Közleményben ítélték el a szíriai vegyifegyver-támadást a NATO tagjai tegnap. „Az ilyen fegyverek bevetése elfogadhatatlan, és nem maradhat megválaszolatlanul. A felelősöket el kell számoltatni” – jelentette ki Anders Fogh Rasmussen főtitkár. Joe Biden amerikai alelnök úgy fogalmazott: nem kétséges hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszere a felelős a múlt heti vegyifegyver-támadás miatt, ezért a szíriai kormányt felelősségre kell vonni. Szíriai menekültek százai érkeznek a dél-olaszországi partokra, miközben ezrek kényszerültek elhagyni otthonukat.
A NATO-szövetségesek teljes támogatásukról biztosítják az ENSZ folyamatban lévő vizsgálatát Szíriában – áll Anders Fogh Rasmussen főtitkár kommünikéjében. A szervezet elítélte azt is, hogy a damaszkuszi vezetés nem tette lehetővé az ENSZ ellenőreinek az azonnali és biztonságos vizsgálatot a támadás helyszínén. „A lehető legerőteljesebben elítéljük ezeket a felháborító támadásokat, amelyek megannyi emberéletet követeltek” – áll a közleményben. Az Észak-atlanti Tanács arra a megállapításra jutott, hogy a vegyi fegyverek használata „fenyegetést jelent a nemzetközi békére és biztonságra”. A főtitkár nyilatkozata szerint a vegyi fegyverek alkalmazása a régóta fennálló nemzetközi gyakorlat és jogrend felrúgása.
„Nem kétséges, hogy megsértettek egy alapvető nemzetközi normát” – hangsúlyozta Joe Biden Houstonban, az Amerikai Légió veteránszervezet éves kongresszusán. „Nem kétséges, hogy ártatlan férfiak, nők és gyerekek estek Szíriában vegyifegyver-támadás áldozatául” – mondta az amerikai alelnök. Amerikai katonai forrásokra hivatkozó sajtóértesülések szerint Washington a közeli napokban rombolókról indított manőverező robotrepülőgépekkel készül megtorló csapást mérni Szíriára. Jay Carney fehér házi szóvivő arról beszélt, hogy Barack Obama elnök még nem döntötte el, milyen választ kíván adni a sorozatos vegyi támadásokra.
Huszonnégy óra alatt közel félezer, többségében szíriai menekült érkezett Szicília szigetére, ahol menekültáradattól tartanak a Szíriával szembeni esetleges katonai csapás miatt. A legutolsó menekültcsoportra a Siracusa városával szemközti tengerszakaszon, Szicília délkeleti vizein találtak rá a parti őrség motorcsónakjai tegnap hajnalban. A 190 fő többsége szíriainak vallotta magát, de mindannyian útlevél és más személyes dokumentum nélkül érkeztek, így még azonosítani kell őket. A csoportban 48 gyerek is utazott, közöttük egy négynapos csecsemő, akit anyja az Észak-Afrikából Szicíliába tartó tengeri úton hozott világra. A menekülteket ideiglenes szálláshelyen helyezték el orvosi ellátással.
Magyarország megvárja, hogy az ENSZ vegyifegyver-szakértői milyen eredményre jutnak szíriai vizsgálódásuk után, valamint folyamatosan egyeztet a szövetségeseivel, és ezek függvényében alakítja ki álláspontját egy esetleges katonai akcióról – mondta Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője tegnap. Kiemelte: a szövetségesekkel folytatott konzultáció egyik fontos állomása lesz az EU-tagállamok külügyminisztereinek informális találkozója szeptember 6-án és 7-én Vilniusban. Az eseményen részt vesz John Kerry amerikai külügyminiszter, Magyarországot pedig Martonyi János tárcavezető képviseli – közölte. Kaleta emlékeztetett arra: Magyarország a szíriai konfliktus kitörése óta folyamatosan és következetesen elítéli az erőszak alkalmazását, amely rengeteg emberéletet követelt, továbbá nagyon sok a sebesült és a menekült is. Magyarország már korábban megszakította kapcsolatait az Aszad-rezsimmel, és ezt a lépést a fejlemények igazolták – mutatott rá.
Tegnap második helyszíni szemléjüket végezték az ENSZ vegyifegyver-szakértői Damaszkusz környékén, ahol az ellenzék vádjai szerint a Bassár el-Aszad elnökhöz hű hadsereg a múlt héten vegyi fegyvereket vetett be, több száz ember halálát okozva. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár bejelentette, az ellenőröknek még négy napra van szükségük a helyszíni mintavételhez. Közben egyre több ország jelezte, hogy kész lenne részt venni egy ENSZ-felhatalmazás nélküli, az Egyesült Államok által vezetett Szíria elleni katonai akcióban. A szíriai felkelőket is támogató Szaúd-Arábia, Katar és az Egyesült Arab Emírségek is hajlanak a katonai megoldásra. A beavatkozás támogatói között van Ausztrália, Dánia, Törökország és Lettország. Az akciótól nem zárkózik el, de azt csak ENSZ-felhatalmazás esetén támogatná Svédország és Olaszország. A beavatkozás három fő ellenzője Oroszország, Kína és Irán, de nem támogatja Lengyelország és Ausztria sem.