A diktatúrával bátran szembeszegülő, elveihez, becsületéhez és hazájához hű ember képe sejlik fel az Egy ügyvéd a gáton című kötetből, amelyet lapunk főmunkatársa, Sylvester Lajos szerkesztett.
A kiadvány több, mint egyszerű tisztelgés a csernátoni születésű dr. Rákossy Árpád bíró emlékének, követendő példa is azoknak, akik a csernátoni származású jogász életéből akarnak erőt és hitet meríteni, de azoknak is, akik Háromszék értékeit, híres embereinek emlékét hivatottak megőrizni.
Nem véletlen, hogy a kiadvány szerkezete is ezt tükrözi: a Rákossy-szobor felállításának ötletétől az adománygyűjtés stációin át az ünnepélyes felavatásig. Az írások többségét a sajtóban megjelent cikkek teszik ki, ezért különleges szerepet kap a szerkesztési elv, melyet Sylvester Lajos így fogalmaz meg: ,,A válogatás azt a folyamatot mutatja be, amiként Rákossy Árpád portrészobra elkészítésének ötlete kipattant, a kivitelezés szárba szökkent, és az alkotás végleges helyére, a felsőcsernátoni Bod Péter Általános Iskola elé került. (...) Füzetünk összeállításával az is célunk volt, hogy rögzítsük azt a folyamatot, az éveken áthúzódó vergődést, amíg egy elképzelés szárba szökken, amíg egy gondolat eszmei és fizikai valósággá válik."
Felelevenedik tehát a füzetben a diktatúra koncepciós pereinek gépezete, a rossz sorsban is becsületéhez és igazságszeretetéhez ragaszkodó, közemberből hőssé lett arc, de megjelennek azok a nehézségek is, amelyek a szobor felállítása előtt tornyosultak. Az ötlet megszületése, a támogatók, a rajongók és közömbösök, a segíteni akarók és érdektelenek, a munka és gyümölcse, a pénztelenség és a művészet, a mesterség, a tudomány szeretete, a lokálpatriotizmus és a hazaszeretet: mindezek együtt és egyszerre vannak jelen a kiadványban. Mert csak a füzet megszületésével és annak elolvasásával lesz teljessé a Rákossy Árpád emléke iránti tisztelet. Amelyet pedig egyszerűen megérdemel.