Chocofest – Édes Székelyföld, illetve Chocofest – Dulce Secuime néven idén először, de hagyományteremtő szándékkal szerveznek csokoládéfesztivált Sepsiszentgyörgyön. A kezdeményezők helyi édességgyártók voltak, az ötletet a megyei kereskedelmi kamara, a város és a megye önkormányzata is felkarolta. A cél a szakmai összejövetelen túl a térség népszerűsítése, a negatív előítéletek feloldása, a helyszín a Székely Nemzeti Múzeum kertje, az időpont szeptember 27–29-e.
A rendezvényről Édler András kamaraelnök elmondta: 53–54 kiállítóhelyen mutatkozhatnak be a termelők (a sátrakat, házikókat a szervezők adják a rendezettebb összképért), és két tágasabb helyet is elkülönítettek a nagyobb gyáraknak, amelyek szabadabban, de azért nem akárhogyan építhetik fel saját műhelyüket. Több száz meghívót küldtek szét, és néhány helyet máris lefoglaltak. Az egyik biztos résztvevő a Szerencsi csokoládégyár, ahol nemrég zajlott le a 6. országos csokoládéfesztivál. Ennek inkább városünnepi jellege volt, Sepsiszentgyörgyön azonban valami mást akarnak, elsősorban természetesen a gyermekeknek szereznének örömet. A háromnapos fesztiválra gazdag programot állítottak össze: lesz csokiszobrászat – Csipike kedves mesealakját fogja egy helyi művész kifaragni egy 250 kilogrammos tömbből –, címketervező rajzverseny, facebookos csokitorta-vetélkedő, házicsoki-készítés, csokoládétörténeti kiállítás, esténként pedig az alkalomhoz illő koncertek és filmvetítések várják az érdeklődőket. Részletek, feltételek, szabályok a www.chocofest.ro honlapon olvashatók románul és magyarul. Az eddigi visszajelzések alapján tizenötezres közönségre számítanak.
A rendezvénytől a helyi önkormányzati vezetők is sokat várnak. Tamás Sándor megyeitanács-elnök szerint nemcsak a kereskedelmi kamaránál egy éve tapasztalható új, mozgalmasabb korszakot jelzi, hanem azt is, hogy Székelyföld befogadja az újdonságokat, hiszen a pityóka is a miénk lett, a házicsokinkra pedig igazán büszkék lehetünk. Azt is elmondta: amikor a bukaresti Romexpo kiállításon először jelent meg Székelyföldként a három megye, botrány lett, habár Bukovina, Dobrudzsa, a Barcaság nem veri ki a biztosítékot, sőt, állami intézmények is használhatják e történelmi neveket. Csak a székelyföldi megyéknek nem lehet saját zászlajuk, valószínűleg a rossz lelkiismeret miatt. Mi azonban a saját szájunk íze szerint szeretnénk kialakítani annak a térségnek a jövőjét, ahol élünk, és a helyi identitástudatnak nagy szerepe van abban, hogy a Székelyföld fogalmát már Brüsszelben is értik. Ma a keserű csoki a divat, de számunkra akkor is édes Székelyföld – tette hozzá Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, hangsúlyozva, hogy a csokifesztivál is a régió marketingstratégiájának része. A Székelyföldet körülvevő országban csak a rosszat veszik észre – a román sajtónak nem hír, hogy civilizáltan ünnepelünk, és nincs eldobott szemét –, de mi szeretnénk egy jobb, élhetőbb képet is felmutatni magukról. Elsősorban az itt élők számára, de azért is, mert úgy tűnik, hogy nekünk kell lebontanunk azokat a falakat, amelyek főként az ismeretek hiánya, a Ceauşescu-rendszer rossz történelemtanítása és hasonlók miatt választanak el román ajkú szomszédainktól. Azt vártuk, hogy ezt a felelős, a népszerűtlen igazságot is vállaló román politikusok fogják megtenni, de ilyen államférfiak huszonhárom év alatt nem akadtak, ezért kell nekünk lépnünk, és ez a fesztivál is segíthet ebben a munkában derűjével.