Az NLP ellenzi a Verespatak-törvényt
Megerősítette tegnap az NLP országos vezetősége a liberális frakciók által a múlt héten hozott döntést Verespatak ügyében, a párt testületileg a kormány által előterjesztett törvénytervezet ellen szavaz a parlamentben – jelentette ki Crin Antonescu.
A kisebbik koalíciós párt elnöke nem kívánta megismételni az érveket, melyek ehhez a döntéshez vezettek, mivel azok nem változtak, de kifejtette: eme politikai döntés nem jelenti azt, hogy a liberális parlamenti képviselők nem vesznek részt a parlamenti vitán és a szakbizottság munkálatain, megbeszélésein. Mihelyt a szakbizottság befejezi munkálatait, és elkezdődik a törvénytervezet parlamenti vitája, az NLP részletesen kifejti az érveket, hogy miért szavaz a kitermelés ellen.
A zöldek kimaradnak a vitából
Nem vesznek részt a verespataki bányaberuházást ellenző civil szervezetek a parlament különbizottságának meghallgatásán. A Mentsétek meg Verespatakot! elnevezésű mozgalom – amely a beruházást ellenző szervezeteket tömöríti – tegnap közleményben tudatta, hogy nem tesznek eleget a verespataki beruházásról tárgyaló parlamenti különbizottság meghívásának. A döntést azzal indokolták, hogy alkotmányellenesnek tekintik a kormány Verespatakkal kapcsolatos jogszabálytervezetét, és részvételükkel nem kívánják legitimálni a szerintük fölösleges parlamenti vitát. A mozgalom egyik legismertebb szervezete, a verespataki lakosokat képviselő Alburnus Maior úgy véli, hogy a különbizottság módosító indítványok révén „kozmetikázni” akarja a beruházást elősegítő kormányzati tervezetet. A jogszabály lényegét tekintve azonban ugyanaz marad – írják – , vagyis mentesíti a beruházást azon kötelezettségek alól, amelyek akadályt jelentenek számára, és egy különleges jogi keretet teremt a kitermelésnek.
Újabb autópályát terveznek
A Brassó és Nagyszeben közötti autópálya megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére írt ki versenytárgyalást az országos autópálya-társaság – közölte az intézmény új vezetője, Narcis Neaga, aki szerint ez a szakasz európai uniós alapokból épülne. Az igazgató elmondta: ez nem jelenti azt, hogy a IV-es európai folyosó részét képező Piteşti–Nagyszeben autópálya nem készül majd el, szintén uniós alapokból, az EU 2014–2020-as költségvetési ciklusában. „Az egyik nem zárja ki a másikat. A Piteşti–Nagyszeben szakasz azonban sokkal drágább” – fogalmazott. Neaga nem tudott részleteket mondani a Brassó–Nagyszeben sztráda építési költségeiről, de reméli, hogy már 2020-ban át lehet adni a forgalomnak.
Perel az Új Jobboldal
A közigazgatási bíróságon támadta meg az Új Jobboldal az aradi polgármesteri hivatal határozatát, amellyel az intézmény visszautasította a szélsőséges román nacionalista szervezet október 6-ra szóló gyülekezési kérelmét. Március 15-höz hasonlóan az aradi 13 vértanú kivégzésének évfordulóján is az ún. román–magyar megbékélési parkban szervezett volna felvonulást a jobbára suhancokból, divat-futballdrukkerekből álló csoport. Az Új Jobboldal a „két nép közti megbékélés szellemében” kérte az engedély megadását, de a tavasszal történtekből okulva – amikor magyargyalázó jelszavakat skandáltak, sértegették az aradi vértanúk emlékét, és megpróbáltak elégetni egy székely zászlót –, az önkormányzat visszautasította azt, arra hivatkozva, hogy aznapra az RMDSZ már előzetesen „lefoglalta” a megemlékezések helyszínét.
Három év korrupcióért
Háromévi letöltendő börtönbüntetésre ítélte Craiova volt polgármesterét, Antonie Solomont tegnap a legfelsőbb bíróság korrupciós ügyben. Ugyanez az ítélet született az FC Argeş labdarúgócsapat volt tulajdonosa, Cornel Penescu esetében is. Solomon, akit Bukarestben ért az ítélet kihirdetése, azt nyilatkozta, hogy hazautazik Craiovára, ott jelentkezik a rendőrségen. Antonie Solomont, aki jelenleg Dan Diaconescu pártjának szenátora, már július 11-én három év börtönre ítélték, most pedig a védőügyvédek minden indítványát elutasították a bírák. Az ítélet végleges. Solomont polgármestersége idején 50 ezer euróval vesztegette meg Cornel Penescu üzletember, hogy cégét különböző előnyökben részesítse Craiován.