeknek, nekünk, akiket annyira próbára tett és tesz a kor, az idő! És hogy mi a jövő? Vagy egyáltalán: van-e jövő? És mi az, ami megtart? Képesek vagyunk-e a holnapra? Képesek vagyunk-e a megmaradásra? Vannak-e megtartó oszlopaink?
A kiállítás válasza, hogy igen, vannak. Vannak Oszlopaink. Ilyenek – a legtöbb művész, a legtöbb mű üzenete szerint – a hit égbenyúló oszlopai, bennünket is váró, befogadó templomai, a bennünket is megerősítő, erőssé tevő üzenetek révén (Labbancz Ágnes, Kolozsvár, Kun Péter, Salgótarján, Hervay Katalin, Balázs István, Sepsiszent­györgy, Marcela Rădulescu, Gyulai Nagy Margit, Marosi Jenő, T. Ábrahám Imola, Brassó, Vetró Bodoni Zsuzsa, Kézdivásár­hely, Turcza László, Csíkszereda, Balázs László, Kolozsvár, Tomos Tünde, Négyfalu, Tuzson-Beczeli Péter, Budapest, Nagy Dalma, Marosvásárhely). Aztán a magunk értékei, a népművészetünk, sok ezer éves lelki-szellemi örökségünk. Kultúránk, hagyományaink hozzánk, nekünk szóló üzenete, bennünk visszhangra találó, létünket igazoló üzenetével (Miklós János, Belényes, Vincze László, Sáránd, Sajgó Ilona, Mihol­csa József, Marosvásárhely, Berczik Géza, Solymár, Mátyássy Gábor, Hatvan, Deák Barna, Petrovits István, Haszmann Réka, Kovács Géza, Sepsiszentgyörgy, Konnát László, Kovászna, Molnár Krisztina, Maros­vásárhely). És ugyanúgy megtartó erő lehet nemzeti identitásunk, nyelvünk (Miklóssy Mária, Sepsiszentgyörgy), a haza, a hazához, annak minden darabjához való ragaszkodásunk (Püspöky István, Budapest, Vass Mária, Székelyudvarhely), a házunk és hazánk, az otthonunk (Deleanu Márta, Torda, Székely Géza, Starmüller Katalin, Star­müller Géza, Kolozsvár, Stonawsky Tamás, Mátészalka). Vagy maga a művészet (Gonda Zoltán, Debrecen, Orbán István, Kolozsvár, Vinczeffy László, Sepsiszentgyörgy, Bantta Annamária, Marosvásárhely, Köllő Margit, Simó Enikő, Sepsi­szentgyörgy), az értékeinkhez való ragaszkodás, múltunk tisztelete (Ütő Gusztáv, Sepsiszentgyörgy), a természet, annak megőrzése, a belőle sugárzó erő (Csorján Melitta, Debrecen, Bartha Árpád, Olsefszki Jakabos Imola, Brassó, Szilágyi Imre, Debre­cen). És – súlyos, nagy válasz –: maga az élet tisztelete, a család (Ábra­hám Jakab, Brassó), az asszony mint a lét, az élet oszlopa (Gedeon Zoltán, Kolozsvár, Suba László, Torda).
Vannak, akiknek válasza áttételesebb, rejtelmesebb (Csorján Melitta, Koronkai Róza, Debrecen, Călugăru Anna, Kovászna, Sárosi Csaba, Kéz­divásárhely, Forró Ágnes, Kolozs­vár, Kovács Gabriella Marosvásár­hely), de vannak válaszok, van töprengés, az élet értelmének keresése.
A kiállítás gazdagnak, tartalmasnak mondható, s példaértéke lehet abban is, hogy átnyúlik a határokon, kifejezi a haza a magasban, művészet a magasban gondolatot.
A tiszteletbeli meghívott ezúttal az ugyancsak magyarországi, budapesti grafikusművész, Muzsnay Ákos, aki remekbe szabott Kőrösi Csoma Sándor-grafikájával került Kovászna, szűkebb szülőföldünk vonzáskörébe. Muzsnay művészete halkra hangolt, de az élet mélységeit kereső, megszólaltató, mely valahol a kor feszültségeit is sűríti finoman megrezdített foltjaival, s az azokkal feleselő, azokba belehasító, már-már belevisító fehérjeivel.
A 71 alkotó megadja hát a maga válaszát, hogy a művészetnek igenis, küldetése, feladata van, és ez nem a kort irányító Hatalmi Erő elvárása, a semmitmondó művészkedés, minimal art, a foltokkal, színekkel, a formákkal való puszta játék – hanem igenis, szólni saját közösségünkhöz. Az Ember­hez!


(A kiállítás jövő hét végén zárul, addig még megtekinthető a kovásznai városi képtárban.)
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2013-08-17: Sport - :

Éremosztozkodás (Atlétika)

A kenyai Kemboi zsinórban harmadszor nyert világbajnokságot a 3000 méteres akadályfutásban, etióp szárma­zású atléta, Abeba Are­gawi szerzett aranyérmet Svéd­or­szág­nak, közben Ko­lumbia megszerezte első világbajnoki címét és aranyérmét egy hármasugró jóvoltából,
2013-08-17: Magazin - :

Hárommillió virág a debreceni karneválon

Hárommillió száraz és élő virág díszíti a 44. Debreceni Virágkarneválon augusztus 20-án felvonuló tizenhat virágkocsit. A kompozíciók között, a karneváli menetben 23 hazai és külföldi együttest, művészeti csoportot láthat a közönség.